Papież Franciszek przestrzega przed gender w nowej książce. "Jest jak broń nuklearna"

- Pomyślmy o broni nuklearnej, o manipulacji życiem, o teorii gender, która nie uznaje teorii stworzenia świata - ostrzega Franciszek, krytykując teorię gender jako zamach na integralność świata stworzonego przez Boga. Zasmuciło to środowiska LGBT, wobec których papież wykonał ostatnio pozytywne gesty.
Powyższe słowa pochodzą z książki "Pope Francis: This Economy Kills", napisanej przez Andrea Torniellego i Giacomo Galeazziego, która w styczniu ukazała się w języku włoskim. Jak pisze "National Catholic Reporter", jest to swoiste podsumowanie poglądów, pism i wypowiedzi Ojca Świętego na temat ubóstwa, imigracji, sprawiedliwości społecznej oraz "ochrony stworzenia", wzbogacona przeprowadzonym przez autorów wywiadem z Franciszkiem. Jego znaczną część opublikował w swym internetowym wydaniu dziennik "La Stampa", ale niektóre fragmenty znalazły się jedynie w książce.

Broń nuklearna i gender?

Rozmowa dotyczyła głównie powyższych tematów. I właśnie kwestia "ochrony stworzenia" wywołał największe poruszenie. - Każda epoka ma swoich Herodów, którzy niszczą, zniekształcają obraz mężczyzny i kobiety, niszczą stworzenie - stwierdził Franciszek, po czym kontynuował: - Pomyślmy o broni nuklearnej, możliwości unicestwienia ogromnej części ludzkości. Pomyślmy o manipulacji genetycznej, o manipulacji życiem. Albo o teorii gender, która nie uznaje stworzenia świata. To są grzechy człowieka przeciw Stwórcy.

- Piękno stworzenia, które zapewnia nam opiekę, nie ma nic wspólnego z ideologiami traktującymi człowieka jako problem, który trzeba wyeliminować. Pragnienia Stwórcy są zapisane w naturze - zaznaczył.

Reakcja środowisk LGBT

Wypowiedź ta wywołała smutek w środowiskach LGBT, zwłaszcza w kontekście ostatnich gestów Franciszka, które zdawały się otwierać instytucję Kościoła na kwestię osób nieheteronormatywnych. W ostatnią środę w generalnej audiencji uczestniczyło 50 przedstawicieli stowarzyszenia New Ways Ministry, zajmującego się walką o prawa osób LGBT. Głośna była też historia hiszpańskiego transseksualisty Diego Lajarragi, który po zmianie płci został odrzucony przez swoją wspólnotę katolicką. Napisał więc emocjonalny list do Ojca Świętego, a ten w odpowiedzi przyjął go miesiąc temu na prywatnej audiencji.

Aktywiści są sceptyczni odnośnie do ewentualnego progresu w polityce Stolicy Apostolskiej względem osób LGBT. - Szczerze mówiąc, nie sądzę, aby Franciszek był tym, którym przyniesie większe zmiany, takie, jakich oczekujemy - ubolewał w rozmowie z portalem Buzzfeed Francis deBernardo, lider New Ways Ministry.

Przyznaje jednak, że zarówno historia Lajarragi, jak i fakt uczestnictwa członków NWM w audiencji generalnej są pewnym przełomem i należy docenić wagę tych gestów. - Dzięki swoim gestom, słowom, papież otworzył dyskusję na temat osób LGBT, wyciągnął do nich rękę. To on miał odwagę zrobić te pierwsze kroki, mimo że Watykan powinien był je wykonać dekady temu - dodał.

Franciszek krytyczny

To nie pierwsze krytyczne słowa Franciszka pod adresem gender. Ostatnio wspominał historię z jednej z biedniejszych państw świata, gdzie w latach 90. minister edukacji mógł uzyskać znaczne fundusze na budowę placówek edukacyjnych, ale w zamian za to musiał się zgodzić na korzystanie przez szkoły z podręcznika uczącego o gender.

Papież nazwał takie praktyki "ideologiczną kolonizacją" prowadzącą do zmiany ludzkiej mentalności i przyrównał do indoktrynacji w systemach totalitarnych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (424)
Papież Franciszek przestrzega przed gender w nowej książce. "Jest jak broń nuklearna"
Zaloguj się
 • red-akcja

  Oceniono 1 raz -1

  Bomba "G" została wymyślona do zniszczenia cywilizacji Zachodu. Na gruzach tych społeczeństw, 1% populacji chce zbudować nowy porządek świata, w którym nikt, nigdy nie zagrozi ich nieograniczonym, niekontrolowanym rządom. Tofaszysze miliarderzy, w koalicji z masońską ciemnotą nie wiedzą, ale ich projekt wspiera również Putin i islamiści, tyle tylko, że ich plany są nieco inne. Lemingi oczywiście niczego nie zrozumieją. Jak zwykle.

 • spiewaksam

  Oceniono 1 raz 1

  Spotkałem tu fajny postulat:
  .
  Niech każda armia robi uroczystości "przeklęcia" karabinów i armat.
  Rozumiem to tak:
  Niech każda władza, dla morale swoich wyborców i własnego wojska, świętuje WIELKIE PRZEKLINANIE uzbrojenia własnej armii. NIech zaprasza pacyfistów w czarnych sukienkach by zmobilizowali zindoktrynowane przez władze do wojny masy, robiąc show "z ambony" przeciw tejże wojnie.
  .
  Oczywiste, że gdy WŁADZA dąży do wojny to sobie świni nie podłoży, nie nagłośni pacyfistów. Mikrofon da zaś temu, kto "w jej trombkę dmucha". Nawet gdy jest na świecie tylko jeden taki myśliciel, "autorytet", klecha co uzasadni agresję - to właśnie on dostanie od władzy te swoje 3 minuty w "wiadomościach wieczornych".
  .
  Władzę sprawuje motłoch, finansjera, politycy

 • cup_of_t

  Oceniono 3 razy 1

  Nie bardzo rozumiem, co niby takiego powiedzial Franciszek, co roznilo go np od Jana Pawla II??? Ze niby nie potepia homoseksulaistow? JP II tez nie potepial, ale obaj potepiaja akty homoseksualne. Niby brzmi podobnie, ale roznica jest olbrzymia.
  To samo z genderem - caly kosciol mowi tym samym glosem, niestety dla wiekszosci wierzacych, ktorzy zyja w realnym swiecie i maja prawdziwe problemy.

 • stefan_prokurator

  Oceniono 5 razy -3

  "jaroslavhasek
  Jak się ma Wesołowski, panie papież?"

  Jak tam Sodoma i Gomora, panie cadyk ?

 • weisdekukuk

  Oceniono 8 razy 0

  " Postępowy .." papież się uwstecznił ..
  Niech odda swoje DOBRA*** luksusowe na rzecz biedoty i zreformuje kk i niech żyje zgodnie z przykazaniami Boga ;
  niech nie poucza innych, jak mają żyć , sam (kk) nie będąc w porządku .

 • villiers

  Oceniono 7 razy 1

  Jemu gender kojarzy się z bronią nuklearną .
  A mnie banan z maszyną do szycia. Czyżbym miał zadatki na papieża?

 • hummer_my_vehicle

  Oceniono 8 razy 0

  Ciekawe ze ci z LGBT uwielbiaja Darvina i ewolucje ale przeciez oni sa kompletnym zaprzeceniem ewolucji

 • igla5858

  Oceniono 7 razy 3

  A temu tez zaczyna juz odbijac ? A wydawal sie byc porzadnym gosciem......

 • olena55

  Oceniono 9 razy 1

  Jeszcze z 50 a moze najwyzej 100 lat i bajka o stworzeniu swiata jaka czytamy w Biblii pojdzie do lamusa , nie utrzyma sie przy dzisiejszym rozwoju technologii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX