Nowe kwoty mandatów: 800 zł za parkowanie na "kopercie", nawet 500 zł dla pijanego rowerzysty

Nowe kwoty mandatów za niektóre wykroczenia, w tym związane z nieuprawnionym posługiwaniem się kartą parkingową, przewiduje projekt rozporządzenia przekazany do uzgodnień przez MSW.
Zgodnie z propozycjami kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień, zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej, muszą się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł. Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową grozić będzie 300 zł mandatu.

31 sierpnia 2014 r. wprowadzono obowiązek noszenia elementów odblaskowych dla pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym po zmroku. Skierowany do uzgodnień projekt rozporządzenia zakłada, aby nie określać konkretnej wysokości mandatu dla osoby, która nie spełni tego obowiązku, tylko wskazać jej górną granicę - do 100 zł.

Projekt zmian reguluje także kwestie mandatów dla m.in. nietrzeźwych rowerzystów. Od listopada 2013 r. kierowanie pojazdem innym niż mechaniczne pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł, natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu.

Mandaty w wysokości 100 zł dostaną także osoby, które poruszają się tzw. czterokołowcem (np. quadem) bez kasku.

Zmiany określa Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (139)
Nowe kwoty mandatów: 800 zł za parkowanie na "kopercie", nawet 500 zł dla pijanego rowerzysty
Zaloguj się
 • senior2244

  Oceniono 2 razy 2

  Pytanie zasadnicze , czy święte krowy z immunitetami będą objęte tymi samymi przepisami co pozostali obywatele. Jeśli nie to wytnijmy z list wyborczych wszystkich uprzywilejowanych czyli wybierzmy całkiem nowy sejm.

 • antekpociecha

  Oceniono 1 raz 1

  A co w tym złego jeśli ktoś wypije piwo i jedzie przepisowo na rowerze?
  W normalnych krajach nikt takich nie ściga nawet najmniejszymi mandatami np w WB jak mocno nawalony to wypuszczają powietrze z kół, zresztą tak było za PRL-u
  No ale w tym kraju ci co takie przepisy wymyślają nawet rowerów nie mają

 • rosomak0

  Oceniono 2 razy 2

  Dla stada darmozjadów brak zajęcia. Dwa razy do roku zmieniają przepisy o ruchu drogowym. Pies jak nie ma co robić, to sobie jaja liże. Może warto by się na nim wzorować.

 • z-zimny

  Oceniono 1 raz 1

  A wolno parkować traktory na drogach i ulicach?.

 • biheppy

  0

  tylko najpierw uczciwa weryfikacja kart inwalidzkich! Ilu naprawdę prawdziwych inwalidów ( poruszających się na wózku , o kulach, z wyraźnym kalectwem ) wysiada z samochodów ze znaczkiem? reszta to oszusci, cwaniaczki, którzy wyrobili sobie kartę niepełnosprawności

 • ala bngala

  0

  "uprzywilejowani inwalidzi";) -czyli "elyta" umie zadbać o swoje. Każdy kierowca widzi kto i jakie wózki parkują na kopercie;)

 • wj_2000

  Oceniono 8 razy 4

  Każdy widzi, że człowiek z "furą" nic sobie nie robi z tego, że OD CZASU DO CZASU zapłaci mandat za nonszalanckie parkowanie. Aby to uniemożliwić, proponuje się kary stosowne dla bogaczy, ale absurdalnie wysokie dla szarych zjadaczy chleba, którym się może przytrafić czasem odruch bezmyślności. To droga do nikąd. NIESPRAWIEDLIWA i nieefektywna.
  Powinno być tak jak w krajach skandynawskich (i wielu innych). Mandat wystawia się jako pewien UŁAMEK rocznego dochodu, potrącanego przez powiadomiony przez policję Urząd Skarbowy.
  1% rocznego dochodu (około 12% miesięcznej pensji) to dla osoby z pensją 2000 poważna kwota 240 pln. Ale dla zarabiającego 50 000 na miesiąc to będzie 6000pln. I TEŻ będzie bolało, mniej więcej podobnie. Dwustuzłotówką to taki może sobie cygaro podpalać dla żartu.
  1000 złotych też go nie zaboli, a dla biedaka to rujnacja budżetu na szereg miesięcy.
  Jak można tego nie rozumieć!!!!!!!!!!

 • Jerzy Wójtowicz

  Oceniono 4 razy -2

  Mam pytanie. Co się stanie gdy zaparkuję samochód w którym przewożę kogoś np ze złamaną nogą?

 • jan kowalski

  Oceniono 15 razy 5

  Mam BMW X6 , parkowałem i będę parkował na kopercie , tylko nie wiem czemu policja odwraca wzrok jak mnie widzi ,chyba nie boją się mojej łysej bani

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX