Córka rotmistrza Pileckiego nie zosta³a zaproszona na uroczysto¶ci w Auschwitz. ?Powinnam tam byæ"

Córka rotmistrza Pileckiego nie zosta³a zaproszona na dzisiejsze uroczysto¶ci 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. - Powinnam tam byæ - mówi Zofia Pilecka w rozmowie z RMF FM.
- Sta³a siê rzecz bardzo niedobra, poniewa¿ na uroczysto¶ci w Auschwitz nie zosta³a zaproszona córka rotmistrza Pileckiego - powiedzia³ wczoraj Mariusz Kamiñski z PiS w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24. Kamiñski sugerowa³, ¿e za brak zaproszenia dla rodziny rotmistrza Pileckiego na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz odpowiedzialny jest prezydent. - Nawet na tyle nie by³o staæ organizatorów, ¿eby o tym pomy¶leæ - powiedzia³ pose³ PiS.

Pawe³ Zalewski z PO by³ równie oburzony. - Pilecki jest dla mnie jedn± z najja¶niejszych postaci w Polsce - powiedzia³. Doda³ jednak, ¿e za organizacjê uroczysto¶ci nie odpowiada prezydent, tylko miêdzynarodowy komitet obozu w Auschwitz.

"Powinnam tam byæ"

W rozmowie z radiem RMF FM Zofia Pilecka powiedzia³a, ¿e od lat nie dostaje ¿adnych zaproszeñ na uroczysto¶ci w Auschwitz. Przyznaje te¿, ¿e uwa¿a, ¿e powinna tam dzi¶ byæ. - Powinnam tam byæ, ale nie mogê zapraszaæ siê sama - mówi. Dodaje, ¿e kiedy¶ mia³a ¿al do organizatorów, ale teraz ju¿ siê do tej sytuacji przyzwyczai³a.

Córka rotmistrza Pileckiego powiedzia³a te¿, ¿e najprawdopodobniej szcz±tki jej ojca nigdy nie zostan± odnalezione.

Jak pisze m.in. prawicowy portal Niezale¿na.pl Kancelaria Premiera szuka numeru telefonu do Zofii Pileckiej. Kancelaria tego nie potwierdza i odpowiada, ¿e za zaproszenia go¶ci odpowiada³o Muzeum Auschwitz. Ale osoby odpowiedzialne za kontakty z mediami nie odbieraj± telefonów.

G³ówny inicjator konspiracji w Auschwitz

Witold Pilecki (pseud. Witold, Druh, Roman Jezierski, Tomasz Serafiñski) zosta³ zmobilizowany w sierpniu 1939 r., walczy³ w kampanii polskiej w sk³adzie 19. Dywizji Piechoty Armii "Prusy" jako dowódca plutonu kawalerii dywizyjnej. Po zakoñczeniu kampanii przedosta³ siê do Warszawy, gdzie sta³ siê jednym z organizatorów powo³anej 9 listopada 1939 r. konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej pod dowództwem mjr. Jana W³odarkiewicza, podporz±dkowanej pó¼niej Zwi±zkowi Walki Zbrojnej.

19 wrze¶nia 1940 r. podczas niemieckiej ³apanki pozwoli³ siê aresztowaæ, by przedostaæ siê do niemieckiego obozu Auschwitz i zdobyæ informacje o panuj±cych tam warunkach. Do obozu trafi³ wraz z tzw. drugim transportem warszawskim jako Tomasz Serafiñski. By³ g³ównym inicjatorem konspiracji w obozie.

W tym czasie Pilecki opracowywa³ sprawozdania przes³ane pó¼niej do dowództwa w Warszawie i dalej na Zachód. Planowa³ zbrojne oswobodzenie obozu. W listopadzie 1941 r. zosta³ awansowany do stopnia porucznika przez gen. Stefana Roweckiego "Grota". W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Pilecki zdo³a³ uciec z obozu wraz z dwoma wspó³wiê¼niami. Zosta³ po¶miertnie kawalerem Orderu Or³a Bia³ego. Jako jeden z pierwszych tworzy³ raporty o Holokau¶cie, zwane dalej Raportami Pileckiego.

O rotmistrzu Pilewskim i ludziach, którzy tworzyli historiê Auschwitz, przeczytaj w ksi±¿kach >>

Chcesz wiedzieæ wiêcej i szybciej? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE!