Sawicki nie spotka się z rolnikami w Zakręcie. "Rozmowy nie mają sensu"

Minister rolnictwa Marek Sawicki nie pojedzie do rolników stacjonujących w Zakręcie pod Warszawą - wynika z informacji RMF FM. Według propozycji protestujących, miało się ono odbyć dzisiaj.
Rolnicy blokujący krajową dwójkę w Zakręcie proponowali szefowi resortu rozmowy. - Zobaczymy czy przyjedzie, zaproszony został - mówili. Blokada traktorów w Zakręcie liczy już 240 maszyn. Rolnicy przekonują, że mogą tam zostać nawet kilka dni.

Kolejnego spotkania nie będzie

Jak ustalił reporter RMF FM, Sawicki nie planuje spotkania z protestującymi. Rzecznik ministerstwa Witold Katner oświadczył, że "deklaracji wygłaszane w mediach nie można uznawać za formalne zaproszenie", podkreślając, że informowanie o zaproszeniu jest wprowadzaniem opinii publicznej w błąd. Dodał również, że dalsze pertraktacje nie mają sensu, ponieważ "rozmowy już się odbyły".

Chodzi o wczorajsze negocjacje pomiędzy przedstawicielami rządu a środowiskami rolniczymi. Zostały one przerwane po zaledwie 15 minutach wskutek wyjścia z budynku przewodniczącego rolniczego OPZZ Sławomira Izdebskiego.

Już wcześniej Sawicki wątpił w celowość rolniczego strajku. - Nie wydarzyło się nic szczególnego, co by ich wyprowadziło na drogi - mówił. Zaznaczył także, że demonstranci sa ofiarami manipulacji ze strony baronów związkowych takich, jak Izdebski i że zamiast tracić czas na barykadach, powinni skupić się na formułowaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Protesty trwają

Rolnicy protestują już od kilku dni. Domagają się m.in. wypłaty odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz interwencję na rynku mleka i wieprzowiny. Ich lider, Sławomir Izdebski w wyniku nieudanych rozmów z resortem rolnictwa zapowiadał "inwazję rolników na Warszawę". Spodziewano się wielotysięcznej manifestacji, ale ostatecznie pod siedzibą ministerstwa protestowało jedynie 200 rolników.

Ponadto, protestujący ustawiają blokady na drogach krajowych i zapowiadają, że strajk nadal będzie trwał.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (190)
Sawicki nie spotka się z rolnikami w Zakręcie. "Rozmowy nie mają sensu"
Zaloguj się
 • michu-najlepszy

  0

  Gościu ty nie wiesz o czym mówisz. W obwodzie kaliningradzkim dokonano wycinki lasu i przygotowano sprzęt wojskowy. Który stoi w pogotowiu. Tyle jest tego że bez strzelania wjechali by za 48 godzin do warszawki, bo tobie zabrakłoby amunicji. A co tyczy piłsudskiego i generała hallera to pół mojej rodziny szło z nimi aż pod kijów

 • ad2009

  0

  W dzisiejszej PR3 po godz. 16 wypowiadal sie jeden z blokujacych , jak reporterka poszla pytać o ciągniki "S' klasy na blokadach.
  Strajkuje , bo ma 3 dzieci a ciagnik "S" klasy drogi w eksploatacji!
  państwo powinno mu dolozyć, bo "mu sie nalezy"
  Podobna argumentacja u gornikow...

 • pascvale

  0

  Jestem naiwny, ale mam nadzieję że po wyborach zabraknie dla niego rady nadzorczej do obsadzenia. Chyba że w ELEWARZE.

 • enedue3

  Oceniono 3 razy 3

  Trzymać i nie popuszczać ani na moment, rolnicy. Dość rządów PSL z pigułką dzień PO, to zaczyna niesamowicie doskwierać spokojnym ludziom. Przestańcie niszczyć Polskę.

 • cleryka

  Oceniono 4 razy 0

  Jeszcze kilka dni temu wywołałam kolejnego "wilka z lasu",mówiąc ,że kolejni strajkowicze,to będa zw.zaw.kolejarzy.Budzę się, i faktycznie...Jarosław wystawił jednego Dudę na kandydata,a drugiemu Dudzie nakazał organizowanie strajków,bo w inny sposób nie wygra PiS i tych wyborów. Zamknąć tego podpalacza Polski w specjalistycznym Szpitalu!.

 • ewa5.0

  Oceniono 4 razy 0

  Brawo panie ministrze,teraz tylko ,policja powinna wiedzieć co do niej należy,na pewno nie opowiadanie sobie anegdotek z bandą"rolników"łamiących prawo!
  Mam rodzinę na wsi ,maja nowoczesne gospodarstwo,skorzystali z dotacji z UE,oni nie maja ani czasu ani ochoty na takie rozróby jakie wczoraj prowokował niejaki Izdebski!
  Oni po prostu pracują i zbierają plony ,no tak ale to Wielkopolska tu wszyscy tak mają!

 • adrian.bez.brody

  Oceniono 3 razy -1

  Blokowanie dróg przez rolników jest, oczywiście, niedopuszczalne - a ma miejsce tylko dlatego, że rolnicy wiedzą, że "Rząd" jest bardzo slaby. Natomiast pretensje rolników są jak najbardziej słuszne.
  Pod pretekstem "sankcji przeciwko Rosji" tzw. Rząd nałożył w rzeczywistości sankcje na rolników. Trudno się dziwić, że protestują.
  W czasach upadku feudalizmu zdarzało się, że pan podczas polowania niszczył chłopskie zagony - i nie płacił odszkodowania. W Polsce dziki są państwowe - i te państwowe dziki niszczą rolnikom pola. W normalnym kraju odstrzelono by nadmiar dzików i zjedzono. W Polsce pod okupacją Unii Europejskiej zrobić tego podobno nie można.
  Te kajety skarg są znacznie dłuższe. Wzywam Senat i Sejm by poważnie zajęły się słusznymi postulatami obywateli, którzy żywią nas i bronią.

  Bruksela, 12-II-2015

  Janusz Korwin-Mikke.

 • Oceniono 5 razy 1

  Brawo sawicki, nie lubię gościa ale tu pokazuje klasę. Nie ma mozliwości dodatkowego dotowania chłopów. Dostają dotacje z Unii, niech nauczą się tak gospodarować aby wyszli na swoje. Łączyć te gó...ane niewielkie spłachetki ziemi w duże latyfundia lub sprzedac bogatym i nająć się u nich do roboty za wynagrodzenie. Nie dość , że nie płacą zusu tylko jakiś ochłap do krus, nie placa podatku dochodowego to jszcze dostaja dotacje, ktore pewnie przepijaja nie myslac o przyszłości.

 • mike689

  Oceniono 6 razy 2

  czy nikomu nie przyszlo do glowy ze ta kreatura izdebski jest oplacany przez Rosjan , widac to golym okiem , niech ktos sie zastanowi z kim prowadzi interesy , i czy takiemu komus zalezy zeby bylo normalnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX