"Rz": Rolnicy dostali już 44 mld euro, a chcą więcej. Żakowski: "Rzeczywiście, straszne!". I broni rolników

"Rzeczpospolita" oskarża rolników, że przez dekadę dostali 44 mld euro, a chcą więcej. Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM wziął ich w obronę. - Wyobraźmy sobie, że "Rzeczpospolita" na skutek przepisów unijnych mogłaby drukować tylko 6 tys. egzemplarzy. Jak by ten biznes funkcjonował i czy nie wymagałby wsparcia? A tak funkcjonuje rolnictwo - tłumaczył.
"Nasi drodzy rolnicy" - pisze na pierwszej stronie "Rzeczpospolita". I wytyka rolnikom, że "domagają się od państwa pieniędzy, choć dostają miliardowe dopłaty i korzystają z ulg". Według gazety polska wieś od 2004 roku dostała z UE i budżetu państwa 44,5 mld euro.

"Polscy rolnicy mogą zalać Europę. Ale im nie wolno"

- Rzeczywiście, straszne! - załamywał ręce w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. Publicysta zaznaczył, że dziennikarz "Rzeczpospolitej" zapomniał o zasadniczej kwestii. - W Unii Europejskiej rolnicy nie tylko dostają wsparcie, ale też są skutecznie pętani. Wyobraźmy sobie, że "Rzeczpospolita" na skutek przepisów unijnych mogłaby drukować tylko 6 tys. egzemplarzy. Jak by ten biznes funkcjonował i czy nie wymagałby wsparcia? A tak funkcjonuje rolnictwo - tłumaczył Żakowski.

- Rolnicy mają kwoty, nie mogą produkować, ile chcą. Polscy rolnicy dzięki niskiemu standardowi życia, niskim płacom bez problemu zalaliby Europę mlekiem, masłem, wołowiną, wieprzowiną. Ale im nie wolno. I za to spętanie dostają częściową rekompensatę od Unii - wskazywał publicysta.

- Może jeśli już jesteśmy tacy odważni, warto pamiętać, który biznes działa w jakich warunkach. Czy to jest sfera uprzywilejowana, czy sfera, w której płacimy za daleko idące regulacje - skwitował.

Więcej o:
Komentarze (24)
"Rz": Rolnicy dostali już 44 mld euro, a chcą więcej. Żakowski: "Rzeczywiście, straszne!". I broni rolników
Zaloguj się
 • politol59

  Oceniono 1 raz 1

  Red. Żakowski ma rację, zobaczymy co będzie po uwolnieniu rynków: mleka, cukru, itd.

 • divton

  0

  Przed wejściem do Unii rolnicy produkowali ile chcieli. I jaki był skutek. Co roczne wahania cen bo jak np. ziemniaki w jednym roku były drogie to wszyscy nagle zabierali się za ich sadzenie. W kolejnym roku ziemniaków było za dużo na rynku, ceny spadały poniżej progu opłacalności i rolnicy ciągle narzekali na niskie ceny. Jak ceny spadły to wielu rolników nie sadziło ziemniaków i po roku znowu wysokie ceny. I tak na okrągło.
  A może rolnicy chcą zlikwidowania limitów u nas ale pozostawienia limitów dla reszty Unii.

  Ciekawe czy rolnicy zgodzili by się na likwidacje limitów w zamian za likwidacje dopłat.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz -1

  Jeśli na prawdę rolnicy dostali 44 miliardy euro, to dlaczego Aleksander Lepper popełnił samobójstwo z braku pieniędzy na życie. Gdzie są te 44 miliardy?! Tylko pytam z ciekawości, bo rolnicy w Krakowie, z którymi się spotykam, przymierają głodem!

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 5

  @fakiba
  A może gospodarstwa im zablokować , najlepiej w czasie żniw
  ==================================================
  Ale byś im krzywdę zrobił! Przez czas żniw chlali by w "zablokowanych" gospodarstwach, a późnije by dostali "rekompensaty za utracone zbiory".

 • e-komentarz

  Oceniono 7 razy 7

  Limity produkcji mleka będą obowiązywały tylko do końca marca.
  Od kwietnia już będą mogli produkować ile tylko krowy dadzą radę.
  Wtedy będą protestowali że nie mogą znaleźć kupców na mleko?
  Czy tak samo ma prawo protestować piekarz który upiekł za dużo chleba, stolarz
  który wyprodukował za dużo szafek, ślusarz który wytworzył za dużo śrubek?

 • chi-neng

  Oceniono 3 razy 3

  "Rolnicy mają kwoty, nie mogą produkować, ile chcą. Polscy rolnicy dzięki niskiemu standardowi życia, niskim płacom bez problemu zalaliby Europę mlekiem, masłem, wołowiną, wieprzowiną. Ale im nie wolno. I za to spętanie dostają częściową rekompensatę od Unii"

  Powiedzmy, ze sie z tym zgodze.

  Ale nasuwa mi sie pytanie, bo przyznaje, ze nie znajduje na nie odpowiedzi:

  Czy KRUS , wobec tego, spelnia taka sama role i dziala na tej samej zasadzie ?

  Moze to glupie i naiwne pytania, ale ja sie nie wstydze "pytac o droge" :).

  Czyli ma byc to podwojna kompensacja? Dobrze rozumiem, czy zle ?
  Czy KRUS jest stworem UE, czy naszym polskim?

 • dziadekjam

  Oceniono 1 raz 1

  - Rolnicy mają kwoty, nie mogą produkować, ile chcą. Polscy rolnicy dzięki niskiemu standardowi życia, niskim płacom bez problemu zalaliby Europę mlekiem, masłem, wołowiną, wieprzowiną. Ale im nie wolno. I za to spętanie dostają częściową rekompensatę od Unii - wskazywał publicysta.
  =================================================================
  Coś się to kupy, panie Żakowski nie trzyma. Ledwie Rosja odmówiła kupowania polskiego żarcia, to Polska się dusi nadmiarem wielu produktów rolnych i jakoś nie "zalewa" unijnego, ani innego rynku. Już się producenci o "rekompensaty" dopominają, bo ich produkty na rynku (głównie hurtowym) tanieją. Czyżby ta "konkurencyjność" była w stylu "zielonej wyspy"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX