Watykan znów tłumaczy papieża. "Jest mu przykro z powodu zamieszania". Publicyści: To słaby papież, kończy się na słowach

Papież Franciszek jest zaskoczony tym, że jego słowa celowo wyrażone w języku potocznym przez wiele mediów zostały wyrwane z kontekstu - powiedział jeden z najbliższych współpracowników papieża abp Angelo Becciu. Dodał, że Franciszkowi jest przykro z powodu zamieszania spowodowanego przede wszystkim w rodzinach wielodzietnych.
Abp Becciu pytany o reakcję papieża na tytuły, jakie pojawiły się w mediach po jego wypowiedzi na pokładzie samolotu lecącego z Manili do Rzymu, stwierdził, że przede wszystkim nie dostrzeżono nawiązania do encykliki "Humanae vitae" i podkreślenia znaczenia odpowiedzialnego rodzicielstwa.

- Słowa papieża należy interpretować w tym sensie, że akt prokreacji u ludzi nie może iść za nierozumnym instynktem, lecz jest owocem czynu odpowiedzialnego, zakorzenionego w miłości i wzajemnym darze z siebie. Niestety, bardzo często współczesna kultura ma tendencję do pomniejszania autentycznego piękna i wzniosłej wartości miłości małżeńskiej, ze wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami negatywnymi - stwierdził substytut w Sekretariacie Stanu.

"Posiadanie wielu dzieci jest darem boga"

Zaznaczył, że kiedy Ojciec Święty mówił o trzech dzieciach na rodzinę, chodziło jemu wyłącznie o liczbę minimalną, wskazywaną przez socjologów i demografów, by zapewnić odnawialność pokoleń. Papież nie chciał w żadnym wypadku stwierdzić, że jest to liczba właściwa. - Każde małżeństwo chrześcijańskie jest powołane, by rozpoznać w świetle łaski, według kryteriów ludzkich i nadprzyrodzonych, jak wiele dzieci pragnie posiadać - stwierdził papieski współpracownik.

Podkreślił również, że Ojcu Świętemu jest bardzo przykro z powodu dezorientacji spowodowanej zinterpretowaniem jego słów przez media. Nie miał zamiaru nie doceniać piękna i wartości rodzin wielodzietnych. Dlatego wczoraj podczas audiencji ogólnej stwierdził, że życie zawsze jest dobrem oraz że posiadanie wielu dzieci jest darem Boga, za który powinniśmy dziękować. Można więc powiedzieć, że papież Franciszek podkreślił aktualność nauczania Pawła VI zawartego w encyklice "Humanae vitae", które zresztą na Filipinach określił jako "prorockie" - powiedział dziennikowi "Avvenire" abp Becciu.

Papież z innego świata

Agaton Koziński w Poranku TOK FM nazwał Franciszka "papieżem ery medialnej". - On błysnął otwartością medialną, efektownymi zachowaniami, które przykuły mnóstwo uwagi. Stąd się wzięła retoryka o rewolucji w kościele, ale tak naprawdę widać, że poza taką retoryką i w związku z brakiem umiejętności władania słowem kończy się kompletnie niczym, jak synod ds. rodziny - ocenił.

- To jest papież z innego świata, gdzie często mówi się dosadnym językiem. To zupełnie inny kontekst duszpasterski. W Argentynie, żeby być usłyszanym, trzeba mówić głośno i krótko - mówił natomiast Adam Szostkiewicz i dodał: Czasem Franciszek zapomina, że nie jest Buenos Aires.

Wszędzie rozczarowanie

Zdaniem prof. Janusza Czapińskiego Kościół polski "dezawuuje właściwie wszelkie pomysły i bon moty", ale nie świadczy to o "głupocie hierarchów", ale z ich świadomości, że papież "jest słaby i kończy się na słowach". - Nie dokona zmiany i otwarcia w kościele katolickim, przynajmniej tam, gdzie nie będzie chciał się otworzyć, a polski kościół nie chce się otworzyć. Jeśli jakaś część będzie tego chciała, to tak zrobi, ale nie za sprawą Franciszka. Widać bezsilność i bezradność papieża - wyjaśnił.

- Synod biskupi z zeszłego roku wzbudził oczekiwania w kwestii spraw obyczajowych: stosunku do związków nieformalnych, związków jednopłciowych, problemu dopuszczenia do sakramentów. Tu wszędzie jest rozczarowanie - powiedział Szostkiewicz, a Koziński podsumował: Oczekiwania, że kościół w sprawach obyczajowych zmieni zdanie, jest przestrzelone.

Więcej o:
Komentarze (12)
Watykan znów tłumaczy papieża. "Jest mu przykro z powodu zamieszania". Publicyści: To słaby papież, kończy się na słowach
Zaloguj się
 • leming_13

  Oceniono 1 raz 1

  hehehe czyli co Terlikowski wygrał? Franek jesteś nikim, tylko fasadowym kukiełkiem, nic nie możesz, nawet gadać nie możesz bez konsultacji, bo i tak gó... znaczysz. Nikt tak pięknie nie zniszczy Kościoła Katolickiego jak księża i jego biskupi, a my czekamy.... bo to juz się zaczęło

 • antekpociecha

  Oceniono 2 razy 2

  Franek jest naprawdę drogi ale gdyby tak rozdał dla biednych te dziewięć miliardów euro w złocie zgromadzone w skarbcu watykanu i które nie wiadomo do kogo należy a nastepnie rozwiązał tę instytucję

 • Oceniono 3 razy 1

  Tak wczoraj przewidywałem, że papież będzie przepraszał za słowa papieża.

  Popatrz Terlisiu, to jednak nie "media zmanipulowały" tylko wasz pan papież zmanipulował samego siebie.

 • cillian1

  Oceniono 9 razy -1

  jak franio idzie do WC, to oni też mówią, że idzie na naradę z bogiem.

  Co na jedno wychodzi - g..wno z tego wynika!

  ROTFL!

 • antropoid

  Oceniono 12 razy 10

  "Publicyści: To słaby papież, kończy się na słowach. Nie dokona zmiany i otwarcia w kościele katolickim, przynajmniej tam, gdzie nie będzie chciał się otworzyć, a polski kościół nie chce się otworzyć."
  ------------------

  Żeby blisko 80-letni facet miał dokonać szybkiej zmiany, to musiałby całą kościelną konserwę, wiekami hodowaną i pielęgnowaną przez poprzedników, wywieźć na środek oceanu i tam utopić.
  Publicystom nie zaszkodziłoby, gdyby trochę pomyśleli i zdali sobie z tego sprawę, jak również z tego, że zmiany zaczynają się właśnie od słów.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 6 razy 4

  Będzie na tyle "zmieniał", na ile mu pozwolą. Musiałby rządzić ze dwadzieścia lat i ustanowić kardynałów podobnie do niego myślących.

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 11

  Znaczy się, że Franciszek i Szczerbuś mają ze sobą dużo wspólnego? Obaj wymagają rzecznika, który musi tłumaczyć co mieli na myśli?

 • jurek4491

  Oceniono 22 razy 16

  Tak to wyszło , papieża jakoś hierarchia wybroni za słowa jakie padły ale za Terlikiem nikt się nie wstawi , został zaliczony do zwierzaków i tak to już zostanie na wieki .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX