Biskupi: "Konwencja wynika z neomarksistowskiej ideologii gender". Wróbel zwątpił: "Idiotyczne"

"Konwencja ws. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet wynika ze skrajnej, neomarksistowskiej ideologii gender" - twierdzą biskupi. - Mam sporo żalu do arcypasterzy polskiego Kościoła za używanie tych idiotycznych zbitek myślowych - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Jan Wróbel.
Klub parlamentarny PO zadeklarował wczoraj poparcie dla ustawy dotyczącej ratyfikacji konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Do głosowania "za" konwencją przekonywała posłów Ewa Kopacz. Dziś projektem ratyfikującej ustawy zajmą się sejmowe komisje.

Religia - tak, wypaczenia - nie

Na wieść o przełamaniu impasu w sprawie konwencji zareagowali biskupi. Opublikowano kilka oświadczeń: abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski, Rady ds. Rodziny oraz całego episkopatu. We wszystkich podkreśla się, że Kościół od lat wypowiada się przeciw przemocy domowej, a ona sama jest sprzeczna z ideami chrześcijańskimi.

Biskupi podnoszą, że konwencja antyprzemocowa "wiąże zjawisko przemocy z tradycją, kulturą, religią i rodziną, a nie z błędami czy słabościami konkretnych ludzi". "Źródłem przemocy mogą być wypaczone formy religii, ale nie religia jako taka, dlatego taki zapis nie powinien mieć miejsca" - podkreśla abp Polak.

"Neomarksizm? Idiotyczne"

Według hierarchów konwencja nie walczy z realnymi przyczynami przemocy: alkoholizmem, brutalizacją życia publicznego i kultury, pornografią. Nie przewiduje też nowych rozwiązań. Ogranicza natomiast suwerenność Polski, oddając kontrole uprawnienia komisji "tzw. ekspertów", która ma "rozliczać nasz kraj z opieszałości w zmianie wciąż jeszcze obecnego tradycyjnego modelu społeczeństwa".

Zdaniem biskupów konwencja "nie jest skoncentrowana na przeciwdziałaniu przemocy, jak sugeruje jej tytuł, ale na wprowadzeniu ideologicznej rewolucji kulturowej". Co więcej, jej założenia wynikają ze "skrajnej, neomarksistowskiej ideologii gender".

Zwłaszcza to ostatnie stwierdzenie skonfundowało Jana Wróbla, publicystę znanego z konserwatywnych przekonań. - Mam sporo żalu do arcypasterzy polskiego Kościoła za używanie tych, na moje ucho, idiotycznych zbitek myślowych - stwierdził w Poranku Radia TOK FM. - Neomarksistowska ideologia? Ideologia gender? Znaczna część polskich katolików nie bardzo rozumie te określenia, ale odruchowo mają się nauczyć, że jest w nich coś złego - stwierdził. Dodał jednak, że zgadza się z wieloma argumentami episkopatu.

Co zmieni konwencja

O ratyfikowanie konwencji od dawna apelowały organizacje kobiece broniące praw człowieka oraz pomagające ofiarom przemocy. Zdaniem zwolenników konwencji jej zapisy w żaden sposób nie zagrażają rodzinie ani nie uderzają w tradycję ani religię, choć rzeczywiście jest tam napisane, że aktów przemocy nie można usprawiedliwiać tradycją ani religią. Jednak - jak podkreślają eksperci - zapisy te dotyczą krajów, w których akceptowane są tzw. honorowe zabójstwa, przymusowe małżeństwa, w tym dziewczynek z dojrzałymi mężczyznami, obrzezanie dziewczynek itp. W Polsce takie zachowania nie są usprawiedliwiane obyczajem, tradycją ani religią. Wiele przepisów konwencji odnosi się do praktyk z krajów spoza naszego kręgu kulturowego.

Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Dokument nakłada na państwa-strony takie obowiązki jak zapewnienie oficjalnej całodobowej infolinii dla ofiar przemocy oraz internetowego portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk i ośrodków wsparcia; przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych; monitorowanie, zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci.

Więcej o:
Komentarze (73)
Biskupi: "Konwencja wynika z neomarksistowskiej ideologii gender". Wróbel zwątpił: "Idiotyczne"
Zaloguj się
 • Ernest Mamrot

  Oceniono 1 raz 1

  Biskup Pieronek orzekł urbi et orbi, że skoro przeżył faszyzm i komunizm, to i gender przeżyje.
  ++++++++++++++
  Wasza Wielebność!
  Genderyzmu to ty już nie przeszyjesz. Za okupacji miałeś smark pod nosem - to ci dali przeżyć. Komunizm ci się też udało boś sie z nim skutecznie skundlił.

 • plautilla

  Oceniono 3 razy -3

  NIE ratyfikacji konwencji "przeciw przemocy", która jest wyłącznie ideologiczną rozgrywką z katolicką większością Narodu Polskiego. W oryginale angielskim słowo gender zostało użyte 25 razy i ma się nijak do przemocy lecz wprowadza do prawa polskiego nową jakość płci genderowej. www.conventions.coe.int/Treaty/EN/Treaties/Html/210.htm -w wersji oryginalnej Konwencja... .
  NIE NIE legalizacji pederastii ich związków oraz legalizacji takich i innych zboczeń i nadawania praw zdeprawowanemu marginesowi społecznemu. Prawa i
  opieka państwa należy się małżeństwom /kobieta i mężczyzna/, które rodzą i wychowują dzieci.
  NIE nękaniu nas przez regularnie powracające do sejmu głosowania nad 'konwencją" i legalizacją dewiacji, aż do zmęczenia Polski, aż do wykończenia nas byśmy zaprzestali walki o nasze prawa - prawych Obywateli.
  PRECZ z Polski poplecznicy Wielkiego Geja , demoralizatorzy i agenci lgbt opłacani przez wrogie Polsce moce.
  . Niżej polskie tłumaczenie./Salon24/
  amnesty.org.pl/uploads/media/konwencja_przemoc_wobec_kobiet.pdf

 • politol59

  Oceniono 3 razy 3

  Racja, z tamtej strony jak zwykle żadne argumenty.

 • plautilla

  Oceniono 8 razy -2

  W sprawie tej konwencji Polacy występowali już wielokrotnie i zebrali ponad 100 tys. głosów sprzeciwu, które zostały przesłane mailowo do Marszałka Sejmu oraz liderów klubów parlamentarnych, a także wydrukowane i złożone oficjalnie w sejmie.
  Konwencja CAHVIO w znacznej mierze jest nastawiona na walkę z tradycją i wspólnotami chronionymi przez Konstytucję RP - małżeństwem i rodziną. Wprowadza wręcz obowiązek walki z tradycją i dorobkiem cywilizacyjnym, które są traktowane jako zagrożenia. Konwencja CAHVIO nakłada na państwo obowiązek edukacji dzieci i młodzieży w zakresie, tzw. „niestereotypowych ról płci”, czyli m. in. homoseksualizmu.
  W imię walki z ideologicznie definiowaną dyskryminacją konwencja ta pozwala naruszać powszechnie uznane zasady prawa, w tym do równości wobec prawa. Jej przyjęcie wiąże się także ze znacznymi obciążeniami dla budżetu państwa, ze względu na budowę struktur ją realizujących oraz kontrolnych.
  Przyjęcie Konwencji CAHVIO naruszy suwerenność Polski w sprawach etycznych oraz dotyczących rodziny i podporządkuje nas decyzjom międzynarodowego gremium kontrolnego GREVIO.

 • plautilla

  Oceniono 8 razy -4

  NIE ratyfikacji konwencji "przeciw przemocy", która jest wyłącznie ideologiczną rozgrywką z katolicką większością Narodu Polskiego.
  NIE NIE legalizacji pederastii ich związków oraz legalizacji takich i innych zboczeń i nadawania praw zdeprawowanemu marginesowi społecznemu. Prawa i opieka państwa należy się małżeństwom /kobieta i mężczyzna/, które rodzą i wychowują dzieci.

  NIE nękaniu nas przez regularnie powracające do sejmu głosowania nad 'konwencją" i legalizacją dewiacji, aż do zmęczenia Polski, aż do wykończenia nas byśmy zaprzestali walki o nasze prawa - prawych Obywateli.
  PRECZ z Polski poplecznicy Wielkiego Geja , demoralizatorzy i agenci lgbt opłacani przez wrogie Polsce moce.

 • drasyr

  Oceniono 7 razy 3

  Zabetonowane myślenie biskupów skrajnych konserwatystów nie powinno być przedmiotem rozważań dla naszych polityków. Należy postępować zgodnie z duchem obecnego czasu i nowoczesnego państwa.

 • jojo148

  Oceniono 8 razy 8

  Chciałabym przy okazji tego artykułu zadać pytanie: dlaczego polscy (starsi księża) nie lubia obecnego papieża Franciszka i wyznaja zasadę, że trzeba Go "przeczekać".
  Jestem niezmiernie poruszona relacją młodego księdza - wikarego z małej podtoruńskiej parafii, zamieszczoną w ostatnim numerze Tygodnika Powszechnego.
  Wikary ten, chcąc coś zrobić dla swojego nowego miejsca pracy w tej parfii, kupił zawłasne zaoszczędzone pieniądze portret papieża Franciszka. Gdy ów wikary przyniósł z dumą ten portret dow swojej zakrystii, jego proboszcz, ksiądz z 30-letnim stażem spojrzał na niego tak, jakby ów wikary zameldował się w zakrystii z portretem... Lenina.

 • wyciety

  Oceniono 10 razy -8

  Czy ustawa ulatwi zycie zydowskim kobietom.Ich zycie jest okropne.Obowiazek golenia glowy i noszenia peruki,zakaz noszenia bluzek i koszulek z krotkim rekawem.Przymus rodzenia duzej liczby dzieci.Oraz seks z gosciem z duzym i niezbyt czystym zarostem na twarzy.O zyciu muzulmanek lepiej nie wspominac.A zydokomuna czepia sie chrzescijan,no coz od 2000 lat nas nienawidza.

 • Oceniono 5 razy -5

  "Socjalizm tak - wypaczenia nie"

  Ależ ci śmieszni ludzie odlecieli! Byłoby to śmieszne, gdyby nie fakt że to tak naprawdę oni rządzą tym krajem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX