W obronie prof. Rzeplińskiego: "Histeria wokół medalu służy tym, którzy krzyczą, że katolicy są w Polsce uciemiężeni"

- Każdy ma prawo przyjmować medale. O działalności prof. Rzeplińskiego nie świadczy to, jakie są jego przekonania religijne. Tylko to, jak orzekał jako sędzia TK. Nie wydaje mi się, żeby do tej pory w jakikolwiek sposób naruszył to, czego pilnuje TK - świeckości państwa - ocenia Renata Kim z "Newsweeka". Wg Marcina Piaseckiego z "Rz" "histeria" wokół prof. Rzeplińskiego "dezawuuje istotny problem, czyli miejsce Kościoła w życiu publicznym".
Wg prezesa Fundacji Batorego prof. Aleksandra Smolara przyjęcie przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego medalu od Kościoła katolickiego jest poważnym błędem.

Konstytucjonalista prof. Wiktor Osiatyński czeka na dymisję prezesa TK.

Ale zdaniem dziennikarzy - Renaty Kim i Marcina Piaseckiego - atak na prof. Rzeplińskiego jest nieuzasadniony i przesadzony.

- Uważam, że każdy w Polsce powinien mieć prawo być katolikiem, protestantem, ateistą albo racjonalistą. Bo to, co robi w życiu prywatnym i w co wierzy, nie ma znaczenia. Póki nie wpływa na jego pracę - argumentowała w TOK FM dziennikarka tygodnika "Newsweek".

Dowodów brak

Kim uważa, że nie ma żadnych podstaw, by podważać bezstronność i profesjonalizm prezesa Trybunału Konstytucyjnego. - Najchętniej cytuje się wypowiedź prof. Rzeplińskiego w sprawie uboju rytualnego, wezwanie, by w imię religii można było zabijać zwierzęta bez ogłuszania. Rzeczywiście można to uznać za niefortunną wypowiedź, ale nie kompromitującą i świadczącą o tym, że jest "sługą Watykanu".

Dla Marcina Piaseckiego reakcje na przyjęcie przez prezesa TK odznaczenia "Pro Ecclesia et Pontifice" są "przesadzone, jeśli nie histeryczne". Jak ocenił dziennikarz "Rzeczpospolitej" i "Sukcesu", dezawuują one poważny problem, jakim jest "miejsce Kościoła katolickiego w życiu publicznym". A to "kwestia istotna i ciągle w Polsce niezałatwiona".

Podsycanie "jałowej dyskusji"

Według Renaty Kim krytyka pod adresem prezesa Trybunału Konstytucyjnego może mieć dosyć nieoczekiwany efekt. Bo "służy tym, którzy lada chwilę będą krzyczeć - jeszcze głośniej niż do tej pory - że katolicy są w Polsce uciemiężeni, że zamyka się im usta".

- Każdy ma prawo przyjmować medale. O działalności prof. Rzeplińskiego nie świadczy to, co robi w czasie wolnym, jakie są jego przekonania religijne i zasady moralno-etyczne. Tylko to, jak orzekał jako sędzia TK. Chcę mieć prawo być protestantką i móc o tym mówić. Uważam, że mam prawo to robić, dopóki w każdym moim artykule nie będę przekonywać, że "my, ewangelicy reformowani, mamy rację" - mówiła dziennikarka "Newsweeka".

Więcej o:
Komentarze (44)
W obronie prof. Rzeplińskiego: "Histeria wokół medalu służy tym, którzy krzyczą, że katolicy są w Polsce uciemiężeni"
Zaloguj się
 • Juliusz Wnuk

  0

  Ob .Rzeplinski powinien zostac automatycznie usuniety z piastowanego stanowiska...i po krzyku - a moze dostalby jeszcze jeden medal watykanski , rozaniec i ksiazeczke do nabozenstwa...

 • zyks

  0

  No proszę, obrońcy zawsze się znajdą, będzie ich więcej. Ciekawe, czy Jaruś, wielki przyjaciel Wysokich Trybunałów, też zgłosi się do obrony...?
  Watykan wygłupił się. Rzepliński ośmieszył się (ja, z dwojga złego, wolałbym to pierwsze). Że łasy splendorów dziadek ośmieszył się na końcu swojej drogi - szkoda, ale jego sprawa. Ale ośmieszył jedną z podstawowych instytucji naszego państwa. Tu nie ma już żartów. To nie może tak pozostać. Panie Profesorze Rzepliński - do dymisji!
  Andrzej Sakwiński

 • almagus

  Oceniono 3 razy 1

  lpr CZYLI lIGA pOLSKICH rODZIN!

  Pomny obozów zagłady, faszyści nie dadzą rady.

  Oby odeszło zło z pokoleniem.
  Złodziei, morderców, Niemców.
  Co z butą i zadowoleniem.
  Zdechli wśród męczarni i jęków!

  U których tyle kradzionego.
  Co płaczą za katem narodów.
  Łańcuszek dziecka zabitego.
  Zęby z masowych mordów.

  Gdzie jest ten Bóg, co ich prowadził?
  Po świątyniach z kradzionym?
  A może swój Bóg, co nas zaczadził?
  Kler na odzyskanym zdradzonym.

  Kanalie płaczą zmowy majątkowej.
  Obietnic represji potwory.
  Nadwładzy episkopatowej.
  Faszystowskie zadziory.

  Oni nie chcą odejść z biskupami.
  Nienasyceni cieleśnie i w majątku.
  Chcą panować nad nami.
  Faszyzmu chcą od początku!

  2015-01-27 almagus
  almagus.blox.pl/html

 • jerzysm42

  Oceniono 5 razy 5

  Jarosław odmawiając Trybunałowi Konstytucyjnemu prawa do wydawania wyrok ów, walczy z kościołem.

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 12

  Nie wydaje mi się, żeby do tej pory w jakikolwiek sposób naruszył to, czego pilnuje TK - świeckości państwa - ocenia Renata Kim z "Newsweeka"
  ===================================================================
  Uznając wszystkie przepisy prokościelne za "konstytucyjne"? Gdzie tu jest przestrzeganie konstytucyjnego rozdziłu państwa od Kościoła? A tak w ogóle, to pani Kim to jakaś krewna Kim Ir Sena?

 • spiewaksam

  Oceniono 7 razy -5

  Który premier/prezydent RP nie otrzymał medalu/wyróżnienia zza granicy? Już widzę fochy w USA, UK, Niemczech, Francji - na medale rozdawane przez naszego Prezydenta. Czy oni też się tak wygłupiają? ··· Skoro PRAWO w Polsce zezwala na to wyznaczając urząd "zezwalający" na przyjęcie medalu... To znaczy że trwają prowokacje i napuszczanie ludzi na ludzi zamiast rzetelności dziennikarskiej. Każdy artykuł powinien się zaczynać od INFO kto i kiedy, jaki to urząd (MSZ?) wydał zgodę i od przytoczenia uzasadnienia. Twarde prawo, ale prawo. Dura lex, sed lex. Karawana jedzie dalej...

 • jankbh

  Oceniono 22 razy 18

  Wyobrażacie sobie sytuację, w której jakiś sędzia wyciąga kluczyki od BMW i chwali się, że dostał je od wdzięcznych bossów mafii pruszkowskiej? Nie? To to nie jest awantura o przekonania religijne profesora, lecz o jego "zasługi" dla kościoła przy pełnieniu funkcji prezesa trybunału, które nawet kościół uznał za ponadprzecietne - a to już podważa rzetelność jego orzecznictwa.

 • nedlog123

  Oceniono 31 razy 25

  No to dlaczego lekarz czy policjant nie może przyjmować "dowodów uznania", bo wyleci za to z pracy na zbity pysk?

  Oj, ta polska kołtuńska "prawica". Zasady Kalego w czystym wydaniu!

 • cillian1

  Oceniono 24 razy 18

  "Nie wydaje mi się, żeby do tej pory w jakikolwiek sposób naruszył to, czego pilnuje TK"

  to może samodzielne myślenie, zadać własnej głowie?
  Religia na maturze - rozsądne?
  utrzymywanie budynków watykańskich - jak nie ma na szkoły, szpitale, rozsądne?
  Komisja Majątkowa - rozsądne?

  Kiedy wstaniecie Polacy z kolan?
  Już 1048 lat na nich klęczycie - i nie jest lepiej. nigdy po 966 nie było lepiej.
  A było przez chwilkę lepiej, jak król spalił kilka kościołów, i zabił kilku zdrajców z Watykanu.

  Wtedy było lepiej, fakt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX