Szef "S" grozi sądem posłowi PO. "Stwierdzenia, że związki zawodowe kosztują obywateli 250-300 mln zł - kłamstwo, cyniczna nagonka"

"Poseł Jaros doskonale wie, że w przeciwieństwie do partii politycznych polskie związki zawodowe, a w szczególności NSZZ "Solidarność", nie otrzymują pieniędzy z budżetu państwa" - pisze Piotr Duda w specjalnym oświadczeniu. Szef "S" grozi sądem posłowi PO za rozpowszechnianie kłamstw na temat kosztów utrzymania związków zawodowych.
Michał Jaros z PO chce zmian w ustawie o związkach zawodowych. Argumentuje, że przepisy sprzed ponad 20 lat nie przystają do współczesności. Choćby dlatego, że dziś wiele osób pracuje na umowach-zlecenie czy kontraktach.

- Na przykład w JSW na etatach związkowych są 103 osoby. 25 proc. z nich już dawno ma świadczenia emerytalne. A co z ludźmi, którzy pracują na kontraktach czy umowach-zlecenie? Oni nie mogą zakładać związków. Musimy o tym dyskutować - mówił poseł Jaros w "Poranku Radia TOK FM".

Polityk powołał się na wyliczenia kosztów działalności związków zawodowych, które przygotował, opierając się na danych z 1217 instytucji, spośród 1500, do których wysłano pytanie w tej sprawie. Wg tych danych rocznie koszty utrzymania związków to 189 mln zł. - Ale wiem, że to nie jest kwota pełna. Przez ostatnie 10 lat na związki zawodowe wydaliśmy 2-3 mld zł - stwierdził Michał Jaros.

Sprawa może skończyć się w sądzie

Wypowiedzi polityka Platformy Obywatelskiej nie podobają się liderowi Solidarności Piotrowi Dudzie. Po tym, jak Jaros w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" mówił, "ostrożnie licząc, można uznać, że związki kosztują nas, obywateli, do 250 do 300 mln zł rocznie", szef "S" zagroził mu sądem.

"Stwierdzenia posła PO Michała Jarosa (...) są kłamstwem i jeżeli poseł nie wycofa się z tych twierdzeń, sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Postępowanie posła Jarosa to cyniczna nagonka na związki zawodowe, bowiem doskonale wie, że w przeciwieństwie do partii politycznych polskie związki zawodowe, a w szczególności NSZZ "Solidarność" nie otrzymują pieniędzy z budżetu państwa" - czytamy w oświadczeniu Piotra Dudy.

Związki zawodowe nie utrzymują się jedynie ze składek swoich członków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to pracodawca ma obowiązek udostępnić związkowcom lokal na siedzibę, urządzenia potrzebne do działalności. To pracodawca także płaci pensje etatowym działaczom.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, na której przykład często powołuje się poseł Jaros, działa ponad 140 związków.

Według polityka jednym z rozwiązań, które powinny znaleźć się w nowych regulacjach dotyczących związków zawodowych, powinien być zapis, że organizacje mają utrzymywać się jedynie ze składek członkowskich.

Więcej o:
Komentarze (36)
Szef "S" grozi sądem posłowi PO. "Stwierdzenia, że związki zawodowe kosztują obywateli 250-300 mln zł - kłamstwo, cyniczna nagonka"
Zaloguj się
 • faustxyz

  Oceniono 3 razy 3

  "Szef "S" grozi sądem posłowi PO" - tak, bo jest uczciwym, prawdziwym, katolo-pisiorem i przed sądem udowodni, że nie żadne tam 250-300 mln zł , tylko jeszcze więcej.
  Omfg 140 związków to samo mówi za siebie, że Dudek może mieć rację i wysysają jeszcze więcej, i udowodni przed sądem swoją i swoich kolesi zaradność, cwaniactwo i hipokryzję.

 • zielona-galazka

  Oceniono 3 razy 3

  Duda co sie szarpiesz jak malpa na drucie? W takim razie zmieniamy ustwe, zwiazki utrzymuja sie jedynie ze skladek i tak bedzie uciwie i nie bedziesz musial sie rzucac.

 • proteusz33

  Oceniono 5 razy -5

  Próżniaczy rząd kosztuje 4 mld zł rocznie

 • pollos

  Oceniono 3 razy 3

  Byc moze chodzi o to ze kosztuja wiecej.

 • stachkaz47

  Oceniono 15 razy 15

  ESBECKI pomiot.Stary ZOMOwiec
  ZWIĄZKI ZAWODOWE wywalić z FABRYK ,KOPALŃ ZAKŁADÓW PRACY.
  Wtedy zacznie być normalnie.

 • sledczy112

  Oceniono 8 razy -2

  nie oczerniajcie związkowców walczą o nasze interesy. Powinni pracodawcy dać im jeszcze samochody służbowe i mieszkania oraz wcześniejszą emeryturę. Podobnie jest z posłami przecież. Gdzie ta sprawiedliwość że posłom się płaci i daje apanażę a związkowcom nie!!! Pracują przecież równo dla ogółu społeczności.

 • dzikimietek

  Oceniono 13 razy 11

  adresow juz nie znasz ze grozisz sadami ? wez sie chlopie do roboty bo sie slabo robi od twoich medialnych jęków

 • 7ogamihcra

  Oceniono 23 razy 23

  Fakt panie duda, poseł Jaros po prostu łże...związki kosztują nas o wiele więcej.
  Same straty w JSW to już około 200 mln, a końca debilnego dudowego strajku nie widać.
  Do tego tłuściutkie "pensyjki" i miejsca w radach nadzorczych, a to pieniążki "objęte są tajemnicą handlową" i się związkowcy do nich nie przyznają...tylko je biorą.

 • jo_2811

  Oceniono 15 razy 13

  On tylko straszyć umie. Ta jego buta jest nie do zaakceptowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX