Bp Lepa ogłasza upadek czytelnictwa i triumf "oglądactwa". A ono szkodzi. Ludzie łatwiej dają sobą manipulować

- Media ikoniczne, jak telewizja, internet, wideo, osiągają szczyty zainteresowania wśród społeczeństwa, a zwłaszcza młodzieży. Od pewnego czasu z upadkiem czytelnictwa idzie w parze tryumf "oglądactwa" - mówi ?Naszemu Dziennikowi" bp Adam Lepa.
- Na tej fali powstały w Polsce setki tytułów o charakterze kolorowych magazynów, które dominują na rynku prasowym - zauważa biskup, członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. A - jak ocenia bp Lepa - uzależnienie się od tego rodzaju prasy "wyzwala podatność na oddziaływanie manipulatorskie". Wszak jego nośnikiem jest zasadniczo obrazek, który fascynuje pięknem kolorów i sławą reklamowanej gwiazdy; zaś tekstów, które mogłyby skłaniać do pogłębionego myślenia i trzeźwej oceny, nie ma - mówi w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".

Przed taką manipulacją mogą chronić ambitne pasje u młodego człowieka, wszczepianie od dziecka miłości do książki i krytyczne myślenie - podkreśla duchowny.

Jak wskazuje bp Lepa, przerażają dziś wypowiedzi badanych osób, które się chełpią tym, że nie przeczytały w ciągu roku ani jednej książki, choć jeszcze do niedawna przyznawano się do tego z zażenowaniem...

Więcej o:
Komentarze (204)
Bp Lepa ogłasza upadek czytelnictwa i triumf "oglądactwa". A ono szkodzi. Ludzie łatwiej dają sobą manipulować
Zaloguj się
 • weisdekukuk

  0

  Symbioza żywiciela z pasożytem została nadszarpnięta :)
  Ów uszczerbek jest powodem sraczki facecików w kieckach :)
  Mam nadzieję , że ten proces będzie postępował ..

 • ptasiek_bibudka

  0

  Jeżeli w całym bagnie hierarchów KK jest choć jeden mówiący głośno o wadze "ambitnych pasji, miłości do książki i krytycznego myślenia" (szczególne wow przy tym ostatnim), to pozostaje mu tylko kibicować, by nakłonił do podobnych wypowiedzi jeszcze paru innych. Brawo!

 • igla5858

  Oceniono 5 razy 5

  ten pajac juz sie naogladal , dooop ministrantow. Teraz nam zarzuca "ogladactwo".

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 4 razy -2

  W tym przypadku biskup ma rację, i z czytelnictwem i z własym samodzielnym myśleniem jest bardzo źle. Tylko, że to ani obecna szkoła, ani studia nie mają zamiaru uczyć myślenia, a już samodzielne dochodzenie do wniosków - to pachnie przestępstwem. Najważniejszy jest test i uczenie pod niego.

 • dawidderyl

  Oceniono 6 razy 6

  Nie jestem ogladakiem a czytelakiem i przeczytalem bardzo ujmujaca opowiesc, ja stary klecha molestujac 13 letniego ministranta, mowi mu ze to oddanie dla Boga. Ale to boli, mowi ministrant, a kaplan, cierpienie wyniesie cie na lono boskie ale musisz jeszcze przyjac komunike w kroplach zycia. Boze poblogoslaw tego malca.

 • outsider44

  Oceniono 3 razy 3

  Nie ma co - w pełni zgadzam się (rzadko mi się to zdarza) ze zdaniem biskupa.
  Ludzie wręcz chełpią się, że nie przeczytali po ukończeniu szkoły żadnej książki.
  Sama - zmęczona wieczorem po dniu pracy, z większą łatwością włączam telewizor niż biorę się za poważną lekturę. Mogę więc powtórzyć za "wieszczem" :
  - w krąg chucie i zepsucie ogarnia płcie obie
  co widzę i opisuję, bo czuję po sobie...

  A nie ma co nabijać się z samego tematu, tylko dlatego, że podjął go klecha - gdy na czarne mówi czarne - chętnie się z nim zgodzę (w przeciwieństwie do pewnego Jarosława).

 • y.woodoo

  Oceniono 4 razy 4

  W czasach kiedy nie bylo Internetu i calej tej elektroniki tez bylo duzo osob ktore ieprzeczytaly zadnej ksiazki (niektorzy nawet przez cale zycie za wyjatkiem WYBRANYCH kawalkow np piosnki na boze narodzenie). Obecnie niedouczony biskupku duzo jest czytelnikow ksiazek w formie elektronicznej. Tobie glupku chodzi ze czytaja tez rzeczy zabronione przez kkk, albo dowiaduja sie z Internetu rzeczy niepochlebnych dla kkk i jego historii. No i brak mozliwosci cenzury przez kkk - to was gryzie bracia ze sloma w doopie.

 • spam_box

  Oceniono 7 razy 7

  Oglądactwo jest ok, zdrowsze od wpriedalactwa. Bo jakoś szczupłych biskupów mało, wszystkie pastuchy bozi mają nalane ryje.

 • Marcin Budrewicz

  Oceniono 4 razy 4

  Najbardziej szkodliwe jest sluchanie glupot wyglaszanych przez tych facetow w sukienkach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX