Lis: Polscy antykomuniści mają sowiecką mentalność. Dlatego krytykują "Idę"

"Kremlowskie i PiS-owskie ministerstwa prawdy nie tolerują sfery niedomówień w sztuce" - pisze Tomasz Lis w "Newsweeku". Tak tłumaczy ostrą krytykę pod adresem dwóch głośnych filmów: polskiej "Idy" i rosyjskiego "Lewiatana".
"Nasi czołowi antykomuniści i antyputiniści co rusz zdradzają sowiecko-PRL-owską i putinowską mentalność" - pisze w "Newsweeku" Tomasz Lis. Publicysta zwraca uwagę na dwa tego przykłady: reakcje na film "Ida" i sprawę niezaproszonej na obchody wyzwolenia Auschwitz rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego.

Patriotyczny dydaktyzm

Zdaniem Lisa reakcje polskich konserwatystów na "Idę" Pawła Pawlikowskiego są identyczne jak reakcje putinistów na film "Lewiatan". Obie produkcje będą walczyć o Oskara i obie mają stawiać w złym świetle kraje, o których mówią - Polskę i Rosję.

"Ida" dzieli Polaków: "antypolski film" >>>

Zdaniem niektórych komentatorów "Ida" niesprawiedliwie obwinia Polaków za mordowanie Żydów dla przywłaszczenia ich majątków. Żądają więc umieszczenia odpowiednich - korygujących wydźwięk fabuły - informacji w filmie. "Dydaktyzm patriotyczny jest charakterystyczny dla ustrojów i osobowości autorytarnych" - zauważa Lis. "Kremlowskie i PiS-owskie ministerstwa prawdy nie tolerują sfery niedomówień w sztuce" - zaznacza.

"Repolonizacja Auschwitz"

Lis pisze też o sprawie rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego, która nie została zaproszona na obchody wyzwolenia obozu w Auschwitz. Według publicysty związani z PiS komentatorzy zaniepokoili się, że "po latach PRL-owskiej propagandy", która mówiła głównie o polskich ofiarach obozu, następuje jego "rejudyzacja", czyli zwrócenie uwagi na zamordowanych tam Żydów. Dlatego - według Lisa - przystąpiono do "repolonizacji" Auschwitz, oczywiście w ramach "propagandowo-historycznej batalii".

"Nikt przytomny nie twierdzi, że w Auschwitz nie zginęła ogromna liczba Polaków, ale próba przelicytowania Żydów akurat w tej kwestii i w tym miejscu jest obrzydliwa" - kwituje Lis.

Cały tekst w najnowszym "Newsweeku".

Więcej o:
Komentarze (46)
Lis: Polscy antykomuniści mają sowiecką mentalność. Dlatego krytykują "Idę"
Zaloguj się
 • brahmaputra33

  Oceniono 2 razy 0

  "nie tolerują sfery niedomówień" panie lis, nie zauważył pan /niby taki inteligentny/, że te "niedomówienia" mają charakter szkalowania Polski, prowadzone od dawna przez światowe siły żydowskie? Ciekawe, że te "niedomówienia" nie podkreślają ilu to Żydów Polacy uratowali!

 • prosatis

  Oceniono 1 raz -1

  "Dydaktyzm patriotyczny itd". Jest oczywiste, że Liz czyta tylko to, co sam napisze i ogląda tylko siebie /no, może jeszcze swoją żonę w TV/. Dodawanie komentarza na początku filmu jest powszechnie stosowane, szczególnie jeżeli chodzi o wydarzenia mało znane a tło Idy to dla widza np w USA całkowita abstrakcja. Komentowanie wypocin tego buca i wazeliniarza to strata czasu, ale chodzi o sprawę poważną, więc trudno, poświęciłem 3 minuty.

 • plautilla

  Oceniono 1 raz -1

  3obieg.pl/wstrzasajacy-zyciorys-ojca-aleksandra-kwasniewskiego
  Wstrząsający życiorys ojca Aleksandra Kwaśniewskiego . W NKWD torturował, bił, słuchał krzyków męczonych ludzi…” Podaj dalej! T. Lis ma podobne pochodzenie i wspólnotę dziedziczenia zbrodni na Polakach z Kwaśniewskim.
  Ojciec Aleksandra Kwaśniewskiego był Żydem rosyjskim w stopniu pułkownika NKWD, „wcielony” w Polaka do organizowania nadzoru UB na terenach Pomorza Zachodniego i Północnego. Pod koniec lat czterdziestych zmienia nazwisko na Kwaśniewski i przyjmuje imię Zdzisław. NKWD zaopatruje go w dyplom ukończenia medycyny w Poznaniu i niezbędne dokumenty dla uwiarygodnienia wykonywanego zawodu lekarza.
  Izaak Stolzman oskarżony jest o mordowanie patriotycznej ludności polskiej na Kresach Wschodnich oraz grabież i popełnianie zbrodni na Żydach w gettach w okresie okupacji niemieckiej Wileńszczyzny i Białorusi. Więcej o jego zbrodniach w powyż.linku.

 • elzbieta09

  Oceniono 2 razy 0

  "Dydaktyzm patriotyczny jest charakterystyczny dla ustrojów i osobowości autorytarnych"
  ___________
  Dydaktyzm patriotyczny jest notorycznie uprawiany w filmach amerykańskich, poświęconych problematyce wojennej i ustrojowej USA, panie Redaktorze, Proszę wprowadzić korektę do swojej tezy - chyba, że uważa Pan USA za ustrój autorytarny.

 • lotczik-kosmonawt

  Oceniono 8 razy 4

  Gdyby Lis urodził się wcześniej, byłby Urbanem Jaruzelskiego, najwierniejszym psem, który by kazał uciszyć żydowskiego kłapoucha i majora Górnickiego. Pisałby do Trybuny Ludu i Żołnierza Wolności, a o 19.30 opowiadał w DTV, że właśnie przeganiamy USA. W gumofilcach.

 • 123jna

  Oceniono 6 razy 4

  Jest taki znany w swiecie socjalny psycholog (cos w tym stylu), ktorw zwie sie Jonathan Haidt. Twierdzi, za nasze opinie sa w wiekszej czesci intyicyjnymi, instyktywnymi, uczuciowymi reakcjami. Argumenty zas konstruujemy po czasie tak aby nasze opinie wygladaly na dobrze ugruntowane i oparte na faktach. A wiec - najpierw uczucia pozniej dopiero rozsadne ich umotywowanie. Dlatego nawet nieprzyjemne opinie i zachowania, jak radosc z powodu tortur w Guantanamo zalezy zawsze od tego KOGO pytamy o zdanie.
  Wszystko to wynosimy z domu. Stad dzieci komunistow jak znany nam prezio z Zoliborza i wtedy i dzis maja podobne reakcje i poglady, bez wzgledu na to jak sie zwa - prawica czy lewica. Warto poczytac sobie Haidta i wtedy o wiele latwiej zrozumiemy dlaczego dawne dzieci komunistow juz wtedy na swieczniku sa nadal w tym samym miejscu zmieniajac jedynie wizytowke.

 • szmul.bender

  Oceniono 14 razy 8

  Fajna jest Polska i Polacy: jak komus "Ida" sie nie podoba to jest zakuta nacjonalistyczna pała a gdy sie podoba to jest lewacka, czerwona menda. I zycie staje się proste...

 • monci1974

  Oceniono 13 razy -3

  Trudno przyjąć prawdę, że Polacy też mordowali Żydów. Mieszkańcy innych krajów również. Taka jest natura ludzka... Wnuk komendanta Auschwitz jest wyklęty przez rodzinę, bo kala własne gniazdo. Na cmentarzach w Niemczech i Austrii są nagrobki hitlerowców w mundurach, a na nich świeże kwiaty... Mimo to jest coraz więcej Niemców, którzy potrafią spojrzeć prawdzie w twarz. U nas to idzie oporniej. Prawdziwi Polacy (tak im się wydaje!) wypróżniają się z nienawiścią na tych forach, po czym idą do komunii albo modlą się do Putina. Taki np. Grzegorz Rosiak to psychol, z którego Niemcy mieli by pożytek w czasie wojny. Brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr !!!

 • antropoid

  Oceniono 22 razy 8

  "Polscy antykomuniści mają sowiecką mentalność."
  --------------------

  BINGO.

  Od dawna to powtarzam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX