Komorowski straci ponad 10 proc. poparcia. Sporo zyskają Duda i Ogórek. Prognoza "Polityki Insight" przed wyborami prezydenckimi

Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego w pierwszej turze wcale nie jest pewne - wynika z prognozy "Polityki Insight" przed wyborami prezydenckimi. Andrzej Duda jest niedoszacowany i może zebrać nawet 30 proc. głosów. Zyska też Magdalena Ogórek.
"Polityka Insight" przygotowała prognozę wyników wyborów prezydenckich na cztery miesiące przed wyborami. Dość mocno różni się ona od sondaży, które dają przytłaczające zwycięstwo Bronisławowi Komorowskiemu. Jak wypadają poszczególni kandydaci?

Komorowski słabiej, Duda i Ogórek lepiej

Bronisław Komorowski. Urzędujący prezydent może liczyć na 51 proc. głosów, choć styczniowe sondaże dają mu aż 64 proc. Co więcej, jak podkreśla Wojciech Szacki z "Polityki Insight", jeśli PSL nie poprze Komorowskiego, dostanie on 1-2 proc. mniej. Zwycięstwo w pierwszej turze nie jest więc już takie pewne.

Andrzej Duda. Według "Polityki Insight" kandydat PiS jest w sondażach niedoszacowany. Dlatego może liczyć nie na 21 proc., ale nawet na 30 proc. Szacki zwraca uwagę, że Duda ma niższe poparcie niż jego partia, jest więc spory potencjał wzrostu notowań. W ostatnim sondażu TNS polityk PiS mógł liczyć na poparcie na poziomie 12 proc.

Magdalena Ogórek. Zdaniem "Polityki Insight" kandydatka SLD, dzięki temu, że jest nową twarzą w polityce, przyciągnie część niezdecydowanych wyborców. Dlatego może liczyć nie na 7 proc., jak wskazują sondaże, ale raczej na 10 proc. głosów.

Janusz Korwin-Mikke. "Polityka Insight" wskazuje, że Korwin-Mikke ma już stały elektorat wypracowany w poprzednich wyborach (wszystkich, w których startował od 1995 roku) i zbierze ok. 4 proc. głosów.

I inni. Pozostali kandydaci będą raczej pełnić rolę planktonu. Janusz Palikot - 1 proc., a Marian Kowalski, kandydat narodowców, nie może liczyć nawet i na to.

Prognoza została wykonana na podstawie regresji liniowej z użyciem danych z sondaży na pięć miesięcy przed wyborami z lat 1995-2015 oraz wyników wyborów. Według "Polityki Insight" model przewiduje wynik kandydata z 90-proc. prawdopodobieństwem.