Flis analizuje wyniki i stawia diagnozę: w drugiej turze Komorowski może przegrać z Dudą. Wybory to jednak nie dożynki

Bronisław Komorowski może przegrać w drugiej turze wyborów prezydenckich z Andrzejem Dudą - wynika z prognozy dr. Jarosława Flisa z UJ. ?Zbliżające się wybory nie będą spacerkiem, oj nie? - zauważa politolog, komentując zaskakujące wyniki swej analizy.
"Medialna i polityczna baza urzędującego prezydenta zaczyna się chyba powoli orientować, że zbliżające się wybory nie będą spacerkiem, oj nie" - pisze dr Jarosław Flis, politolog z UJ, na swoim blogu w serwisie Salon24.

Dudzie rośnie, Komorowskiemu wręcz przeciwnie

Politolog zrekonstruował wynik wyborów prezydenckich z 2010 roku, badając przepływy elektoratów po ich pierwszej turze. Wówczas większość wyborców SLD poparła Bronisława Komorowskiego, a większość sympatyków PSL - Jarosława Kaczyńskiego. Flis zauważa, że struktura elektoratu w drugiej turze wyborów odpowiada wynikom wyborów do sejmików wojewódzkich z 2010 roku.

Na tej podstawie Flis postanowił przewidzieć strukturę elektoratów tegorocznych wyborów prezydenckich, jeśli starliby się w niej Komorowski i Andrzej Duda z PiS. Okazuje się, że elektorat liberalny (popierający Komorowskiego) stopniał dość znacznie - z 46,4 proc do nieco ponad 40 proc. Tymczasem elektorat socjalny (stronnicy Dudy) wzrósł z 39 proc. do 44,4 proc. Oznacza to, że oba stronnictwa niemal zamieniły się miejscami. Wyprowadzając z tego wyniki wyborów prezydenckich, zdaniem Flisa Komorowski może liczyć na 45,7 proc. poparcia, zaś Duda na 53,5 proc.

PiS ma sondaż, w którym Duda wchodzi do drugiej tury >>>

"Takie wyliczenie pokazuje, że urzędujący prezydent to ma tak jakby całkiem pod górkę. Na razie chyba niewiele wskazuje, by brał to sobie do serca" - konstatuje politolog. Flis przyznaje, że jako urzędująca głowa państwa Komorowski ma wciąż wiele atutów, jednak musi mieć pomysł, jak je wykorzystać. "Wybory to jednak nie dożynki i nie da się wszystkiego tak wyreżyserować, by prezydentowi było miło" - kwituje politolog.

Więcej na blogu Jarosława Flisa >>>

W pierwotnej wersji tekstu napisaliśmy "w drugiej turze Komorowski przegra z Dudą". Skontaktował się z nami dr Flis prosząc o złagodzenie tego twierdzenia. Politolog przekonywał, że nie sformułował tezy o zwycięstwie Dudy w wyborach. Swoje zastrzeżenia rozwinął na blogu. "Zauważenie przesunięcia bazy wyborczej głównych kandydatów nie jest jeszcze prognozą wyborczą. (...) Na stale powracające dziennikarskie pytania - kto wygra wybory? -nieodmiennie powtarzam, że wróżbiarstwem się nie zajmuję" - pisze dr Flis.

Za nadinterpretację wyników analizy czytelników i dr. Flisa przepraszamy.


Więcej o:
Komentarze (64)
Flis analizuje wyniki i stawia diagnozę: w drugiej turze Komorowski może przegrać z Dudą. Wybory to jednak nie dożynki
Zaloguj się
 • orion57

  Oceniono 1 raz 1

  3 miesiące przed wyborami ???? no cóż widać imię zobowiązuje.

 • candid13

  0

  Trudno uwierzyc, ze w Polsce mogloby sie znalezc tylu kretynow ktorzy glosowaliby na kukielke manipulowana przez paranoicznego panprezesa i finanasowana z jego miliardow sprytnie ulkowowanych pod firma tzw instytutow Lecha Kaczynskiego, ktore nie podlegaja kontroli finansowej.

 • woter37

  Oceniono 2 razy -2

  Komorowski to cienias, nawet boi się konfrontacji, w drugiej turze na pewno przegra.

 • razb1947

  Oceniono 2 razy -2

  Prezydentem zostanie A.Duda a śpioch do ruskiej budy.

 • pogodny100

  Oceniono 3 razy 1

  Flis, tobie juz tez nie urosnie.

 • cookies9

  Oceniono 2 razy 2

  Trudno uwierzyć aby 'plastikowy 'Duda miał wygrać wybory prezydenckie...

 • adawlo221

  Oceniono 1 raz 1

  Jakby zamiast Dudy był Flis,to by wygrał w I turze. Tak czy inaczej wpisanie do Pisu bez lustracji sie należy

 • abraham666

  Oceniono 3 razy -1

  dla politycznego zdrowia kraju niech te wybory wygra ktokolwiek , byle nie obecny prezydent , bo z historii wiadomo , że jak ktoś zbyt długo żądzi to mu się od rządzenia zaczyna w dupie przewracać
  niewygodne.info.pl/artykul5/02091-Miliony-na-pensje-dla-platformersow.htm

 • Janusz Senex

  Oceniono 3 razy 1

  -
  Czy ten pan profesor nie był przypadkiem członkiem komisji Antosia Macierewicza - tam pełno było takich "ałtorytetuf".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX