Duda przekonuje: W Polsce powinna być nowoczesna armia i bazy NATO. Z profilu Prezydent.pl płyną riposty

- Polska potrzebuje sprawnej armii, nowoczesnej i wyszkolonej, by każdy kilka razy się zastanowił, zanim podejmie wobec nas jakiekolwiek działania militarne - mówił kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. Sztab odpowiada na oficjalnym profilu na Twitterze Prezydent.pl. Czasami dość dziwnie.
Konferencja Andrzeja Dudy odbyła się w Instytucie Wolności, a jej głównym tematem była polityka zagraniczna Polski i jej pozycja na arenie międzynarodowej.Nowoczesna armia

Duda zaakcentował, że jednym z priorytetów jego ewentualnej prezydentury będzie polityka obronna Polski. - Polska potrzebuje sprawnej armii defensywnej, nowoczesnej i wyszkolonej, która pełniłaby funkcję odstraszającą. Tak, by każdy dwa albo cztery razy zastanowił się, zanim podejmie wobec nas jakiekolwiek działania militarne - oznajmił.

To z kolei wiązałoby się z dofinansowaniem przemysłu zbrojeniowego, który w opinii Dudy znajduje się w stagnacji. - Nadal działa, ale to już nie to samo. Budowa potencjału militarnego polskiej armii powinna się opierać przede wszystkim na produkcji realizowanej w Polsce - zaznaczył, dodając: - Chodzi o to, by nowe technologie wdrażane były na terenie Polski. Po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo, a po drugie ze względu na miejsca pracy i poprawę sytuacji bytowej polskiego społeczeństwa - mówił.Więcej NATO w Polsce

- Potrzebujemy bardzo poważnej gwarancji bezpieczeństwa, nie tylko na papierze, ale też w sensie realnym. Potrzebujemy wzmocnienia obecności NATO w Polsce. I mam tu na myśli twardą infrastrukturę natowską. Dobrze byłoby, gdyby były tutaj jednostki wojskowe - zwłaszcza jednostki amerykańskie - oświadczył.

Prezydent najważniejszy

Europoseł PiS zwracał również uwagę na doniosłość i rangę urzędu głowy państwa w Polsce. - Konstytucja RP mówi wyraźnie, że prezydent jest najwyższym przedstawicielem Polski i ta rola ma nie tylko charakter symboliczny - powiedział, dodając, że prezydent może być "kreatorem polityki zagranicznej".

Reakcje w sieci

Jeszcze w trakcie wystąpienia Dudy bardzo uaktywnił się oficjalny profil Bronisława Komorowskiego na Twitterze. Prezydent.pl wręcz zasypywał kolejnymi tweetami, odpowiadającymi na pomysły i koncepcje Dudy:Interesujące w tej wymianie myśl jest to, że urzędujący prezydent dyskutuje ze swoim rywalem w wyścigu o Belweder tylko w przestrzeni wirtualnej - w realnym zaś nic nie słychać na temat ew. debaty przed I turą. Ta lawina tweetów z profilu prezydenta wywołała z kolei reakcję wśród użytkowników. Niektórzy, jak publicysta "Polityki" Wojciech Szacki i korespondent "Financial Times" w Europie Środkowej Henry Foy, nie przebierali w słowach:

Całe zamieszanie związane z "wirtualną debatą" i zmasowanym atakiem prezydenckich tweetów miało też sarkastyczny oddźwięk po stronie opozycji (czyli stronników Dudy) i sympatyzujących z nią mediów:

Kuźniar ocenia Dudę

Konferencję Dudy skomentował przed Pałacem Namiestnikowskim doradca prezydenta ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar.

- Wyrażamy satysfakcję i wdzięczność z powodu poparcia kandydata Dudy dla polityki zagranicznej prezydenta Komorowskiego, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa Polski. Prezydent Komorowski już jako minister obrony narodowej w 2001 roku rozpoczął politykę wzmacniania bezpieczeństwa poprzez zwiększenie wydatków na obronność - oświadczył.

W opinii profesora Duda wykazał się jednak daleko idącą ignorancją, przede wszystkim dlatego, że nie poruszył w swym wystąpieniu kwestii ekonomicznych. - Przecież wszystkie wizyty zagraniczne pana prezydenta Komorowskiego i wszelkie jego rozmowy z przedstawicielami innych państw wiążą się z silną promocja polskiej gospodarki. Wystarczy wspomnieć niedawną wizytę w Chinach i najbliższą podróż do Japonii - powiedział.

Oprócz tego Kuźniar skrytykował też europosła za niektóre propozycje dotyczące wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, zwłaszcza akces do grupy G20. - Nie spełniamy w tym momencie kryteriów, aby tam należeć. Zaś w kwestii kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ zaznaczył, że prezydent "wielokrotnie popierał ten wniosek".

Jednocześnie briefing Kuźniara nieszczęśliwie zbiegł się z lawiną postów na profilu Prezydent.pl. Tę "schizofrenię" wytknął na swoim twitterowym koncie specjalista ds. marketingu politycznego dr Norbert Maliszewski.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (331)
Duda przekonuje: W Polsce powinna być nowoczesna armia i bazy NATO. Z profilu Prezydent.pl płyną riposty
Zaloguj się
 • kov02

  Oceniono 1 raz 1

  Tu macie prawdziwe oblicze tego oszczercy i takie coś śmie kandydować na prezydenta
  www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/andrzej-duda-bedzie-musial-przeprosic-romana-ciepiele/

 • leming_2015

  Oceniono 1 raz -1

  Oceniający Pan Roman Kuźniar był członkiem PZPR, przeszedł także specjalne przeszkolenie wojskowe. W stanie wojennym w 1982 r. otrzymał odznaczenie państwowe „Za Zasługi dla Obronności Kraju”
  Super Doradca obecnego Prezydenta

 • aquarius433001

  Oceniono 1 raz 1

  Słuchaj "duda",proszę spie...ć z tymi twoimi wywodami na temat obecności obcych wojsk na naszym terenie.Mieliśmy w naszej historii ich dość sporo.

 • mecejas

  Oceniono 2 razy 2

  Duda !!!!!!!!!! PIE...SZ bzdury !!!!!!!!!!! nie rób z siebie DURNIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Kidler Jan

  Oceniono 1 raz 1

  Kaczyński zraził do siebie Ślązaków nazywając ,, opcją Niemiecką ,,,mój dziadek i żony walczyli w Powstaniu śląskim o Polskę ,,,a Kaczyński określił Ślązaków opcją Niemiecką ...czym tymi słowami naruszył godność naszych dziadków a to przykre...

 • u_bolt

  Oceniono 1 raz 1

  Ani sie wszyscy obejrzycie a znany kurdupel na plecach Dudy powroci do wladzy i stanie na czele polskiego rzadu. Strzezcie sie chocholy. Nadchodzi okres ciemnej watykanskiej nocy, praw wszelakiego koltunstwa i zabobonu, wszechwladnego panoszenia sie kleru oraz katolickich sadow kapturowych. ZGROZA juz puka do waszych domow. Badzcie czujni.

 • rekontra333

  Oceniono 5 razy 1

  Czy wieloryb Anna Komoruska oddala choc jedna krople tranu, na biedne polskie dzieci?

 • zd46

  Oceniono 3 razy -1

  Panie Duda, to pan jest ze slynnej z prawdomownosci i uczciwosci partii PiSu, to z tej samej co OSZUKALA polska opinie o rezygnacji J.Kaczynskiego z rozmowy z premierem Wegier Orbanem? Czy pan jest tez tak uczciwy? Czy pan jest takim samym kanalarzem jak "spec od spraw zagranicznych" W. Waszczykowski, ktory twierdził , że "Prawo i Sprawiedliwość ma specjalne kanały komunikacji z węgierskim przywódcą". To nie byl kanal byl to sciek: "Otrzymaliśmy oświadczenie szefa służby prasowej premiera Bertalana Havasiego. Stwierdza on "wobec plotek, które pojawiły się mediach, że ani kancelaria premiera, ani sam premier Viktor Orbán nie planowali, ani nie inicjowali spotkania w środę z panem Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie".

 • totyczyja

  Oceniono 5 razy -1

  Pan Duda na tej konferencji wyglądał na skacowanego.
  Nie dość, że bredził, to jeszcze jego wygląd /worki pod oczami, oczy przekrwione/ wskazywał, że był skacowany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX