Komorowski straci ponad 10 proc. poparcia. Sporo zyskają Duda i Ogórek. Prognoza "Polityki Insight" przed wyborami prezydenckimi

Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego w pierwszej turze wcale nie jest pewne - wynika z prognozy "Polityki Insight" przed wyborami prezydenckimi. Andrzej Duda jest niedoszacowany i może zebrać nawet 30 proc. głosów. Zyska też Magdalena Ogórek.
"Polityka Insight" przygotowała prognozę wyników wyborów prezydenckich na cztery miesiące przed wyborami. Dość mocno różni się ona od sondaży, które dają przytłaczające zwycięstwo Bronisławowi Komorowskiemu. Jak wypadają poszczególni kandydaci?

Komorowski słabiej, Duda i Ogórek lepiej

Bronisław Komorowski. Urzędujący prezydent może liczyć na 51 proc. głosów, choć styczniowe sondaże dają mu aż 64 proc. Co więcej, jak podkreśla Wojciech Szacki z "Polityki Insight", jeśli PSL nie poprze Komorowskiego, dostanie on 1-2 proc. mniej. Zwycięstwo w pierwszej turze nie jest więc już takie pewne.

Andrzej Duda. Według "Polityki Insight" kandydat PiS jest w sondażach niedoszacowany. Dlatego może liczyć nie na 21 proc., ale nawet na 30 proc. Szacki zwraca uwagę, że Duda ma niższe poparcie niż jego partia, jest więc spory potencjał wzrostu notowań. W ostatnim sondażu TNS polityk PiS mógł liczyć na poparcie na poziomie 12 proc.

Magdalena Ogórek. Zdaniem "Polityki Insight" kandydatka SLD, dzięki temu, że jest nową twarzą w polityce, przyciągnie część niezdecydowanych wyborców. Dlatego może liczyć nie na 7 proc., jak wskazują sondaże, ale raczej na 10 proc. głosów.

Janusz Korwin-Mikke. "Polityka Insight" wskazuje, że Korwin-Mikke ma już stały elektorat wypracowany w poprzednich wyborach (wszystkich, w których startował od 1995 roku) i zbierze ok. 4 proc. głosów.

I inni. Pozostali kandydaci będą raczej pełnić rolę planktonu. Janusz Palikot - 1 proc., a Marian Kowalski, kandydat narodowców, nie może liczyć nawet i na to.

Prognoza została wykonana na podstawie regresji liniowej z użyciem danych z sondaży na pięć miesięcy przed wyborami z lat 1995-2015 oraz wyników wyborów. Według "Polityki Insight" model przewiduje wynik kandydata z 90-proc. prawdopodobieństwem.

Więcej o:
Komentarze (46)
Komorowski straci ponad 10 proc. poparcia. Sporo zyskają Duda i Ogórek. Prognoza "Polityki Insight" przed wyborami prezydenckimi
Zaloguj się
 • batnaidiotow

  Oceniono 1 raz 1

  Precz z gajowym ze WSI!!!

 • antekpociecha

  Oceniono 4 razy 2

  Chłopcy w kurii mówią że i tak ten wygra który "lepszy" (klecznik)

 • zygosz

  Oceniono 9 razy -3

  Zwyciezymy !

  Komorowski wyborow nie zwyciezy,
  narod nie przezylby tej kleski.
  Narod tez nie pozwoli aby wciaz mlodzi
  pozostawali w rekach obcej niewoli.
  Przy urnach nie bedzie to chwila trudna,
  na liscie bedzie kandydat sprawiedliwy oczywiscie.

  To jemu glos oddamy ,bo tylko z Prezydentem Duda
  uratujemy kraj przed nieuchronna zguba.
  On wstawi czola I nowa sila narod do zycia przywola.
  Kazdy zbuduje tu dom i rodzine swa I nigdy juz dzicko
  nie zaplacze za ojcem tulaczem.
  Pod ojczystym niebem wszyscy goscic sie beda polskim
  chlebem.

 • leo2rys2

  Oceniono 11 razy -3

  Nie publikować takich sondaży , bo niektórzy dostaną BULU (bólu) głowy !.

 • zoil44elwer

  Oceniono 10 razy -2

  Prezydent nie powinien pochodzić z partii rządzącej.Pro publico bono i dla zwykłej higieny politycznej.Pamiętacie lata 2005-2007,czyli IV rp?

 • chi_neng1

  Oceniono 10 razy 6

  Wszelkie prognozy do dnia wyborow beda tysiace razy zmienne, wiec nie komentuje :).

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy -1

  "Prognoza została wykonana na podstawie regresji liniowej z użyciem danych z sondaży na pięć miesięcy przed wyborami z lat 1995-2015 oraz wyników wyborów"

  Puknijcie się w czółko!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX