Papież Franciszek reformuje kurię. "Wzmacnia przy tym grupę reformatorów w kolegium kardynalskim" [KOMENTARZ]

Papież Franciszek zagryzł w sobotę wargi, godząc się - wbrew swoim standardom - na uczestnictwo w uroczystości pełnej monarchicznego ceremoniału. W Bazylice św. Piotra nadał dwudziestu hierarchom godność kardynalską - pisze prof. Arkadiusz Stempin.
Cel uświęca środki. Każdy monarcha jest silny poparciem swoich pretorianów. Stąd nominacje kardynalskie są w ręku każdego papieża wybornym instrumentem kreowania własnej polityki. Nie tylko personalnej.

Obecnie większość purpuratów, pochodząca z nominacji poprzednich dwóch konserwatywnych papieży, nie należy do zwolenników nowego kursu w Watykanie. Nic więc dziwnego, że dwudziestka nominatów ma wzmocnić linię obecnego pontifexa: "ubogiego Kościoła ubogich ludzi".

Kto purpuratem?

Spektakularna jest nominacja jednego z nielicznych Europejczyków, Włocha Franzisco Montenegro, do którego archidiecezji na Sycylii należy śródziemnomorska wyspa Lampedusa, którą papież odwiedził w lecie 2013 roku, by solidaryzować się z nędzarzami-uciekinierami z Afryki.

Lwia część nominatów pochodzi jednak z peryferiów Kościoła. Wśród nich znajdują się biskupi z krajów, które nigdy nie miały swojego kardynała: Wysp Zielonego Przylądka, Wietnamu, Mozambiku, archipelagu Wysp Tonga na południowym Pacyfiku, czy Republiki Związku Mjanmy (dawnej Burmy). Istotne jest i to, że nowi kardynałowie nigdy nie orbitowali wokół rzymskiej kurii.

A reforma kurii to obecnie priorytet dla papieża Franciszka. Dlatego na początku minionego tygodnia nad zmianami kościelnej centrali pochylił się jego nieformalny rząd, czyli grupa ośmiu zaufanych kardynałów, funkcjonująca jakby w opozycji do kurii. W piątek rzeczona grupa K-8 przedłożyła 34-stronicowy projekt zmian całemu kolegium kardynalskiemu, które w liczbie 164 z ogólnej 227 purpuratów, w tym nowo kreowanych, zjawiło się na konsystorzu w Rzymie.

Napięta sytuacja w kolegium

Z wewnętrznych doniesień wynika, że sytuacja w kolegium kardynalskim jest napięta. Ale chodzi przecież o nic innego, jak tylko o radykalne zerwanie z dotychczasowym statusem kurii, rozumianym jako naczelne dowództwo Kościoła. Co wielu konserwatywnym kurialistom, drżącym o swoje wpływy, przysparza bezsennych nocy.

Projekt grupy K-8 formalnie stanowi rewizję Konstytucji Apostolskiej "Pastor Bonus", wydanej w 1988 roku przez papieża Jana Pawła II, a regulującej strukturę kościelnej centrali. Z przecieków wynika, że zmiany polegają na zmniejszeniu liczby watykańskich ministerstw (kongregacji i rad papieskich) i na lepszej koordynacji ich pracy. To brzmi mało rewolucyjnie, ale de facto oznacza wprowadzanie na miejsce autorytarnego sposobu podejmowania decyzji zasad konsultacji.

Zmiany uderzają też w najbardziej prestiżowy organ Kurii - sekretariat stanu. Od pontyfikatu papieża Pawła VI (1963-78) nabrał on cech urzędu kanclerskiego, sterując nie tylko polityką zagraniczną Stolicy Apostolskiej, ale i podporządkowując sobie wszystkie inne watykańskie ministerstwa. W przypadku sekretarza stanu papieża Benedykta XVI, kardynała Tarcisio Bertone, urząd przerodził się w instytucję wicepapieża. Kardynał Bertone posunął się bowiem tak daleko, że np. blokował spotkania w cztery oczy szefów poszczególnych kongregacji z Benedyktem XVI. Na tete-a-tete z Najwyższym Kapłanem czekali oni w tygodniowych kolejkach.

Taki model funkcjonowania sekretariatu stanu obecny projekt wyrzuca na śmietnik. Projekt reformy kurii zawiera też propozycję wzmocnienia pozycji świeckich w Kościele poprzez powołanie odrębnej kongregacji "ds. świeckich, rodziny i życia" oraz wyniesienie na kluczowe stanowiska w kurii osób świeckich, w tym także kobiet, co obecnie zarezerwowane jest wyłącznie dla duchownych w randze kardynałów lub arcybiskupów.

Petryfikacja Watykanu

U podstaw zmian sugerowanych przez grupę K-8 leży postulat zmiany mentalności urzędników kurii. Siłą napędową ma być dla nich nie "wyścig szczurów", a "duchowość w służbie wspólnoty". Postulat, którego wdrożenie będzie graniczyć z cudem.

Spetryfikowane networki w Watykanie, powiązane silnie z korupcyjną polityką włoską, bronią się bowiem przed szatańskimi pomysłami pozbawienia ich dotychczasowych wpływów. Nic dziwnego, że grupy konserwatywnych kardynałów i kurialistów tworzą front oporu. Jeden z ich liderów, niemiecki kardynał Gerhard Ludwig Müller, zarazem prefekt najważniejszej kongregacji, Doktryny i Nauki Wiary, na łamach watykańskiej gazety "Osservatore Romano", półoficjalnego organu Stolicy Apostolskiej, napisał, że reforma kurii nie może podlegać kryteriom, które obowiązują w przypadku centralnych instytucji świeckich. A już oddanie wyższych stanowisk w kurii rzymskiej świeckim byłoby sakrilegiem, podobnie jak przekazanie większej władzy w ręce narodowych episkopatów. Wielu uważa, że wywody Müllera stanowią kontrpropozycję dla projektu grupy K-8.

Reformą kurii papież chce uczynić zmiany w Kościele nieodwracalnymi. A nominacjami kardynalskimi pragnie zamienić proporcje w kolegium, które wybierze nową głowę Kościoła. Bo wydaje się wątpliwe, by on sam zebrał wszystkie owoce swoich reform. Wybór jego następcy przesądzi o trwałości zmiany kursu, zainicjowanej przez papieża z Argentyny.

Więcej o:
Komentarze (24)
Papież Franciszek reformuje kurię. "Wzmacnia przy tym grupę reformatorów w kolegium kardynalskim" [KOMENTARZ]
Zaloguj się
 • elzbieta09

  Oceniono 2 razy 2

  Spetryfikowane networki
  sakrilegiem
  Redakcjo co to za nowomowa? W jakim jest to języku i co to znaczy? Czy Redaktor może to łaskawie przetłumaczyć na polski? Odpowiadam za redaktora: Nie może przetłumaczyć, bo nie rozumie co mówi!

 • antekpociecha

  Oceniono 14 razy 0

  Taka żenująca zabawa starych bogatych znudzonych ramoli, którzy ani dnia, ani sekundy nie przepracowali, żyjących w niezgodzie z naturą i ponad wszelkimi prawami, z pełnymi gębami pięknych słów i przemówień które nic dobrego nie powodują i nic nie zmieniają, ale durna gawiedź przeżywa orgazmy i spazmy kilka minut bo zaraz potem wszytko wraca do normy.

 • lot23

  Oceniono 11 razy -3

  najwieksza mafia swiata co miesiac sie reformuje - po to zeby na calym swiecie bylo wiecej wojen, glodu i zla - nastepna reformacja w przyszlym miesiacu

 • spiewaksam

  Oceniono 7 razy 3

  Konklawe – ogólne zgromadzenie kardynałów. Jeśli co najmniej 2/3 głosów zostanie oddanych na jednego kandydata - dostaje on propozycję pokierowania KRK, zostania papieżem.
  .
  "konserwatywny" - to słowo wytrych dla sekciarzy i niemyślących. Kościół zawsze się zmieniał. Zmianą = reformą było także wybranie Franciszka (Jana Pawła II też). Kto te dwie reformy "zrobił"?
  .
  Wybrali Franciszka, który teraz z tajemniczymi "nimi" walczy. Nie wiedzieli kogo wybierają?
  Artykuł trąci więc "spiskową teorią dziejów".
  .
  Kadry trzeba uzupełniać. Każda nowa osoba jest "nowa" i coś zmienia. Zawsze można więc wysmażyć sensacyjny artykuł.
  .
  Czy nie prościej napisać, że purpuraci po to wybrali Jana Pawła II i Franciszka, by coś zmienić? By on w ich imieniu zmieniał, czyli reformował? (Kierował w zmieniającym się świecie?)
  .
  Może i prościej tak napisać, ale trudniej było by pisać wtedy o "spiskach", "tarciach", "wojnach", "przepychankach", "forsowaniach projektów"

 • chi-neng

  Oceniono 13 razy 3

  Obawiam sie, ze pozycja papieza Franciszka, jest zagrozeniem dla maffi koscielnej, ale zarazem staje sie sama zagrozona w sobie...(zagrozeniem jego zyciu...).
  Ciekawe jak to sie skonczy?

 • antykle

  Oceniono 17 razy 3

  banda nierobów i pasożytów

 • jerzysm42

  Oceniono 18 razy 14

  W końcu IV wieku cesarz Teodozjusz I uczynił chrześcijaństwo religią państwową. Od tego czasu mafia watykańska zaczęła budować swoje imperium.
  Tego, co było budowane przez ponad 16 wieków nie uda się Franciszkowi zreformować w ciągu kilku, kilkunastu lat, chyba że jego szef wydusi członków mafii jakąś kolejną plagą.
  Poza tym jakiekolwiek przedsięwzięcie papieża bez akceptacji Terlikowskiego i Rydzyka nie ma szans powodzenia.

 • jojo148

  Oceniono 27 razy 27

  Papież Franciszek (cytat DOSŁOWNY):
  ""Boli mnie serce, gdy widzę księdza lub zakonnicę w najnowszym modelu samochodu. Samochody są potrzebne. Ale wybierajcie skromniejsze modele. Pomyślcie o dzieciach umierających z głodu i zaoszczędzone pieniądze przekażcie im."
  Czy rzecznik Episkopatu byłby uprzejmy poinformować nas którzy polscy biskupi, arcybiskupi są posłuszni temu wezwaniu papieża, a którzy wezwanie to olewają???
  ~

 • kalebas

  Oceniono 9 razy -1

  Apage, Satanas!
  ***
  www.cda.pl/video/1251281d/Apostata-Franciszek-sluga-antychrysta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX