Ziobro ws. konwencji antyprzemocowej: Najmniej przemocy tam, gdzie dominuje tradycyjny model rodziny

- Tam, gdzie jest najwyższy poziom praktykujących, jest najniższy poziom przemocy wobec kobiet - przekonywał w programie ?Kropka nad i? w TVN 24 Zbigniew Ziobro. - Polskie społeczeństwo jest patriarchalne. Tradycja katolicka przewiduje dominację mężczyzny - odpowiadał Ryszard Kalisz.
W piątek w Sejmie posłowie będą głosować nad ratyfikacją konwencji ws. zapobiegania i zwalczania przemocy domowej i wobec kobiet. - Debata wywołuje dużo emocji: Episkopat mówi, że dokument opiera się na neomarksistowskiej ideologii gender. Co panowie na to? - pytała Monika Olejnik.

- Dziwię się, że biskupi nie mają pojęcia, co jest zawarte w tej konwencji Rady Europy - mówił Ryszard Kalisz. - Ten dokument zawiera cały system rozwiązań, które dopiero w powiązaniu z krajowymi przepisami zawartymi w ustawach dają możliwość spójnego przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. To jest też system uświadamiania kobiet, żeby wiedziały, gdzie w razie czego mogą się udać - tłumaczył.

Ziobro: Najmniejszy poziom przestępstw jest na wschodzie

Innego zdania był Zbigniew Ziobro. - Kościół katolicki w Polsce, jak żadna inna instytucja, konsekwentnie upomina się o prawa kobiet i przeciwdziała przemocy. Ta konwencja oparta jest na kłamstwie ideologicznym - nie ma tam ani jednego konkretnego postanowienia, które służy pomocy kobiecie podlegającej przemocy. Po drugie, dokument opiera się na fałszywym założeniu, że przemoc jest uwarunkowana kulturowo. W dodatku ma temu sprzyjać Kościół i stereotypowe pojęcie płci - mówił.- A czy pani wie, że w Polsce tam, gdzie jest najwyższy poziom praktykujących, np. na Podkarpaciu, jest najniższy poziom przemocy wobec kobiet? - pytał. Ziobro przekonywał też, że w województwach, gdzie jest najniższy poziom osób praktykujących, jest najwyższy poziom przemocy.

"W liberalnych państwach jest najwyższy poziom przemocy wobec kobiet"

- Niestety, były minister sprawiedliwości wprowadza w błąd - oponował Kalisz. - Ta konwencja jako akt normatywny prawa międzynarodowego jest powyżej ustaw, ale jednocześnie stanowi z ustawami pewną nierozerwalną całość - tłumaczył poseł. Jak dodał, polskie społeczeństwo jest patriarchalne, bo tradycja katolicka "przewiduje dominację mężczyzny nad kobietą".

- Ta konwencja zakłada, że przemoc w rodzinie jest generowana przez tradycyjny model rodziny, kobiety. To nieprawda - najniższy poziom przemocy jest w tych województwach, w których jest właśnie ten tradycyjny model - powtórzył Ziobro. - Ogólnoeuropejskie badania wskazują też, że najwyższy poziom przemocy jest w państwach najbardziej liberalnych. W takich krajach jak Dania, Wielka Brytania jest też wyższy poziom dezintegracji rodziny - zaznaczył.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (376)
Ziobro ws. konwencji antyprzemocowej: Najmniej przemocy tam, gdzie dominuje tradycyjny model rodziny
Zaloguj się
 • 0

  "Geniusz" wziął wartości bezwzględne i zapomniał spojrzeć na zaludnienie i gęstość zaludnienia. Po przeliczeniu na procenty nagle okazuje się, że mniej więcej w całej Polsce jest taki sam poziom przestępczości w miejscach o takim samym nasyceniu mieszkańców. No ale Ziobro matematykiem nie jest tylko cwanym katolickim prawnikiem, co jak widać zobowiązuje do typowej moralności i zwyczaju manipulowania ludźmi.

 • 123jna

  0

  Tam gdzie najwiecej jest przemocy ze strachu kobiety nie zglaszaja jej Ziobro, trojkowiczu. Masz lewy dyplom na zasadzie przekretu wiec malo z tego prawa rozumiesz wiec lepiej zamilknij, a Twoja ofiara barbara Blida nie pokazuje Ci sie nocami? Jeszcze sie pokaze, jak bedziesz stary i niedolezny, przemocy uzyli wobec niej Twoi ludzie a wiec Ty jestes przywodca, jesli Bog istnieje to juz kazal Diablu na Ciebie czekac - no bedziesz mial te tradycje.

 • uo.rety

  0

  "...żeby wiedziały, gdzie w razie czego mogą się udać" ?
  No jak to gdzie?!
  Do księdza proboszcza, dobrodzieja, co by pokutę za nieposłuszeństwo wobec męża i pana wyznaczył.

 • voiceinthedesert1

  0

  Biskupi znają sprawę lepiej dzięki Duchowi Świętemu! Rodzina musi być silna i szlachetna. To jest sedno rozwiązania katolickiego ds. rodzinnych! Wiem, bo jestem teologiem!

 • petramark

  0

  Dane oparte o zgłoszenia przemocy są ułomne. Dla mnie jest oczywiste, że pokazują nie przemoc (ta, na chłopski rozum, jest niezależna geograficznie), ale świadomość społeczną i kulturową. Otóż zgłoszenie przemocy jest częste w środowiskach wyemancypowanych kobiet (im dalej na zachód, tym emancypacja większa), a rzadkie w rejonach zacofanych, czyli o "tradycyjnej" mentalności. Dlatego najwięcej zgłoszeń dot. przemocy w rodzinie jest w krajach takich, jak USA, Francja, Niemcy, Szwecja, Dania, a najmniej w "tradycjonalistycznych", jak Włochy, Hiszpania, Portugalia, Polska - o Albanii, Rumunii i Białorusi nie wspominając.

 • buehacz

  0

  Przydałaby się też konwencja o przemocy wobec laptopów

 • 3toma

  Oceniono 2 razy 2

  Czy ten typ jest aż takim IDIOTĄ, czy normalnie, jak to prawica, RŻNIE GŁUPA

 • evergreen111

  Oceniono 3 razy 3

  Skąd Zero wziął takie statystyki?

 • zd46

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Ziobro, a ja znam kilkunastu bardzo mocno wierzacych i praktykujacych, ktorzy zaraz po mszy i komunii wala swoja rodzine jak w bemben. Pana badania dosc rydzykowe nie przyniosa panu doktoratu, sa jakies wypaczone i obliczone na watpliwy sukces wyborczy. Jak to odniesc, ze pana niedawny kolega agent Tomek Kaczmarek walil " meza kochanicy"? Ziobro obluda z ciebie kapie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX