Terlikowski chce zakazu in vitro. "Nie ma innej drogi wyjścia z matni, w którą pcha nas przemysł reprodukcyjny"

"Sprawa szczecińska nie jest jednostkowym błędem medycznym, ale... dowodem na głęboką patologię, jaką jest procedura in vitro. Bez wycofania się z finansowania biznesu zapłodnienia pozaustrojowego, a także zakazania poczęcia w szkle nie da się uniknąć podobnych, a być może o wiele większych skandali" - przekonuje Tomasz Terlikowski w "Rzeczpospolitej".
Według Tomasza Terlikowskiego finałem bulwersującej sprawy pomylenia komórek jajowych podczas zapłodnienia pozaustrojowego powinno być wprowadzenie całkowitego zakazu in vitro w Polsce.

"Nie ma bowiem innej drogi wyjścia z matni, w jaką wprowadzają nas rzecznicy wielkiego przemysłu medycyny reprodukcyjnej. Polska pokazała już przynajmniej raz, że potrafi zmienić złe prawo i zły zwyczaj, gdy w 1993 roku wprowadziła zakaz aborcji. Wierzę, że także obecnie możliwe są odważne zdroworozsądkowe decyzje, które chronią ludzkie życie" - napisał publicysta w "Rzeczpospolitej".

Kontrole, kary, prokurator - to za mało

Przypomnijmy, w efekcie pomyłki, do której doszło w klinice ginekologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, pacjentka urodziła nie swoje dziecko. Nasienie jej męża zostało połączone z komórką innej kobiety. Dziecko urodziło się z wadami genetycznymi.

Zdaniem Terlikowskiego "sprawa szczecińska nie jest niestety jednostkowym dramatycznym błędem medycznym, ale... dowodem na głęboką patologię, jaką jest procedura in vitro".

"Bez wycofania się z finansowania biznesu zapłodnienia pozaustrojowego, a także zakazania poczęcia w szkle nie da się uniknąć podobnych, a być może o wiele większych skandali. Wykluczanie klinik z programu i kierowanie spraw do prokuratury nie uzdrowi sytuacji, ponieważ ona - z samej natury in vitro - pozostaje chora. I co gorsza, niszczy tkankę społeczną i rodzinę" - ocenił redaktor naczelny TV Republika.

In vitro niebezpieczne dla dzieci?

Dla Terlikowskiego kolejnym argumentem w walce o całkowity zakaz zapłodnienia pozaustrojowego jest to, że dziecko, które urodziło się w Szczecinie, jest niepełnosprawne. Jak przekonuje, procedura in vitro "jest dla dzieci poczętych zwyczajnie niebezpieczna, rodzi bowiem znacząco większe ryzyko rozmaitych wad genetycznych".

"Gdy kilkanaście miesięcy temu mówił o tym ks. Franciszek Longchamps de Berier, media pełne były szyderczych tyrad ludzi, którzy zarzucali mu brak wiedzy. Teraz jednak każdy może zobaczyć, że ryzyko jest znacząco większe" - ocenił publicysta w "Rz".

Warto przypomnieć, wspomniany przez Terlikowskiego ks. Longchamps de Berier, przekonywał, że dzieci poczęte w wyniku zapłodnienia in vitro mają "dotykową bruzdę, która jest charakterystyczna dla pewnego zespołu wad genetycznych".

Kłamstwa ministra

Redaktor naczelny TV Republika piętnuje też kłamstwa ministra zdrowia. Przekonuje, że wydarzenia, do których doszło w szczecińskiej klinice, jasno pokazują: w ośrodkach przeprowadzających zapłodnienia in vitro finansowane przez państwo nie są przestrzegane żadne normy i zasady.

"Minister Bartosz Arłukowicz wprowadzał w błąd opinię publiczną, sugerując, że ośrodki, w których wprowadzony zostanie rządowy program refundowanego in vitro, zostały szczegółowo sprawdzone i że funkcjonują w nich ostre kryteria etyczne i profesjonalne" - napisał Tomasz Terlikowski.

Rząd nie zamierza zakazywać in vitro ani rezygnować z programu dofinansowywania zabiegów. Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że rządowy program będzie dostępny nie tylko dla małżeństw.

Więcej o:
Komentarze (70)
Terlikowski chce zakazu in vitro. "Nie ma innej drogi wyjścia z matni, w którą pcha nas przemysł reprodukcyjny"
Zaloguj się
 • wuem43

  0

  A kto to ten Terlikowski? Po co o nim piszecie? Po co takie zakłamane monstrum ciągniecie przed kamery?
  Won z tym piewcą ciemnoty i zacofania!

 • plautilla

  Oceniono 2 razy -2

  W oczyszczalni ścieków niedaleko wielkopolskiego Białośliwia natrafiono na martwe płody. Sprawę bada policja i prokuratura – donosi RMF FM. Wstępnie ustalono, że płody miały od czterech do pięciu miesięcy.
  Tak p. Kopacz pilnuje prawa chroniącego życia ludzkiego. Aborcja jest prawem w Polsce zakazana.
  A p.Kopacz sama szukała w świetle fleszy pewnej dziewczynie aborcjonisty i może to małe leży wśród innych w ścieku ?

 • politol59

  Oceniono 2 razy 2

  Katotalib chce cofnąć społeczeństwo do głębokiego średniowiecza.

 • jurde

  Oceniono 5 razy 5

  czy publiczne środki muszą być marnowane na utrzymanie kleru

 • Oceniono 8 razy 6

  Należy zakazać religii wyznawanej przez Terlikowskiego. Gdyby nie ta religia, nie dochodziło by do takich tragedii jak ta:

  "Jesienią 2012 r. w domu przy ul. Czorsztyńskiej w Szczecinie, Tomasz S. zadał swojej sąsiadce (Joannie S.) dwadzieścia cztery ciosy nożem. Okazuje się, że pół roku wcześniej dokonał odkrycia: pokrzywdzona jest wiedźmą. Czuł zagrożenie. Był przeświadczony, że gdyby nie zabił Joanny S., ona zabiłaby jego. Wybrał więc jedyne możliwe rozwiązanie.

  Sytuacja ta miała ścisły związek z klątwą, ciążącą na nim odkąd skończył 36 lat. Rzuciła ją na niego kobieta, z którą choć była z nim w ciąży, nie chciał się ożenić. Wszystkie jego późniejsze nieszczęścia są związane z tym przeklęciem. Zaczął działać, kiedy w swojej ofierze rozpoznał czarownicę, podtruwającą mu jedzenie. Najpierw jednak (dwa tygodnie przed zabójstwem) szukał ratunku u egzorcysty. Skoro nie pomógł...

  Psychiatra ze szpitala przy areszcie śledczym twierdzi, że Tomasz S. ma uporczywe zaburzenia prześladowcze. Wszędzie węszy spisek.

  Inną opinię o oskarżonym mają jednak biegli z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie. Psychiatrzy zapewniają, że oskarżony nie jest chory psychicznie."

 • drytrail

  Oceniono 7 razy 5

  Czytając wypowiedzi Pana Terlikowskiego i innych jemu podobnych zaczynam wstydzić się za ten kraj, jakże zacofany kraj...

 • haber73

  Oceniono 6 razy 4

  W/g tego nawiedzonego Terlika i naszego ukochanego episkopatu-jedyny dopuszczalny akt płciowy zapobiegający ciąży to powinien być stosunek oralny z połykiem!Wtedy plemniki dostają się do organizmu kobiety,ale jednak w ciążę nie zajdzie.A i sperma nie wyląduje na brzuchu ani w klozecie-dotyczy młodych!Co na to zboczone staruchy Hosery,Michaliki i inni dewianci ukrywający pedofili?

 • haber73

  Oceniono 6 razy 4

  Jeżeli temu głupolowi pluje się w gębę-to mówi że pada deszcz!Przecież czyta te komentarze i nie jest mu głupio?Nie-bo to jest CHORY DEBIL,i jak by go nie nazwać to będzie miał się dobrze!Należy jednak dziwić się episkopatowi że toleruje takie badziewie podobnie jak tatkę rydzyka!I co Ty na to Klochu?Znowu wytyczne musi dać Ci Hoser z Michalikiem?Ale przecież ten psychol Terlik pouczał nawet Papieża,bo nie zgadzał się ze swoimi psychicznymi fobiami!

 • olek1303

  Oceniono 6 razy 4

  Może Terlikowski ma gdzieś dobrze ukrytą dodatkową bruzdę, która okresowo powoduje nadmierny wyrzut trującego jadu. Poddajmy go wiwisekcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX