"Kopacz przeczołgała Orbana. Uczyła go węgierskiej historii, to jak celowy afront". Po wizycie węgierskiego premiera

"Kopacz przeczołgała Orbana" - pisze w "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński. "To brzmiało jak celowy afront" - ocenia słowa polskiej premier Paweł Wroński w "Gazecie Wyborczej". Po wizycie Viktora Orbana w Polsce publicyści są zgodni: "miło nie było".
Premier Ewa Kopacz spotkała się wczoraj z Viktorem Orbanem, szefem węgierskiego rządu. Wszystko dwa dni po wizycie w Budapeszcie Władimira Putina, który publicznie naśmiewał się z wycofujących się pod ostrzałem wojsk separatystycznych ukraińskich żołnierzy. - W szczerej i trudnej rozmowie oznajmiłam panu premierowi Orbanowi, że jedność państw UE i państw Grupy Wyszehradzkiej wobec sytuacji na Ukrainie ma fundamentalne znaczenie - mówiła po spotkaniu Kopacz.

"Miło nie było"

"Kopacz przeczołgała węgierskiego gościa, wygłaszając w jego obecności najostrzejsze w czasie swego premierowania przesłanie dotyczące polityki zagranicznej, zwłaszcza wschodniej" - pisze w "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński. I cieszy się, że Kopacz wreszcie zajęła jasne stanowisko w sprawie ukraińskiej, jakże dalekie od znanego z początków kadencji "chowania się po domach". "Polska premier pouczała go o węgierskiej historii. To brzmiało jak celowy afront" - dodaje Paweł Wroński w "Gazecie Wyborczej".

Wroński podkreśla, że Orban, który od lat nadweręża węgierską demokrację, przez lata był przez polskich polityków traktowany raczej przyjaźnie. "Teraz miło nie było" - zaznacza. Haszczyński ocenia, że przywódcy największych polskich partii potraktowali węgierskiego premiera "zupełnie niedyplomatycznie". "Może nawet ścigali się w okazywaniu, kto bardziej zawiódł się na Orbanie i bardziej nie może mu darować całowania po rękach Putina" - zauważa.

Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM zwrócił uwagę przede wszystkim na słowa węgierskiego premiera. - Orban narzekał na Unię Europejską, kwękał, stękał, że w Europie nie ma silnych przywódców, którzy odważyliby się powiedzieć, że projekt Unii się zatkał. A może trzeba powiedzieć: w Europie delikatnie traktujemy pana Orbana, który zatyka program unijny wraz z wieloma innym politykami snującymi mrzonki o jakichś lokalnych mocarstewkach. Mrzonki, które prowadzą do uzależnienia nas od potężnego sąsiada na Wschodzie. Jest coś kabotyńskiego w takim gadaniu Orbana - stwierdził publicysta.

Wciąż potrzebujemy Orbana?

Wroński zaznacza jednak, że choć prawica zdystansowała się od Orbana, wciąż blisko jej do poglądów węgierskiego premiera. Publicysta przypomina, że Andrzej Duda chce "zerwania z głównym nurtem UE", a Polska "musi stworzyć nurt osobny", zgodny z narodowym interesem. Wroński wytyka, że także Orban prowadzi politykę poza unijnym głównym nurtem. "Orban wyjechał z Warszawy. W Polsce jednak pozostaną politycy, którzy myślą Orbanem, bez jakiejkolwiek refleksji, co to znaczy" - zaznacza.

Haszczyński wylewa jednak wiadro zimnej wody na rozpalone głowy. Zaznacza, że dziś powstrzymanie Rosji wymaga jedności Zachodu. Do tego potrzebny jest Orban. Co ciekawe, według "Rzeczpospolitej" węgierski premier zapowiedział, że nie zawetuje kolejnych sankcji wobec Rosji. "Ładny prezent na pożegnanie dla zdradzonych i zawiedzionych" - kwituje publicysta.Więcej o:
Komentarze (61)
"Kopacz przeczołgała Orbana. Uczyła go węgierskiej historii, to jak celowy afront". Po wizycie węgierskiego premiera
Zaloguj się
 • tetradrachma

  0

  Orban, godząc się na wspólną konferencję dał się stronie polskiej podprowadzic. Po pierwsze: to nie była wizyta oficjalna, a tylko kurtuazyjne spotkanie "przy okazji" jego pobytu w Polsce więc z konferencji mógł zrezygnowac (oczywiscie gdyby wiedział, jak będzie 'wykorzystany". Jego strata. Po drugie; "Przeczołganie" to tylko pozorny "sukces". Per saldo, Węgrzy upokorzenie ich premiera zapamietają, tak jak Ruscy (zapamiętają) wypowiedzi naszego speca od składu osobowego Frontu Ukraińskiego. Czyli, nasze "prężnie muskułów" może być nieopłacalne w długim terminie ! Ot, jak zawsze u Polaków....knajacka rozróba dyplomatołków !

 • leming_2015

  Oceniono 2 razy 2

  Niemcy i Francuzi współpracują z Rosją na poziomie 100 krotnie większym niż Węgry
  Ale przy spotkaniu Pani Kopacz z Merkel , to z pewnością nie Merkel jest przeczołgiwana.

 • milleniusz

  Oceniono 7 razy 3

  Jaka stanowcza i odważna żona stanu (no sorry, ale jaka jest żeńska forma męża?). Może by pani premier równie zdecydowanie rozmawiała z górnikami i rolnikami? Czy niedasię?

 • unamatita

  Oceniono 6 razy 0

  Rozmawiając z Orbanem czytała z kartki, czy wyuczyła się kwestii na pamięć?
  To prosta kobieta i nie podejrzewam, że by mówiła to od siebie!
  u.

 • jurek4491

  Oceniono 4 razy 0

  Jak ona mogła tak postąpić , przecież to koleżka naszego Prezia .

 • tetradrachma

  Oceniono 17 razy 7

  Jesteśmy wielcy, wszyscy przed nami drżą, a p. Kopacz to ...młot na odszczepieńców. Podobno Orban z upokorzenia płakał i przysięgał...."nigdy więcej" ! A zaczęło sie od artykułu "Moskwa pod polskim butem" ! Niestety, Wisła nadal wam się pali.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 21 razy 9

  Może i przeczołgała, ale nie chciałbym by Węgrzy - dotychczas dla nas bardzo przyjaźni - stali się kolejnym narodem, który nas Polaków nie lubi. Przebywam kilka razy w roku na Węgrzech i mam sporo znajomych, którzy się dziwią naszej polityce wobec Ukrainy.

 • jerzysm42

  Oceniono 9 razy -1

  Nie wiem dokładnie czy pani Premier przeczołgała Orbana, czy nie.
  Wiem tylko, że nie chowała się przed nim jak jakiś Jarek.

 • glon4

  Oceniono 20 razy 10

  "Kopacz przeczołgała Orbana "
  Aby pouczać kogoś trzeba mieć pozycję w UE. Na dzień dzisiejszym poza poszczekiwaniem , i ciągnięciem na siłę unijnej kasy nie prezentujemy żadnych konstruktywnych wniosków. Wnioski dziennikarza błędne i żałosne typowo propagandowe jak za komuny . Odsunięci od " cycka " próbujemy manifestować swój głos , mimo iż nikt nie pyta nas o zdanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX