Prof. Nowak chce, by Kaczyński ustąpił. "Czas jest nieubłagany". Na prawicy konsternacja

"Czas jest nieubłagany" - podkreśla prof. Andrzej Nowak, historyk z PAN i UJ, nawołując do ustąpienia Jarosława Kaczyńskiego na rzecz młodszego polityka. Naukowiec krytycznie ocenia nie tylko zdolność prezesa PiS do podjęcia wysiłku kierowania państwem, ale też samej partii do walki o wyborcze zwycięstwo.
Prof. Andrzej Nowak, sympatyzujący z PiS historyk z PAN i UJ, opublikował w portalu Wpolityce.pl tekst przemówienia, które miał wygłosić podczas konwencji wyborczej Andrzeja Dudy. Poruszenie wywołał fakt, że prof. Nowak wezwał w nim Jarosława Kaczyńskiego do ustąpienia młodszemu następcy. Historyk nie wygłosił przemówienia z powodu choroby, ale sam tekst odbił się już sporym echem.

"Czas jest nieubłagany"

"Nie mówię, by zniknął z polityki" - mówi o Kaczyńskim prof. Nowak w wywiadzie dla "Do Rzeczy". Zdaniem historyka taka sugestia byłaby "nieodpowiedzialna, szalona i niesłuszna". Dalej jednak przekonuje, że ustąpienie Kaczyńskiego jest niezbędne, jeśli PiS chce poważnie myśleć o "naprawianiu Polski" po rządach PO i PSL. "Zacytuję 'Króla Leara': "Gotowość do odejścia jest miarą dojrzałości'" - zaznacza prof. Nowak.

Według historyka Kaczyński powinien porzucić osobiste ambicje i przestać marzyć o fotelu premiera. "Czas jest nieubłagany" - podkreśla. Prof. Nowak podkreśla, że szef rządu musi pracować kilkanaście godzin na dobę. "To zadanie trudne do zrealizowania nawet dla najbardziej wydolnego i fenomenalnie sprawnego umysłowo 67-latka" - wskazuje.

"Zdrowy rozsądek Kaczyńskiego poza dyskusją"

Naukowiec krótko zbija przykłady polityków, którzy w podobnym wieku byli u władzy: od Winstona Churchilla po Ronalda Reagana. Według prof. Nowaka poziom wyzwań w Polsce jest "nieporównanie większy", a premiera, który nadejdzie po "najgorszym rządzie III RP", czeka "tytaniczna robota".

Pojawiły się już pierwsze głosy polemiczne wobec propozycji prof. Nowaka. Piotr Zaremba, publicysta "W Sieci", napisał, że nie można uznać misji Kaczyńskiego za zakończoną. "Wręcz lepiej radził sobie lider PiS jako szef władzy wykonawczej niż jako ktoś, kto o tę władzę walczy. Jego zdrowy rozsądek pozostaje poza dyskusją. Andrzeja Dudy to zastrzeżenie dotyczy także" - podkreśla.

"Trzeba wstrząsnąć spin doktorami"

W swoim przemówieniu prof. Nowak bardzo krytycznie ocenia obecne kadry PiS. "Trzeba nas przekonać, że główna siła opozycyjna ma dość znakomicie przygotowanych, kompetentnych osób, by przejąć odpowiedzialność za państwo, by je naprawić, wyprowadzić z kryzysu, w każdej dziedzinie. Nie wiem, czy obecny skład PiS do tego wystarczy" - powątpiewa.

W "Do Rzeczy" historyk krytykuje też sposób prowadzenia kampanii przez PiS. Wskazuje, że w 2005 r. Jacek Kurski organizował cykliczne posiedzenia gabinetu cieni, a PiS w każdej dziedzinie prezentowało program. "Gdzie dziś jesteśmy?" - pyta prof. Nowak, podkreślając, że "konwencja w amerykańskim stylu" to za mało, by wygrać. "Myślę, że trzeba wstrząsnąć tymi, którzy odpowiadają za kampanię, choć nie przeceniam swoich sił" - kwituje.

Więcej w tygodniku "Do Rzeczy" >>>

Więcej o:
Komentarze (542)
Prof. Nowak chce, by Kaczyński ustąpił. "Czas jest nieubłagany". Na prawicy konsternacja
Zaloguj się
 • k1985

  Oceniono 2 razy 2

  Nowak zalecił by pis sam się rozwalił.....

 • domektomek

  Oceniono 2 razy 0

  A kto czyta z kartki?
  Komorowski czy Kaczyński?
  To który z nich jet większy dement?

 • exexpat

  Oceniono 2 razy -2

  Szczyre i lotwarte patrzynie.

 • exexpat

  Oceniono 2 razy 0

  Szczere otwarte patrzenie w oczy.

 • pawelalex15

  Oceniono 1 raz -1

  Jak to faktycznie dupnie, to będzie świety spokój z calą tą polityką.
  q.gs/8891021/article-satellite-will-fall-on-poland

 • mindowe

  Oceniono 4 razy 0

  Nie udadzą się sztuczki propagandowe POpaprańców -.Andrzej Duda Prezydentem Polski !!!

 • wp56

  Oceniono 2 razy 0

  PiS głosi , że po przejęciu władzy obniży wiek emerytalny. Pan prezes jest pierwszym beneficjentem tej zapowiedzi.

 • ole707

  Oceniono 4 razy 2

  No niema szczęścia Kaczyński do Nowaków. Jeden wyzywa go od Żydów, drugi wysyła na emeryturę!

 • zdanowicz

  Oceniono 2 razy 0

  A z nim Miller, Niesiołowski, Żelichowski i wielu innych stetryczałych, ale kurczowo trzymających się stołków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX