Barbarzyństwo terrorystów z IS. Wysadzili w powietrze starożytne mury w Niniwie

Mury, otaczające starożytne miasto Niniwa znajdujące się na terenie dzisiejszego Iraku, już nie istnieją. Terroryści z Państwa Islamskiego wysadzili je w powietrze. To kolejny etap ich wojny kulturowej i przykład wyjątkowego barbarzyństwa.
Niniwa była stolicą asyryjskiego imperium i największym miastem na świecie. W 700 r. p.n.e. liczyła 150 tys. mieszkańców. Dziś to ruina, ale do naszych czasów ocalały starożytne mury okalające miasto. Ich długość wynosiła ok. 12 km.

Zabytki przegrały z fanatyzmem

Niestety, trzeba tu mówić w czasie przeszłym, bo wspomniane mury od 27 stycznia nie istnieją. Mimo że przetrwały tysiące lat (część była zrekonstruowana), nie oparły się fanatyzmowi dżihadystów z IS. Budowle zostały wysadzone w powietrze.

"Historyk, który mieszka w Mosulu, w którego rejonie znajdowały się pozostałości Niniwy, potwierdził, że terroryści zniszczyli wtorkowej nocy mury tego starożytnego miasta" - pisze serwis Aina.org. Obrócenie w gruzy jednego z najcenniejszych zabytków w całym Iraku potwierdza także jeden z kurdyjskich oficjeli cytowany przez Legalinsurrection.com.USA zwlekają z rozgromieniem IS?

Od początku nasilenia swojej aktywności militarnej dżihadyści z IS obrócili w ruinę wiele budowli o znaczeniu historycznym czy religijnym w Mosulu i kontrolowanych przez nich rejonach. To element wojny kulturowej. Terroryści z Państwa Islamskiego wywodzący się z kręgów sunnickich ekstremistów walczą z wyznawcami szyityzmu.

Zniszczyli bardzo wiele budowli ważnych dla szyitów, m.in. wysadzili w powietrze szyickie meczety znajdujące się na okupowanych przez nich terenach. - Stany Zjednoczone ograniczyły swoje zaangażowanie ws. wyzwolenia terenów zajętych przez IS - takie oskarżenie padło z ust Qaisa Al-Khazaliego, lidera jednej z irackich szyickich partii politycznych. - Ekstremistów z IS dałoby się rozgromić w kilka miesięcy, ale USA celowo z tym zwlekają - dodał iracki polityk.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!