Izdebski: "O 14:00 sparaliżujemy Warszawę. Traktory już jadą"

- O 14:00 Warszawa będzie sparaliżowana. Czas skończyć z tym rządem - tak Sławomir Izdebski zapowiedział planowany na jutro marsz gwiaździsty rolników. Żądają oni dymisji ministra rolnictwa Marka Sawickiego, oskarżając go nieumiejętne prowadzenie dialogu z rolnikami.
Izdebski powiedział na specjalnej konferencji prasowej, że ciągniki już zaczęły zjeżdżać się do miejscowości Zdany, co oznacza, że jutro rozpocznie się blokada Warszawy. Zażądał również odwołania ministra Sawickiego. - Jego dni są policzone - oznajmił, dodając: - O godz. 14:00 Warszawa będzie sparaliżowana. Ja przepraszam wszystkich mieszkańców, ale to nie jest nasza wina. Czas skończyć z tym rządem i takim traktowaniem rolników.

Niekorzystne propozycje

Izdebski był rano gościem Polskiego Radia: - Minister doskonale wiedział, że jeżeli Sławomir Izdebski mówi, że zorganizuje, to zorganizuje, bo znamy się bardzo dobrze. Mówiłem, że pewne problemy trzeba usiąść i rozwiązać, bo rolnicy nie cofną się przed niczym. Rolników bieda wyprowadza na ulicę. Wiele rzeczy mógł wcześniej załatwić i do tego wszystkiego by nie doszło - stwierdził.

Zdaniem przedstawiciela rolniczego OPZZ w projekcie rozporządzenia, które minister Sawicki wysłał rolnikom, brakowało informacji m.in. na temat odszkodowań na straty spowodowane przez dziki. - Liczyłem na to, że na wczorajszej konferencji prasowej minister odniesie się do tych postulatów, niestety teraz mówi o programach, o pieniądzach płynących na wieś... No przepraszam bardzo, jeżeli polski producent trzody chlewnej bankrutuje, a minister w dobie takiego kryzysu proponuje budowę chlewni, to coś z naszym ministrem jest nie tak. Może niech rolnicy w tych projektach zapiszą sobie od razu szubienice obok tych chlewni? - oburzał się na antenie.

"Minister powinien się cieszyć..."

- Różnica między mną a ministrem Sawickim jest taka, że ja jak mówię, że coś zrobię, to coś zrobię, a jak minister mówi, że coś zrealizował, to mówi. Pozostaliśmy przy trzech najgłówniejszych postulatach, dzięki którym rolnicy mogliby zejść z drogi. Umówiliśmy się, że nad pozostałymi będziemy pracować w zespołach roboczych, w komisjach OPZZ i będziemy dyskutować z delegacją rządową - powiedział Izdebski.

Przyznał, że sam nie pamięta wszystkich mniejszych postulatów, bo "rolnicy dzwonią z całej Polski i zgłaszają". - Minister powinien się cieszyć, że odpuściliśmy tamte postulaty i zgodziliśmy się, żeby nad nimi pracować w późniejszym terminie - dodał i tłumaczył, że nie żądają "nie wiadomo jakich pieniędzy", ale by minister spotkał się z "grupą społeczną, za którą odpowiada, i podpisał porozumienie".

Jak zatrzymać rolników?

Pytany o to, co mogłoby ewentualnie zatrzymać rolników przed wyjściem na ulice, odparł: Minister dzisiaj musi się ze mną spotkać i podpisać porozumienie dotyczące odszkodowań za dziki, refundacji kwot mlecznych i przedstawić konkretne propozycje dotyczące interwencji na rynku trzody chlewnej. My już więcej rządu uczyć rządzić nie będziemy, niech teraz minister przedstawi swoje propozycje.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (446)
Izdebski: "O 14:00 sparaliżujemy Warszawę. Traktory już jadą"
Zaloguj się
 • saja33

  0

  mam nadzieję że ciebie też sparaliżuje!

 • arahat1

  Oceniono 2 razy 2

  juz sloiki nie beda musialy w sobote jechac po zaoopatrzenie,..zaopatrzenie juz zaladowane na traktory i jedzie na warszawe...a po drugie przez blokade rolnicza dzieci chloporobotnikow spoznia sie do pracy ....bedzie awanutra w nastepna sobote w chacie jak to dzieki dzialaniom tatula obcieli dniowki dzieciom

 • pollos

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz to już przesadzają i to grubo.Wygląda to tak jakby na siłę szukali postulatów jak to się władzy uprzykrzyć. Od dzikich świń , gradobicia i strat były i są ubezpieczalnie a nie rząd.A fury jakimi przyjechali to chyba wyłącznie za kredyty frankowe, tylko pogratulować.

 • Oceniono 1 raz -1

  Nie zdziwie się juz, jak niebawem wlasciciele Mercedesow zaczna blokować drogi. Przeciez takie auto potrfi sporo spalic, a do zbiornika paliwa nie leje się ZA free.

 • Agata Korpysz

  Oceniono 4 razy -4

  A czy Wy Warszawiacy i inni wielkomiejscy czujecie się dobrze w tych rządach. Widzę że lubicie być ładowani od d.py strony. Narzekacie że najniższa krajowa Wam wystarcza na wszystko ale do 5 dni od wypłaty, że sieci handlowe dają marzę 100 -200 procent i na jedzenie nie wystarcza a pieniądze płyną do Niemiec Szwajcarii, Anglii i innych. Obudzcie się z tej obłudy i Wy i dołączcie się Wszyscy i zróbmy porządek bo nie długo to pseudo nasz RZĄD sprzeda nas jako białych murzynów.......

 • adamjh

  Oceniono 3 razy 1

  Ja mam do policji jedna uwage. Jak jakis biedny rolnik traktorem zablodzi na autostrade albo droge szybkiego ruchu powinien dostac mandat.

 • Oceniono 4 razy 2

  I co Warszawiacy, bedziecie stać w korkach godzinami az bereciarz Izdebski, na ktorego twarzy trudno dostrzec slady inteligencji, pozwoli wam przyjechać ? Takiego to bym TAK lał, aż dupa by pekła! Biedni rolnicy w ciagnikach New Holand, John Deer za 300 tysi, w glowach im się pomieszało z dobrobytu!

 • pendrakwielki

  Oceniono 3 razy 1

  Za dobrze mają ci rolnicy. Ja pamiętam czasy, kiedy chłop pracował i musiał obowiązkowe dostawy dawać dla państwa. I jak kiedyś kto śmiał parę hektarów więcej to był kułakiem
  nazywany. Na płocie na naszej wsi pisali KUŁAK. Nie tylko pisali. Wiadomo co było z takimi
  ludźmi. A teraz prawie każdy chłop ma samochód, drogi ciągnik, telewizory, komputery i inne
  rzeczy. A dawniej miałem rower i to było już coś. A chłopi się wyżywią, bo mają i swoje warzywa i owoce i świnki i owce, krowy, więc mleko i kurki więc jajka. I czego im jeszcze brak?
  Jeszcze Unia im płaci. Ale to nie zwykły chłop tylko ci związkowcy i pisowcy, którzy chcą obalić rząd ich buntują. A jeszcze pomagają środki przekazu wiemy jakie.

 • weisdekukuk

  Oceniono 5 razy -1

  Ale ten polski naród durny ...
  Za wszystkie strajki odpowiedzialny jest rząd , który nieudolnie kieruje państwem ...
  Niesprawiedliwość społeczna i bieda popycha ludzi do wyjścia na ulice ...
  Zamiast popierać strajkujących i domagać się od tego cudownego rządu PORZĄDKU we wszystkich sferach życia , to polaczki krytykują strajkujących zamiast rządzących , co brygadzie ryzykownego ratunku jest na rękę !:)
  Ot, durny naród...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX