Trybunał w Hadze: Serbowie i Chorwaci nie popełnili ludobójstwa w czasie wojny na Bałkanach

- W czasie wojny na Bałkanach Serbia nie popełniła zbrodni ludobójstwa na ludności chorwackiej ani Chorwacja na serbskiej - tak orzekł Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze. Decyzja ma charakter ostateczny.


Sędziowie MTS - stosunkiem głosów 15 do dwóch - zdecydowali, że Serbia nie dokonała ludobójstwa na Chorwatach, natomiast jednogłośnie orzekli, że Chorwacja nie dopuściła się tej samej zbrodni na Serbach.

Nie ma dowodów, że było to ludobójstwo

Z orzeczenia Trybunału wynika, że siły serbskie na początku wojny popełniały na szeroką skalę zbrodnie w Chorwacji (chodziło m.in. o zniszczenie Vukovaru w 1991 r.), ale nie kwalifikują się one jako ludobójstwo. - Chorwacja nie zdołała dowieść swoich twierdzeń, według których popełniono ludobójstwo - oświadczył prezes Trybunału Peter Tomka.

Analogiczny werdykt wydano ws. działań wojsk chorwackich wobec ludności serbskiej w czasie ofensywy i zajęcia Krainy w 1995 roku.

Potrzebna zgoda i współpraca

Tomka powiedział, że obie strony popełniły wiele zbrodni w czasie konfliktu, ale wobec żadnej ze stron nie dowiedziono zamiaru popełnienia ludobójstwa, poprzez "zniszczenie całej ludności lub jej części". Zaapelował także do obu stron o podjęcie wysiłku na rzecz pojednania. - Sąd zachęca strony do kontynuowania współpracy w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie zagwarantowania zadośćuczynienia dla ofiar i zapewnienia pokoju i stabilizacji w regionie - podkreślił Tomka.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że wtorkowy wyrok nie jest zaskoczeniem, ponieważ inny haski międzynarodowy trybunał, zajmujący się tylko wojną w byłej Jugosławii, nigdy nie oskarżył Serba, ani Chorwata o ludobójstwo popełnione na terytorium Serbii lub Chorwacji.

Oba kraje zapowiedziały wcześniej, że podporządkują się decyzji MTS.

Sprawy toczą się od lat

MTS orzekł w 2008 roku, że ma kompetencje do rozpatrzenia pozwu Chorwacji przeciw Serbii, którą Zagrzeb oskarżył o ludobójstwo podczas wojen bałkańskich w latach 1991-1995. Chorwacja przygotowała pozew w 1999 roku twierdząc, że serbskie ataki i czystki etniczne, w następstwie których zginęło bądź wysiedlono tysiące Chorwatów, były formą ludobójstwa. Belgrad kwestionował kompetencje MTS do rozpatrywania tej sprawy.

Po tej decyzji Serbia złożyła własny pozew w MTS przeciwko Chorwacji. Według Belgradu Chorwacja dopuściła się ludobójstwa na ludności serbskiej w czasie ofensywy sił chorwackich w 1995 roku. Pod koniec wojny w Chorwacji siły tego kraju rozpoczęły operację "Burza" w celu odzyskania regionu Krajiny, będącego od 1991 roku w rękach separatystów serbskich. Podczas tej ofensywy ucierpiały setki Serbów, a prawie 200 tysięcy Serbów z Krainy uciekło z Chorwacji.

Wojna w Chorwacji kosztowała życie ok. 20 tys. ludzi.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (29)
Trybunał w Hadze: Serbowie i Chorwaci nie popełnili ludobójstwa w czasie wojny na Bałkanach
Zaloguj się
 • kilmer775

  Oceniono 2 razy 0

  A czego można było się spodziewać? Inny wyrok mógłby otworzyć furtkę do czasów z drugiej wojny światowej. Polska straciła 6 milionów ludzi, to było ludobójstwo, za które odpowiedzialność spada na Niemców, Sowietów, Ukraińców, Kałmuków...
  Ale też dywanowe zbombardowanie Drezna i Hamburga, zdetonowanie dwóch bomb jądrowych nad Hiroshimą i Nagasaki to były zbrodnie wojenne.
  W Norymberdze powinni zasiąść wszyscy, którzy brali udział w wojnie.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 2 razy 2

  Ludobójstwo jest tylko wtedy gdy popełnia je ktoś absolutnie nieistotny w geopolityce.
  Serbia, Rosja, Chiny itp nie mogą popełnić ludobójstwa, tylko zbrodnie wojenne i to nie wszyscy.
  Polityczna poprawność to Mount Everest z gówna.

 • yokoono23

  Oceniono 4 razy 4

  Oceniono 50 razy 24


  .
  W czasie wojen na Bałkanach Serbia nie popełniła ludobójstwa na ludności chorwackiej ani Chorwacja na serbskiej - tak orzekł Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze.
  Tak zamordowani bestialsko ludzie( często pod okiem kamery) sami popełni zbiorowe samobójstwo, ta polityczna poprawnosć i przymykanie oczu na zbrodnie w byłej Jugosławi przyprawiają mnie o mdłosci.

 • sharn1

  Oceniono 1 raz 1

  Dobry wyrok. Tam były zbrodnie wojenne, ale nie ludobójstwo,

 • agap.e

  Oceniono 3 razy 3

  Wyrok dotyczy działań wojennych na terytorium Chorwacji i Serbii.NIc w nim nie ma o działaniach wojennych w Bośnii.

 • proteusz33

  Oceniono 3 razy 1

  Jeżeli ruscy nie popełnili zbrodni ludobójstwa na Polakach to Serbowie też,to logiczne

 • derp970

  Oceniono 4 razy 2

  kto teraz odpowie za bombardowania? nikt.

 • czyngischann

  Oceniono 11 razy 3

  Całe szczęśćcie , że przedstawiciel ONZ w byłej Jugosławii, pan Mazowiecki nie dożył tej skandalicznej i niezrozumiałej decyzji pseudosędziów.

 • single_malt

  Oceniono 9 razy 3

  żadnej ze stron nie dowiedziono zamiaru popełnienia ludobójstwa

  prawdziwe karkolomna interpretacja.Trybunalu .. jesli ktos zabije 5 tysiecy ludzi bez wyraznego zamiaru ludobojstwa to jest niewinny. Srebrenicy tez nie bylo ??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX