Próbował zrozumieć sposób działania Urzędu Skarbowego, niechcący zrozumiał, jak działa Polska

Poeta i prozaik Piotr Czerski zacytował na Facebooku swoją rozmowę z pracownicą Urzędu Skarbowego. Riposta urzędniczki sprawiła, że w niecałą dobę przycisk "lubię to" wcisnęło ponad 800 osób.
Post Piotra Czerskiego umieszczony został za zgodą autora.

- Gdzie mogę uiścić opłatę?

- Jaką opłatę?

- Sto siedemdziesiąt złotych. Podobno płaci się przy rejestracji.

- A to już nie trzeba. Chyba że pan potrzebuje mieć zaświadczenie. To wtedy pan płaci sto siedemdziesiąt i dostaje pan zaświadczenie. Ale w tamtym okienku wydadzą panu zaświadczenie za dwadzieścia dwa złote.

- Nie rozumiem.

- No pytam pana: czy chce pan zaświadczenie. Bo jak pan zapłaci sto siedemdziesiąt złotych, to pan dostanie. Ale w każdej chwili wydadzą je panu w tamtym okienku za dwadzieścia dwa złote. Chce pan?

- Nie, no. Nie chcę. Jak będę chciał, to sobie wezmę w tamtym okienku za dwadzieścia dwa złote. Ale trochę nadal nie rozumiem. Dlaczego tak jest?

- Proszę pana: bo ktoś to tak zrobił i tak to już jest.Piotr Czerski - poeta, prozaik, związany z Korporacją Ha!art, współtworzy muzyczny kolektyw wydawniczy Nasiono Records. Autor książek "pospieszne, osobowe" i "Ojciec odchodzi" - tę ostatnią można ściągnąć z tego miejsca. W 2014 roku znalazł się na liście liderów New Europe 100, przygotowanej przez Res Publicę we współpracy z Funduszem Wyszehradzkim i Google.


Więcej o:
Komentarze (138)
Próbował zrozumieć sposób działania Urzędu Skarbowego, niechcący zrozumiał, jak działa Polska
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 2 razy 2

  "Ale trochę nadal nie rozumiem. Dlaczego tak jest?
  - Proszę pana: bo ktoś to tak zrobił i tak to już jest."

  Ten ktoś, to urzędnik z nadania miłościwie nam panującej partii.

 • wiesscar

  Oceniono 3 razy 3

  Konieczne jest nowe prawo podatkowe ale ta mafia zyjaca z obecnego nie pozwoli.

 • wiesscar

  Oceniono 1 raz 1

  Starsi bracia specjalnie komplikuja Polakom zycie. Wdrapali sie Na gore I wciagneli drabine i robia takie hece ktore powyzszy dialog pokazuje.

 • Oceniono 1 raz -1

  Mieszkam od niedwana w Niemczech. Zawsze myślałam, że w PL mamy bałagan i rozdmuchaną administrację. Przy Niemcach Polska to pikuś!
  Tyle, że Niemcy są skuteczniejsi w ściąganiu wszelkich opłat i ubezpieczeń...

 • wrednylewarek

  Oceniono 2 razy 2

  już 25 lat prowadzę biuro rachunkowe = mógłbym książkę napisać z takimi perełkami, ale się boję że zaraz mnie zamkną bo jestem terrorystą arabskim//oszustem//pedofilem//chińskim agentem// - niepotrzebne skreślić

 • wrednylewarek

  0

  już 25 lat prowadzę biuro rachunkowe = takich historyjek mam na tony...... mógłbym książkę napisać o ciekawszych sprawach.... ale się boję że potem się okaże że jestem terrorystą arabskim//oszustem//pedofilem//chińskim agentem// - niepotrzebne skreślić

 • Oceniono 2 razy 2

  Zaświadczenie za 170 zł kosztuje 22 zł - nie mówcie że nie rozumiecie, czyli płaci 170 zł + 22zł = 192 zł

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX