Bp Wętkowski: Europa Zachodnia na naszych oczach popełnia duchowe samobójstwo

- Są dziś silne pokusy, aby odrzucić chrześcijańską tożsamość. Widać to zwłaszcza w Europie Zachodniej, która na naszych oczach popełnia duchowe samobójstwo, odrzucając to wszystko, co kształtowało ją przez wieki - powiedział w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski.
W homilii biskup pomocniczy gnieźnieński przypomniał, że świątyń nie buduje się po to, aby służyły jako sale koncertowe czy muzea. To miejsce spotkania z Bogiem, które przypomina człowiekowi, że jest Ktoś, kto czuwa, Kto jest obecny, Kto zapewnia mu pokój w sercu. I miejsce to będzie żyło, jeśli będzie wypełnione modlitwą.

Katedra gnieźnieńska - mówił dalej bp Wętkowski - zajmuje dodatkowo szczególne miejsce w historii naszego kraju. Gniezno bowiem jest kolebką państwa polskiego i Kościoła w Polsce.

- Kiedy wspominamy chrzest Polski, którego 1050. rocznicę obchodzić będziemy w roku przyszłym, musimy pamiętać o tym, że było to wydarzenie zarówno kościelno, jak i państwowotwórcze. To wtedy państwo polskie zaistniało w Europie, a owocem tego były kolejne koronacje królewskie, które odbyły się w Gnieźnie - przypomniał bp Wętkowski.

Podkreślił też, że tych dwóch rzeczywistości nie da się oddzielić.

"Wiara i wartości chrześcijańskie przez stulecia wskazywały jak postępować"

W naszej historii - tłumaczył - to, co narodowe, przeplata się nieustannie z tym, co związane jest z naszą wiarą. Musi to przyznać każdy, kto chce być wierny prawdzie. To wiara i wartości chrześcijańskie przez stulecia stanowiły busolę wskazującą człowiekowi, jak ma postępować i jak żyć. Tożsamość chrześcijańską pielęgnowały i przekazywały dalej kolejne pokolenia. Dziś tę tożsamość chce się odrzucić.

"Europa odrzuca to wszystko, co kształtowało ją przez wieki"

- Widać to zwłaszcza w Europie Zachodniej, która na naszych oczach popełnia duchowe samobójstwo, odrzucając to wszystko, co kształtowało ją przez wieki. W to miejsce coś musi przyjść, a w pustkę przychodzi najczęściej nihilizm, zwątpienie, odrzucenie człowieka z jego prawami, począwszy od prawa do życia. To obraz, jaki dzisiaj widzimy - rzeczywisty i prawdziwy. I ten obraz stara się przeszczepić na nasz polski grunt - mówił bp Wętkowski. Dodał również, że wskazówkę, jak temu przeciwdziałać, daje wyraźnie Chrystus w dzisiejszej Ewangelii, pokazując, że z szatanem się nie dyskutuje.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył w katedrze w Gnieźnie uroczystej mszy św. z okazji rocznicy konsekracji bazyliki. Wspólna modlitwa była okazją do dziękczynienia i modlitwy za wszystkich tych, którzy przez wieki przyczynili się do wzniesienia i upiększenie gnieźnieńskiej świątyni, jak i tych, którzy dziś modlą się w niej, służąc z oddaniem Bogu i Kościołowi. Wspólnie z bp. Wętkowskim Eucharystię celebrowali bp senior Bogdan Wojtuś oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (415)
Bp Wętkowski: Europa Zachodnia na naszych oczach popełnia duchowe samobójstwo
Zaloguj się
 • malgosiak1

  0

  największymi hamulcowymi w duchowym rozwoju Europy są królestwa łącznie z Watykanem. Przerzucanie odpowiedzialności za obecny stan na społeczeństwa jest bardzo wygodną taktyką. Ludzie chcą godnego życia a monarchie wygodnego. Każda dyktatura kiedyś się kończy.

 • baran1946

  Oceniono 2 razy 0

  Nie dość ,że puścił pierda ten tłusty matołek - to jeszcze się z tego cieszy(p zdjęcie)

 • better.life

  Oceniono 4 razy 2

  Jakoś im się na tym zgniłym Zachodzie lepiej wiedzie niż w ciemnogrodzie, tak więc niech się klechy o nich nie martwią. Stopa życiowa jest ważniejsza niż jakieś tam zabobony.

 • edza4

  Oceniono 5 razy 5

  Trzeba było prezentować świętość i pokorę a nie obłudę i jeszcze to palanta dziwi?.Gdzie się podział autorytet kościoła,zamiast świecić przykładem,to oni pokazali że wcale wierzącymi nie są,od wierzenia są ci ,którzy tym nierobom zapewnią luksusowe życie,po to żeby mogli prowadzić działalność gospodarczą,wymyślając kolejne zboczenia.

 • zfd3

  Oceniono 4 razy 2

  efekt polskich przemian popieranych przez Polskich duchownych z RP i Watykanu

 • ayouseptim

  Oceniono 3 razy 3

  Tzw. "biskupie" bałwochwalcza, pogańska organizacja katolicka popełnia duchowe samobójstwo już w czwartym wieku fałszując Dziesięć Przykazań Bożych.

 • wuem43

  Oceniono 4 razy 4

  Truje d... ,że słuchać hatko. Piewca ciemnoty i zacofania.

 • uwierz_w_to

  Oceniono 4 razy 4

  Wętkowski pleciesz bzdury, okłamujecie ludzi, kościół to jedno z wielu centrów satanizmu kolego Wętkowski.Nie jesteś dla mnie autorytetem ani twój przełożony Franciszek.Trzymacie ludzi w niewiedzy,ziemia nigdy nie była okrągła i nie ma żadnych planet, jaki masz cel kolego w tym czy to życie na ziemi Ci wystarczy do tego się ograniczasz?

 • pablobodek

  Oceniono 7 razy 5

  Ło Matko Bosko!
  Co ten Czciciel Złotego Cielca prawi?!
  Chociaż trzeba przyznać, że jego fikuśny kij nie jest już koloru złotego. Może to platyna, nowa moda?
  Chrześcijaństwo ma na rękach krew milionów pomordowanych ludzi.
  Ta religia to największe nieszczęście i błąd w dziejach ludzkości (F. Nietzsche)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX