Zdjęcie Auschwitz i podpis: "To są Niemcy". Mocna okładka berlińskiego dziennika

"BZ" na pierwszej stronie dzisiejszego wydania opublikował zdjęcie obozu Auschwitz z podpisem "To są Niemcy". Dziennik nawiązuje do słów prezydenta Joachima Gaucka, który stwierdził, że "nie istnieje niemiecka tożsamość bez Auschwitz".
Dzisiejsze wydania niemieckich dzienników piszą o 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Wszystkie czasopisma podkreślają, że współcześni Niemcy nie mogą odcinać się od przeszłości."Sueddeutsche Zeitung" zwraca uwagę na dużą liczbę tych, którzy uważają, że należy skończyć z obchodami. 81 proc. Niemców chciałoby "pozostawić za sobą" prześladowania Żydów; 58 proc. życzy sobie, by oddzielić przeszłość grubą kreską. "To nie istoty z innej planety pędziły ludzi do komór gazowych. To było pokolenie rodziców, dziadków i pradziadków dzisiejszych Niemców" - czytamy w "SZ". "Godność człowieka, tolerancja, szacunek - to wszystko jest kruche i stale zagrożone, i to nie gdzieś daleko w świecie, lecz tutaj i teraz" - ostrzega komentator.Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uważa, że kluczowe zdanie z przemówienia prezydenta spotka się z szeroką akceptacją, ale i z odrzuceniem - i to nie tylko ze strony osób kwestionujących Holocaust i ekstremistów wszelkiej maści. Jak zaznacza, współczesne Niemcy "powstały też na ruinach Auschwitz jako wolnościowo-demokratyczny, zobowiązany do ochrony praw człowieka alternatywny projekt wobec dyktatury Hitlera i obłędu rasowego".

O Auschwitz i ludziach, którzy tworzyli jego historię, przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (248)
Zdjęcie Auschwitz i podpis: "To są Niemcy". Mocna okładka berlińskiego dziennika
Zaloguj się
 • senior1945

  0

  stalin - zyd
  cherchil - zyd , hitler - zyd , rosvelt - zyd -- co maja wszyscy wspolne ? gwiazda dawida !!!
  i wszyscy tego samego !!! bankiera !!! .malo tego podwaliny izraela sa wg planu hitlera !! a zatem mamy naprawde jedno potworne smierdzace gowno ktore swoj smrod w watykanie miec ma !! .. 100 lat to nie bylo ani jednego goja na papieskim stolcu a jedynie byc tam byli zydzi i sa nadal !!! ....teraz dlaczego niemcy sa eliminowani i na zaglade skazani ? a dlatego , ze w 1871 roku !! wydana zostala konstytucja DEUTSCHE REICHU w ktorej cesarz niemiec wyeliminowal watykan z gry politycznej !!! i konstytucjonalnie oswiadczyl i zatwierdzil w § 1 ze kazdy czlowiek jest suverenem !! z dniem urodzenia swego !!.co absolutnie nie jest akzeptowane !!! i potrzeba bylo tej wojny by stworzyc fikcje i upie...c moralnie caly ten narod , utworzyc aparat nadzorczy BRD GmbH i kazdy dostal personalausweis - co to znaczy? ...a jest to dokument personelu pokladowego zwiazanego z danym systemem firmy !!faktycznych dokumentow niemieckich ktorych niemcom sie nie wydaje ,dokumety te co wydaja to wydaja wg praw hitlerowskich !!! bo to co jest zostalo przejete od hitlera i obowiazuje do dzis !!! ... dokumenty deutsche reichu sa nie wydawane normalnie a jedynie dla obudzonych ktorzy konsekwetnie rzadaja swych praw !! a zatem mamy rzeczywistosc utajona przed narodami ,ze DEUTSCHE REICH ABSOLUTNIE BYC JEST I TO W GRANICACH na 31 GRUDZIEN 1937 roku !!!! to nie fkcja to fakt historyczny potwierdzony paktem 4+2 podpisanym w lipcu 1990 roku przy tzw. zaklamanym !!! zjednoczeniu niemiec co jest klamstwem gdyz takowe nigdy nie zaistnialo !!! bo gdyby tak byc bylo to ziemie zachodnie musialy by byc oddane powrotnie tak jak i krolewiec !!!! co tak jak gorbaczow oddac chcial tak i rakowski rowniez !!! gdy byl zyd - kohl w warszawie na rozmowach !!
  w paryzu byla polska delegacja ktora podpisala ten fakt !!! ze powrot tych ziem nadal byc jest zawieszony !!! administracyjnie !!! a jedynie polaczenie nastepuje dwuch stref okupacyjnych niemiec !!! to jest zachodniej i wschodniej bez czesci administrowanej przez polakow jak i czesci militarnej bazy sowieckiej w Kaliningradzie-Krolewcu-Königsbergu !!!
  To miano oglosic narodom i swiatu ale tegoi nie inne !!! bo i w 1937 roku one byc polskimi byly zatem i sa a jedynie obecnie sa one pod ukrainska okupacja !-- nie wolno zapominac o tym co bylo ale nie wolno stale sie do tylu odwracac bo zatracacie poprostu wizje przyszlosci ktora przed wami manipuluja ci sami co za nasza przeszlosc odpowiedzialnosc ponosic ponosza !!! a zatem patrzcie do przodu bo to co sie z przodu wyprawia jest niczym innym jak rozpoczetym programem III wojny swiatowej gdzie jej scenario zaplanowali na ziemiach POLSKI - DEUTSCHE REICHU - UKRAINY !!! .......maja szanse przezycia wschodnie rubieze bo tu gdzie ja jeste to nawet chwasty rosnac nie beda !
  NIE ZAPOMINAJCIE NIEMCY NADAL SA OKUPOWANI !!!! ....i co najgorsze Polska rowniez !!!

 • Marek Paczkowski

  0

  POdziwiam niemieckiego dziennikarza,to rzeczywiscie są Niemcy!Oczywiscie nie terytorialnie,
  w tym narodzie była i pozostała skłonność do agresji i zabijania.My nie powinniśmy o tym zapominać!Myle się jeśli nowe pokolenie pochodzi z mixu powojennych okupantów.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 1 raz 1

  Tu nie ma żadnych powodów do radości, to jest lokalny mały dziennik który prawie do nikogo nie dociera. A w ogólnokrajowych dziennikach niemieckich i austriackich nadal wybiela się niemieckich morderców i złodziejów a winą za holocaust obarcza polaków.

 • Leon Sikorski

  Oceniono 2 razy 0

  Niemcy dzisiaj. O WYŻSZOŚCI PRAWA NIEMIECKIEGO NAD UNIJNYM. Należy dostrzegać ten nowy, rodzący się PROBLEM w Europie. Przykłady:
  1) Wbrew prawu UE niemiecki urząd rentowy wobec Polaków-emerytów, pracujących w b. NRD, stosuje "dyskryminację ukrytą". (Składki zatrzymuje, emerytury nie wypłaca). Takie praktyki Rozporządzenie Parlamentu UE nazywa DYSKRYMINACJĄ. Polskie MPiPS, ZUS, RPO - są bezsilne. Z pokorą i uniżonością "proszą" Stronę Niemiecką o odpowiedź.
  Czyżby oba kraje były już poza UE?
  2) Niemiecka decyzja o płacy minimalnej ma rzekomo od 1.01.2015 obowiązywać całą Europę. Czyżby Bundestag zastąpił już Parlament UE?

 • aby

  Oceniono 8 razy -4

  Szmatława gazeta specjalizująca się w ostrych prowokacjach już na 1 stronie.
  Wczoraj seria karykatur Mahometa i "Jestem Charlie"; dziś KL Auschwitz = Niemcy.
  Oba przypadki należy ocenić jako idiotyzm szukający idiotów.
  Ludzie, w tym Polacy, którym się to drugie absurdalne stwierdzenie się spodobało ewidentnie stracili zdrowe zmysły, jednym słowem to - idioci.
  Prawda o oficjalnych obchodach 70 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz w Niemczech jest taka, ze zabrakło tam miejsca dla Polaków/Polski na liście ofiar, za to szczególnie wyrózniono homoseksualistów.
  Odsyłam do mojego postu forum.gazeta.pl/forum/w,50,156407822,156407822,Panstwo_ideologiczne_czci_pamiec_ofiar_nazizmu.html

 • idiot_hunter

  Oceniono 3 razy -3

  A to jest Ukraina
  www.kresy.pl/kresopedia,historia,ii-wojna-swiatowa?zobacz%2Fwaclaw-gasiorowski#

 • pedersdorfer

  Oceniono 12 razy -4

  70-lat po 2-wojnie światowej ,po ujawnieniu mnustwa dokumentów ,można napisac tak:FAKT JEST TAKI ZE ZA WSZYSTKIMI NIESZCZESCIAMI NA KULI ZIEMSKIEJ stoi Żydowska Finansjera,gdyż oni maja banki lub są większościowymi udziałowcami,w USA to oni drukują dolary,pożyczaja dla rządu USA.kto ma władze nad pieniadzem ten rządzi żeciwiscie,politycy w ich rękach są marionetkami.To ta Finansjera przynajmiej od 200-lat wraz z koncernami wywołuje wojny,rewolucje,to oni są zrzeszeni w organizacji masońskich Iluminatów,którzy planuja życie na kuli ziemskiej,To Oni Finasowali rewolucje w 1917 w Rosji,to oni finansowali Hitlera robili wspólne interesy gospodarcze nawet w Obozach Smierci jak Auschwitz,gdzie w Birkenau wytwarzano kauczuk,benzyne,Olejenapendowe.Dalczego w czasie 2-wojny w czasie bombardowań Niemiec ,nie zostały zbombardowane zakłady które nalezały do Zydów np;KRUPP.Dlaczego po doniesieniach ich pobratyńca jana karskiego o masowych Mordach na żydach,ci bogaci ,przy władzy ,Bankierzy,Politycy w USA nie pomogli w okupowanej polsce biedocie Żydowskiej,nawet władze USA nie pozwolili by Zydzi przypływajacy statkami z europy do USA mogli zamiaszkac w USA,Te statki zawracano celowo do Europy,a to dla tego bo to była biedota ,która miała zniknąc ,a po wojnie miała zostac tylko najsilniesze jednostki.To Bogata Żydowska finansjera celowo poświęciła swych rodaków ,na eksterminacje,a dziś po wojnie pszedsiębiorstow Holocaust celowo rząda odszkodowań od państw europejskich ,mało tego dostali odgromne odszkodowania,ale ci co przeżyli obozy większości nie otrzymali złamanego centa,lub marki,z Polaków robią celowo winnych na równi z Niemcami tych zbrodni.w skrucie można tak powiedziec Bogaci zydzi recami Niemców pozbyli sie biedniejszych rodaków.mam Pytanie kto najwiecej zyskał na 2-wojnie światowej? czy powstało by państwo izrael gdyby nie było 2-wojny światowej,Czy były by 2-bloki militarne na niby sie zwalczające,?Czy była by Kontynuatorka Bolszewickiego Komunizmu,obecnie UE.Właśnie na tym zyskał ,zarabia do dziś Bankierska Finansjera,która zagoniła do kieratu Pozyczkowego cały świat jak MFW,Bank Światowy.TO jest cel władza nad Narodami,w rękach garstki zwyrodnialców ,którzy maja banki.

 • ask123

  Oceniono 9 razy -1

  Heh, mam zawsze mieszane uczucia, kiedy ludzie krzyczą: to nie byli żadni naziści nie wiadomo skąd! To byli po prostu Niemcy! Ale jak ich zapytasz np. 'A w agresji na Czechosłowację to kto wspierał ZSRR?', nooo... to byli komuniści, a nie żadni Polacy! Więc jak to w końcu jest? A no tak, że w imię wyższego dobra i 'zrobienia wreszcie ze wszystkim porządku' zwykli ludzie dają się oszołomić ideologiom. I nigdy nie ma tak, że 100% populacji taką ideologię popiera. Dlatego nie mówię nigdy 'niemieckie obozy', ale 'nazistowskie obozy', choćby z szacunku dla postaw takich jak ta: i.imgur.com/TgaKd.jpg

 • aarvedui

  Oceniono 7 razy 3

  mówienie o "holokauście żydów" ma taki sam sens jak mówienie o "holokauście katolików".

  w obozach zgładzono - Polaków (6 mln, z czego 3 mln wyznania mojżeszowego), Niemców (komunistów, opozycjonistów, homoseksualistów, niepełnosprawnych), Węgrów, Romów, Rosjan, Ukraińców, Francuzów (wywiezionych przez rząd Vichy), Szwedów (wywiezionych przez szwedzkich nazistów) i wiele innych narodowości.

  sprowadzanie tego do "żydów" to zwyczajne kłamstwo. Niemcy mordowali każdego, kto im nie pasował.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX