Czapiński: Rządzący nie powinni wyrywać się do porozumienia z protestującymi. Merkel by nie negocjowała

Gdyby nie szybkie porozumienie w sprawie Kompanii Węglowej, rząd nie miałby dziś problemu z kolejnymi protestami. - Inni zobaczyli, że można coś wytargować od rządu i domagają się, by te słodkie winogrona przypadły także im - ocenia prof. Janusz Czapiński. Dlatego najgorszym pomysłem na rozwiązanie problemów byłyby negocjacje z udziałem przedstawicieli rządu. - Nie wyobrażam sobie, żeby kanclerz Merkel jeździła rozmawiać z protestującymi.
Rozmowy związkowców z Radą Nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej to kolejna odsłona konfliktu w spółce, w której wczoraj ogłoszono strajk. Protestujący chcą odwołania prezesa Jarosława Zagórskiego, pociągnięcia władz spółki do odpowiedzialności karnej za złą sytuację firmy. Domagają się też rezygnacji z planów zwolnienia związkowych liderów, których kierownictwo JSW chce zwolnić za przeprowadzenie w styczniu nielegalnego podziemnego strajku.

Górnicy chcą rozmawiać z rządem. Tak samo jak rolnicy, którzy grożą "marszem gwiaździstym" na Warszawę, jeśli nie spotka się z nimi premier Ewa Kopacz.

- Rządzący powinni przełknąć groźbę strajków i nie wyrywać się do przedwczesnego porozumienia. Bo rozmowami w sprawie Kompanii Węglowej doprowadzili do spełnienia się staropolskiego przysłowia: Daj kurze grzendę, a ona - wyżej siędę. Inni zobaczyli, że sporo można wytargować od rządu. I w sposób naturalny - dla mnie całkowicie zrozumiały - domagają się teraz, by te słodkie winogrona przypadły innym - komentował w TOK FM prof. Janusz Czapiński.

Merkel tak nie robi

Dla psychologa społecznego jest oczywiste, że premier Ewa Kopacz "niepotrzebnie pojechała" na Śląsk, by negocjować w sprawie protestu w Kompanii Węglowej. - Nie wyobrażam sobie, żeby kanclerz Angela Merkel osobiście pojechała rozmawiać np. z protestującymi niemieckimi kolejarzami lub pracownikami Lufthansy.

Zdaniem Adama Szostkiewicza, trudno od rządzących w Polsce oczekiwać takiej postawy. Przede wszystkim dlatego, że związki zawodowe u nas zajmują wyjątkowe miejsce. - Mamy doświadczenie Solidarności, więc trudno nam, właśnie z powodów historycznych, powielać model niemiecki - uważa publicysta "Polityki".

Nie kapitulować

Protesty w KW i JSW poważnie się różnią. Choćby dlatego, że w przypadku firmy z Jastrzębia nikt nie chce zamykać kopalń, czy zwalniać tysięcy pracowników. A takie rozwiązania zawierał rządowy plan naprawczy dla Kompanii Węglowej.

Władze JSW przekonują, że radykalnych rozwiązań nie będzie trzeba wprowadzać, jeśli pracownicy zgodzą się np. na rezygnację z takich profitów jak dodatkowe pensje i deputat węglowy.

- Protestujący nie kalkulują, że strajkując i nie zgadzając się na propozycje zarządu, mogą doprowadzić spółkę do upadku. Oni prowadzą inny rachunek, dla nich liczy się gotówka, którą dostają do ręki i inne benefity - mówił prof. Czapiński.

"Trzymajmy kciuki za prezesa JSW! Strajk to obrona związkowców i przywilejów" - ocenia Grażyna Piotrowska-Oliwa>>>

Więcej o:
Komentarze (20)
Czapiński: Rządzący nie powinni wyrywać się do porozumienia z protestującymi. Merkel by nie negocjowała
Zaloguj się
 • belmondo1956

  Oceniono 2 razy 2

  Proste jak konstrukcja cepa. Teraz każdy będzie coś chciał (jak to takie łatwe).

 • 123jna

  Oceniono 1 raz 1

  Zgadzam sie, rzad nie powinien sie mieszac w sprawy pracodawca- pracownik. Sa kodeksy pracy, uklady zbiorowe itp. Dzis mamy nie komune ale demokracje, delegowanie odpowiedzialnosci.

 • zyks

  Oceniono 9 razy -1

  No, jeśli Ewka wda się w te rozhowory, to będzie miała u mnie gruubą kreskę, choć ją lubię, szanuję i mocno na nią liczę.

 • zyks

  Oceniono 10 razy 8

  Uzupełniam: tam jest uzwiązkowienie 115% !! , bo wielu należy do kilku związków, a tych związków w całej Kompanii jest coś ok. 40 !! Tragikomedia !!

 • zyks

  Oceniono 6 razy 0

  No, jak Ewka wda się w te rozhowory, to będzie miała u mnie gruubą kreske, chociaż ją lubię, szanuję i na nią liczę.

 • ar.co

  Oceniono 25 razy 19

  Może wreszcie premier posłucha dobrej rady. Ustępowanie terrorystom prowadzi tylko do eskalacji żądań.

 • tofik-27

  Oceniono 28 razy -16

  kolejny profesomatołęk co nie ma pojęcia jak prezes jsw doi pracowników a najwięcej ma do powiedzenia dziad.

 • dziadekjam

  Oceniono 22 razy 6

  Protestujący nie kalkulują, że strajkując i nie zgadzając się na propozycje zarządu, mogą doprowadzić spółkę do upadku. Oni prowadzą inny rachunek, dla nich liczy się gotówka, którą dostają do ręki i inne benefity - mówił prof. Czapiński.
  ===========================================================
  To taki typowo polski sposób myślenia. Rządzących też nie interesuije jakie będą dalsze skutki ich działań. Liczy się osobisty efekt doraźny i natychmiastowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX