Protest rolników. Jadą z żądaniami do stolicy. "Wyciąganie ręki do państwa może nic nie dać"

Rolnicy jadą na Warszawę. Czy ich żądania są uzasadnione? Do tej pory - jak stwierdziła w TOK FM Grażyna Piotrowska-Oliwa - oni sami wiedzieli, że mają wielkie rynki zbytu: Rosję i Ukrainę. Teraz - po wprowadzeniu embarga - jest zupełnie inaczej. Co nie znaczy, że rolnicy słusznie reagują.
Rolnicze OPZZ chce między innymi interwencji rządu ws. eksportu wieprzowiny na wschód - w tym celu rolnicy zaplanowali protest pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie.

Szczególnie drażliwą dla nich kwestią jest problem z eksportem polskiej wieprzowiny na wschód. Na antenie Radia TOK FM w programie "EKG", część postulatów protestujących komentowała Grażyna Piotrowska-Oliwa, przedsiębiorca, inwestor i była szefowa PGNiG.

Rolnicy mają swoje racje

- Do tej pory rolnicy wiedzieli, że mają wielkie rynki zbytu: Rosję i Ukrainę. Z miesiąca na miesiąc oba rynki się zamknęły. Rolnicy faktycznie nie byli na to przygotowani. Bardzo często słychać wypowiedzi takie jak: "Co nas obchodzi jakaś wojna między Rosją a Ukrainą, mamy to w nosie, nasze świnie powinny tam jechać". Świnia jest apolityczna - tłumaczyła racje protestujących Grażyna Piotrowska-Oliwa.

- Oczywiście, mamy ministerstwo i misje handlowe, które mogą pomóc im znaleźć nowe rynki zbytu, ale wiadomo - to się nie wydarzy z dnia na dzień - dodała.

Nie cała wina po stronie państwa?

Ale żeby nie było tak wesoło, Piotrowska-Oliwa przestrzegła, że na proteście raczej nie znajdziemy rolników, którzy współpracują ze sobą, tworząc prężnie działające konglomeraty rolnicze. - Oni nie mają problemu ze sprzedażą swoich produktów, ponieważ cena jednostkowa kilograma mięsa jest niższa przez efekt skali - mówiła.

- Nie mówiąc już o tym, że oni raczej są zajęci pilnowaniem produkcji i szukaniem rynków zbytu niż protestowaniem. Wyciąganie ręki do państwa w tym wypadku może nic nie dać - skomentowała.

Główne postulaty

Rolnicze OPZZ chce interwencji rządu ws. eksportu wieprzowiny na wschód i ochrony polskiego rynku tego mięsa, blokowania spadku cen mleka w skupach, zniesienia kar za przekroczenie kwot mlecznych i ochrony polskiego rynku zbóż (proponują ograniczenie eksportu z innych państw). Chcą też rekompensat dla producentów bydła, których dotknęło rosyjskie embargo, i wsparcia dla producentów owoców i warzyw, również zablokowanych przez Rosjan.

Więcej o:
Komentarze (25)
Protest rolników. Jadą z żądaniami do stolicy. "Wyciąganie ręki do państwa może nic nie dać"
Zaloguj się
 • Bogusław Dobos

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego nieudolnych przedsiębiorców rolnych określa się dumnym mianem rolników ?
  Dość terroru rozpasanych cieplarnianymi warunkami ekonomicznymi KUMÓW, przyzwyczajonych do tego, że zyski są, oczywiście, ich własne a za straty odpowiada państwo, czyli wszyscy pozostali podatnicy.
  Ochoczo strzelająca do górników policjo - rozpędzić to <<utraktoryzowane>> draństwo.

 • unamatita

  Oceniono 5 razy 1

  Kolejna gwiazda, zaklinająca rzeczywistość!
  Podobno łatwo być prezesem w spółce skarbu państwa!
  u.

 • gwmacie

  Oceniono 3 razy 3

  Zrobić z tych świń mięso armatnie i wystrzelić to ruskim, jak inaczej nie chcą..... Nie pytajcie o jakie świnie chodzi...

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 4 razy -4

  A na co rolnicy liczą? Przecież to państwo to nie jest ich państwem, to państwo reprezentuje interes grup finansowo- przemysłowych i do tego niepolskich.

 • 1stanczyk

  Oceniono 12 razy 2

  Grażyna Piotrowska-Oliwa zna się na wszystkim od "prezesowania" potężnej spółce skarbu państwa PGNiG po rynek rolniczy.
  A tak poważnie lansowanie Piotrowskiej-Oliwy przez resortowe media jest jej coraz bardziej nieodłączną wizytówką.
  Jeszcze tylko brakuje żeby była, jak kiedyś u Kublik, gościem u kolaborantki Paradowskiej

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 1

  "Co nas obchodzi jakaś wojna między Rosją a Ukrainą, mamy to w nosie, nasze świnie powinny tam jechać"...
  ------
  jak mnie wkurza ten ich, zakłamany przewodniczący Izdebski i ten cały rolniczy protest, tak akurat z tym zdaniem się zgadzam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX