Islamiści kradną i handlują organami swoich ofiar? Szokujące doniesienia irackiego dyplomaty. ONZ nie komentuje sprawy

Islamscy terroryści kradną oraz handlują organami zamordowanych przez siebie cywili i zakładników - tak wynika z relacji irackiego ambasadora przy ONZ, cytowanego przez CNN. ONZ nie komentuje tych doniesień, choć pojawiają się one od kilku miesięcy.
Państwo Islamskie to jednak z najgłośniejszych obecnie organizacji terrorystycznych. Informacja i pogłoski na temat ich brutalnej działalności pojawiają się regularnie. Tym razem - jak podaje CNN - chodzi o podejrzenie kradzieży i handlu organami zabitych przez dżihadystów cywili i zakładników.

Wycinają organy i je sprzedają?

Telewizja powołuje się na relację na akredytowanego przy ONZ w Nowym Jorku irackiego ambasadora Mohameda Alkahima. Wezwał on Radę Bezpieczeństwa ONZ do zbadania sprawy 12 lekarzy z Mosulu (północny Irak), rzekomo zabitych za odmowę wycięcia organów z ciał pomordowanych. Mówi też, że to szeroko zakrojone praktyki i podaje szczegóły. - Niektóre ciała były okaleczone, otwierane w okolicach nerek. To większa sprawa, niż możemy podejrzewać.

- Kradzież organów podczas wojen nie jest rzadkim zjawiskiem. To się zdarza - mówi zapytana przez CNN Nancy Scheper-Hughes z Uniwersytetu w Berkeley. - Organy i tkanki traktowane są wtedy jak zwykły towar, a popyt na nie jest ogromny - dodaje.

Alkahim sugeruje też, że w Europie istnieje potężny rynek zbytu dla organów pobieranych ofiarom zwolenników IS. Transakcje miałyby odbywać się na lotniskach, z zachowaniem zasad dyskrecji.

ONZ i USA: Nie komentujemy sprawy

Co na to Zachód? Rzecznik ONZ Stephane Dujarric nie chce komentować sprawy. - Ale oczywiście każde nielegalne źródło finansowania IS czy innej organizacji terrorystycznej wzbudza nasz niepokój - dodaje.

Nickolay Mladenov, specjalny wysłannik Narodów Zjednoczonych do Iraku, przyznaje, że takie doniesienia pojawiają się od kilku miesięcy. - Ale nie chcę nic komentować. Za wcześnie na to - zastrzega. Dyplomata przyznaje jednak, że "patrząc w szerszym kontekście, islamiści stają się brutalniejsi z każdym dniem".

Amerykański Departament Stanu USA również ustosunkował się do tych doniesień. W oświadczeniu stwierdził, że "nie są w stanie potwierdzić tych informacji", ale "nie ma powodu w nie wątpić, biorąc pod uwagę podobne przykłady okrucieństwa i ohydnych zbrodni, do jakich Państwo Islamskie z dumą się przyznaje".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (47)
Islamiści kradną i handlują organami swoich ofiar? Szokujące doniesienia irackiego dyplomaty. ONZ nie komentuje sprawy
Zaloguj się
 • weisdekukuk

  Oceniono 3 razy 1

  Podobno za dużo nas na Ziemi , więc wielcy*.. tego świata czekają aż sami się wykończymy,
  a BÓG ?
  Widocznie ma alzheimera , zapomniał o swoich owieczkach )))

 • leonleonidas

  Oceniono 5 razy 5

  Albanie w Kosowie robili to samo z jencami serbskimi i nie robiono z tego tragedi.

 • kimdongun

  Oceniono 4 razy 0

  Nie będziemy się ustosunkowywać do tych informacji, bo nas oskarżą o antysemityzm.

 • badziewiak66

  Oceniono 7 razy 1

  Robią dokładnie to samo co robiono w Bośni, Kongu czy w Czeczenii. To Rosjanie uczynili z wycinania organów Czeczenom wielki biznes. Dziś to tysiące obiektów które przysłużyły się innym. To ważne żeby tych których porywamy , zabijamy nazwać tak żeby nie można było im przypisać cech ludzkich. Dlatego w tej lukratywnej branży nazwano dawców obiektami. Rozumiecie , tego wymaga interes. Przez Polskę dosłownie fruwali, podczas wojen czeczeńskich, kurierzy z zamrażarkami pełnymi organów do zachodniej Europy. Pora może w końcu obalić mit o możliwie najstraszniejszym bestialstwie obozowych kapo z Oświęcimia. Od II wojny światowej człowiek posunął rzemiosło zbrodni zdecydowanie do przodu. To nic osobistego , to tylko biznes, nic nie może się zmarnować. Nie bądźmy tacy wrażliwi. Większość z nas dopuszcza się jakiegoś mniejszego lub większego barbarzyństwa codziennie. Człowiek jest tak skonstruowany że żyje kosztem drugiego człowieka. Jakbyście byli na ich miejscu i mieli taki znakomity interes pod nosem ? Wystarczy sto nerek, trzustek, wątrób, rogówek , serc i jesteście ustawieni. Boga nie ma, nie bójcie się zabijać.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 9 razy 5

  Kosowskie UCzK robiło to samo. monde-diplomatique.pl/LMD67/index.php?id=1_4
  To też wyznawcy Allaha.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 4

  Któregoś dnia znajdą się sami nabici na pal. Czy wtedy ktoś będzie chciał posiadać ich głowę na pamiątkę? Wątpię.

 • as.pik

  Oceniono 5 razy 5

  Czy jakiekolwiek doniesienia o działalności tych gnojków mogą być jeszcze szokujące ?
  Dawno już przestałem się dziwić ; oni przekroczyli wszelkie wyobrażalne i niewyobrażalne granice.
  Najbardziej niesamowite jest to, że Europa i Ameryka posiadają 1000% zasobów niezbędnych, żeby tę zarazę wyplenić - nie mają tylko woli, żeby to zrobić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX