Paradowska: "Rząd się boi związkowców". Rostowski: "Na miejscu górników też bym się bał"

- Mamy ostatnią szansę, by polskie górnictwo dostosować do nowego, bezwzględnego rynku węgla - mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Rostowski, desygnowany do Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem ratunek zależy jednak od samych górników, którzy jak dotąd raczej nie współpracowali z rządem.
Janina Paradowska pytała w Poranku Radia TOK FM Jacka Rostowskiego, byłego ministra finansów, przyszłego członka Rady Gospodarczej przy premierze, o błyskawicznie przechodzącą przez parlament ustawę umożliwiającą restrukturyzację górnictwa. - Trzeba tak przepychać tę ustawę? Co by się stało, jakby była za tydzień? - zastanawiała się publicystka.

Ostatnia szansa dla górnictwa?

- W żywotnym interesie górników jest, żeby ta ustawa była szybko uchwalona - stwierdził Rostowski, przypominając, że Kompania Węglowa jest na skraju upadłości. Postawę opozycji, która sprzeciwiała się tak szybkim zmianom, określił mianem "dziwacznej". - Ale polityka wszędzie na świecie żywi się paradoksami - westchnął.

Rostowski podkreślał, że polskie górnictwo znajduje się między młotem i kowadłem. Młot to silna presja międzynarodowych rynków surowcowych, które są tak rozchwiane, że nie można być pewnym opłacalności branży wydobywczej. Polityk wskazał na duże wahania cen węgla. Kowadło to rygorystyczne prawo Unii Europejskiej, która po 2018 roku nie będzie dopuszczać pomocy publicznej dla restrukturyzowanych kopalń. - Mamy ostatnią szansę, by polskie górnictwo dostosować do nowego, bezwzględnego rynku węgla - zaznaczył.

"Na miejscu górników też bym się bał"

Według gościa Poranka Radia TOK FM wiele zależy jednak od samych górników. - Zasadnicze pytanie brzmi: czy związki naprawdę będą pozytywnie podchodziły do restrukturyzacji, czy będą wykorzystywały te zapisy, by ją blokować, jak to robiły przez ostatnie lata - stwierdził. Paradowska powątpiewała, by związkowcy nagle "przejrzeli na oczy". - Jeśli górnicy wykorzystają ostatnich parę lat, by blokować zmiany, to będzie znaczyło, że ostatnia szans dla polskiego górnictwa będzie zaprzepaszczona - podkreślił Rostowski.

Paradowska zauważyła jednak, że w negocjacjach to rząd się cofnął, a porozumieniu towarzyszył strach przed związkowcami. - Gdybym ja był na miejscu związków i górników, też bym się bał - odparł Rostowski.

Więcej o:
Komentarze (23)
Paradowska: "Rząd się boi związkowców". Rostowski: "Na miejscu górników też bym się bał"
Zaloguj się
 • Janusz Kosowski

  Oceniono 1 raz 1

  PASOŻYTNOŚĆ
  Kaczmarski przewidział...
  www.youtube.com/watch?v=ZBCRFQKneZc&feature=youtu.be
  .
  PASOŻYTNICTWO NA POLAKACH
  - W 2014 roku cztery kopalnie, które miały zostać zlikwidowane (A NIE BĘDĄ) przyniosły w sumie 821 000 000 zł strat - tyle do nich MY DOPŁACILIŚMY
  - Górnictwo wpłaciło do budżetu 7 miliardów zł w 2014 r... a emerytury i inne świadczenia górnicze pochłonęły 14 miliardów zł - MY DOPŁACILIŚMY... 7 000 000 000 zł.
  Źródło: Ministerstwo Finansów w TOK FM, 21-01-2015
  Każdy następny rok działania górnictwa w ten sposób pogłębia tę dysproporcję.
  .
  POROZUMIENIE... CZY DYKTAT ?
  - Wyniku porozumienia został poprawiony pakiet osłonowy: pracownicy przeróbki, powierzchni i administracji będą otrzymywali DWUNASTOKROTNOŚĆ MIESIĘCZNEJ PENSJI.
  - Wprowadzono też 3-letnie urlopy przedemerytalne dla pracowników przeróbki w wysokości 75% pensji (czyli NIE PRACUJĄ, A DOSTAJĄ 75% PENSJI), dodatkowo w tym czasie będą mogli pracować poza górnictwem.
  Źródło: dziennik.pl, 17.01.2015
  .
  SOLIDARNOŚĆ ?
  Związkowiec Piotr DUDA ZARABIA 11 000 zł, do tego SAMOCHÓD Z KIEROWCĄ DO DYSPOZYCJI, DWA SŁUŻBOWE MIESZKANIA - w Gdańsku i Warszawie, FUNDUSZ REPREZENTACYJNY + Duda jest też PRZEWODNICZĄCYM RADY NADZORCZEJ spółki Dekom, wynagrodzenia nie ujawnił.
  Źródło: Super Express, 28-09-2008

  .
  PASOŻYTNOŚĆ
  Kaczmarski przewidział...
  www.youtube.com/watch?v=ZBCRFQKneZc&feature=youtu.be

 • uzdek98

  Oceniono 2 razy 0

  gargamel... a ja za to balbym sie na twoim miejscu...nie udalo ci sie czmychnac do brukseli...a kiedy platfusiary straca wladze, pierwszy trafisz do celi ...z kudlatym...

 • chi_neng1

  Oceniono 6 razy -2

  DO REDAKCJI GAZETA.PL I ADMIN

  Jak dlugo jeszcze przyzwolicie na przesladowanie uzytkownikow Forum z “luskajaccym idiota, buszujacym maniakiem filmowym, telefonicznym, laptopowym i innym”, ukrywajcym sie pod setkami nickow pod WSZYSTKIMI ARTYKULAMI: POLSKA, POLITYKA, SWIAT?

  “@stiulard
  |Hej, Dziś buszując po necie znalazłem ciekawą stronke:
  zlokalizoj.pl
  która jako jedyna z niewielu pozwala nam poznać położenie dowolnej osoby. Osoba musi mieć tylko ze sobą telefon. Sprawdź sam “

 • mer1lin

  Oceniono 1 raz -1

  Co tam! Po 2018 r podpali się parę opon w Brukseli i Europa pozwoli na dalsze dopłaty.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 5 razy 5

  ciekawe czy Janina zrzuci się na grzywnę dla Nowaka....

 • tora2015

  Oceniono 22 razy 12

  No tak, lepiej podszczuć na górników, niż na rząd, który pokazał swoją merytorykę i skuteczność ...

 • pyffello114

  Oceniono 23 razy 13

  Pan Piotr Duda posuwa sie do tego. że wzywa premiera Rzeczypospolitej do stawienia się na dywanik. Czego jeszcze nam trzeba????

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 25 razy 17

  Rząd wywodzący się z Solidarności boi się swojej bazy? To mi przypomina PZPR, którą obalili "sami" robotnicy, stanowiący podstawę tej patii.

 • dziadekjam

  Oceniono 23 razy 11

  Janina Paradowska pytała w Poranku Radia TOK FM Jacka Rostowskiego, byłego ministra finansów, przyszłego członka Rady Gospodarczej przy premierze
  =========================================================
  "... przyszłego członka Rady Gospodarczej przy premierze."?! Ta Kopaczka całkiem fiksuje:-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX