"FT": Utrzymanie nierentownych kopalni uderza w wiarygodność Kopacz. To polityczny błąd

"Polska porzuciła plany o zamykaniu kopalni przynoszących straty w obliczu gróźb ze strony związków zawodowych. To szkodzi wiarygodności premier Ewy Kopacz przed wyborami" - ocenia "Financial Times". Jak dodaje, ta decyzja to "polityczny błąd" Kopacz.
"Decyzja utrzymania nierentownego przemysłu uderza w wiarygodność premier Ewy Kopacz w kluczowych miesiącach przed wyborami. To postanowienie może też rozwiać nadzieje na rozwiązanie problemów polskiego górnictwa" - ocenia "Financial Times".

Gazeta cytuje też komentarz dziennikarza "Gazety Wyborczej" Jacka Madei, który podkreślił, że "nie ma nadziei, by podpisane porozumienie rozwiązywało jakiekolwiek problemy". "Kopacz się nie powiodło" - powtarza opinię Madei "FT".

Pierwotnie rząd zakładał "wygaszenie" części kopalni z Kompanii Węglowej

Brytyjski dziennik przypomina, że polskie złoża węgla należą do drugich pod względem wielkości w Europie. Gazeta zauważa jednak, że choć zatrudnienie w tym sektorze znajduje ponad 100 tys. osób, wiele kopalni traci nawet 15 euro na każdej wydobytej tonie surowca.

Rządowy plan ogłoszony na początku stycznia zakładał m.in. sprzedaż 9 z 14 kopalń Kompanii Węglowej. Z pozostałych pięciu jeden zakład miał kupić Węglokoks, a kolejne cztery kopalnie - Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój - miały być przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) "w celu stopniowego wygaszania działalności (z możliwością innych działań restrukturyzacyjnych)".

Po protestach górników rząd zapewnił jednak, że kopalnie nie będą likwidowane, a wszyscy górnicy dołowi otrzymają gwarancję pracy. Wzrosną też odprawy dla pracowników przeróbki oraz pozostałych osób pracujących na powierzchni - do wysokości 12-miesięcznej pensji. "Po podpisaniu porozumienia akcje PGE i Tauronu spadły aż o 3,3 proc." - przypomina "FT".

"Porozumienie z górnikami to polityczny błąd Kopacz"

"To porozumienie to polityczny błąd Kopacz podczas jej pierwszego ważnego testu jako liderki szóstej gospodarki w Unii Europejskiej" - dodaje gazeta. Dziennik cytuje też anonimową opinię, że rząd zgodził się na kompromis, bo nie chciał podsycać górniczych protestów.

"Jeśli przeprowadza się pełną, prawidłową restrukturyzację sektora - co oznacza zmniejszenie zatrudnienia - ryzykuje się protesty i gniew związków zawodowych. Ale oczywiście z gospodarczego punktu widzenia, to jest jedyne dostępne rozwiązanie" - podkreśla "FT".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (189)
"FT": Utrzymanie nierentownych kopalni uderza w wiarygodność Kopacz. To polityczny błąd
Zaloguj się
 • xsawer

  0

  "Utrzymanie nierentownych kopalni"
  -Tej kopalni, tych kopalń! I tyle w tym temacie ałtorowie z Gazeta.pl.

 • pogromca_mrowek

  0

  Ktoś spodziewał się czegoś innego?

 • jvm410h

  0

  Dobrze, jedno pytanie: co będzie za kwartał - gdy Kompanii Węglowej zabraknie pieniędzy na wypłaty i będzie musiała ogłosić upadłość? Znowu państwo polskie będzie się dorzucać? I tak w koło Macieju, po kilka razy w roku sypać setkami milionów złotych na dotowanie kopalni?
  Kompania Węglowa nigdy nie osiągnie płynności finansowej, bo ceny węgla po prostu nie wzrosną, a skoro tak, to trzeba ograniczać koszty wydobycia. W chwili obecnej jest to możliwe tylko przez zmniejszenie zatrudnienia i transfery pracowników do rentownych zakładów pracy. Czy tak ciężko to zrozumieć? Naprawdę, nie trzeba być profesorem ekonomii!
  Co do kosztów społecznych - wydawało się, że od ćwierćwiecza mamy gospodarkę wolnorynkową. Dlaczego niemal całe społeczeństwo zaakceptowało ten fakt i jakoś sobie musi radzić na rynku pracy, przekwalifikowywać się w momencie likwidacji stanowiska czy upadłości pracodawcy, poszukiwać aktywnie zatrudnienia - a inni mają gwarancje?

 • teir

  Oceniono 1 raz -1

  Pani Premier, dobrze Pani robi, ratując to co Polskie i tych Polaków, którzy w warunkach jakie są w Polsce dla Polski chcą pracować. Polska by się rozwijać musi mieć własny potencjał wytwórczo produkcyjny. Państwo tylko w oparciu o nie swoje banki, nie swoją sieć handlową, prywatne firmy kapitału zagranicznego, a nie rodzimego itd. nie jest w stanie racjonalnie się rozwijać. Zapewniać właściwą opiekę zdrowotną, szkolnictwo itd. Dlatego obrona i rozwój resztek Polskiego sektora wytwórczo produkcyjnego państwowego i prywatnego, to naczelna aktualna powinność Polskiego Rządu ponad wszystkimi innymi sprawami. Bo nie może być w Państwie takiej sytuacji, że jego obywatele w trosce o rodzinę znaleźli się w takiej sytuacji, że w "desperacji" licząc na poprawę sytuacji w kraju zadłużyli kraj i siebie na kwotę równoważną dotacji z UE.

 • bialyrasizm

  Oceniono 2 razy 0

  Nowa praktyka w Wybiórczej: powoływać się na powiązane, syjonistyczne media zagraniczne, które cytują Wybiórczą :) Wasza wiarygodność sięgnęła dna, prócz bandy fanatycznych lewaków nikogo nie przekonacie do dalszego popierania tego (nie)rządu.
  bialyrasizm.pl/

 • taki_juz_jestem

  Oceniono 1 raz 1

  Dosadnie określił to Balcerowicz - nasza mała Grecja. Trochę mi TS decyzja Pani premier podbite populizmem przedwyborczym. Teraz Duda idzie za ciosem - i z jego punktu widzenia, słusznie. Mam tylko nadzieję, że rząd ma pomysł na to jak się (i nas) przed tym "związkowym rzemiosłem" bronić

 • antyoportunista

  Oceniono 2 razy 0

  Determinacja godna sprzedawczyka. Jakie jeszcze inne tego typu niejawne zobowiązania, oprócz zaplanowanej wyprzedaży Lasów Państwowych, zostały podjęte w rozmowach z obcymi dyplomatami, premierami, prezydentami, kanclerzami przez Bronisława Komorowskiego Donalda Tuska, Ewę Kopacz, Janusza Piechocińskiego i innych? Czy są wśród nich obietnice likwidacji polskiego przemysłu stoczniowego, wydobywczego i innego?

 • ksks3

  Oceniono 4 razy 4

  Wynik negocjacji z górnikami jest złu dla rządu i dla obywateli. Uległa postawa Kopaczowej może skończyć się tragicznie dla finansów Państwa. Wszystko wskazuje na to że Pani premier ratując święty spokój dla władzy przed wyborami uruchomiła lawinę roszczeń pracowniczych . Cala nadzieja w tym że związki zawodowe są dziś słabiutkie, chociaż z tak marnym przeciwnikiem mogą pokusić się o zwycięstwo. A wtedy ? Strach sie bać !

 • Lupro Pibaki

  Oceniono 5 razy 5

  Pani Kopacz, nomen omen, kopie. Kopie polityczny grób dla PO. Mój głos już stracili. Nie mam zamiaru dofinansowywać z moich podatków które muszę odprowadzać z ciężko zarobionych pieniędzy rolady z czerwona kapuchą na górnicze obiady, wakacji ich dzieci czy czterech lat nieróbstwa na urlopach górniczych.
  Mamy kapitalizm.
  Firma traci to pada.
  To jest prosta zasada.
  Czy przypadkiem nie za kapitalizm ginęli górnicy w "Wujku"? A może to zmyłka i ginęli za dolce vita z publicznych pieniędzy?

  A teraz jeszcze pani premier wymyśliła podwyżki dla urzędników!
  Drugiej po politykierach najbardziej niekompetentnej i aroganckiej wobec szarego Kowalskiego grupy ludzi w Polsce.
  Kiedy zostawała premierem pisałem kilka razy, że to samobójstwo ze strony PO. Ta pani się nadaje do niewielu rzeczy, ale ani rządzenia , ani polityki na tej liście nie ma.
  Ani nie jest zbyt mądra, ani nie ma charyzmy , ani talentu do rządzenia . I nie raz to pokazała.
  A premier która zamiast dbać o kraj i naród, rządzić z korzyścią dla nich, oświadcza, że jego celem jest powstrzymanie konkurencyjnej partii i robi to kosztem obywateli, sama siebie dyskwalifikuje. Raz na zawsze.

  Żegnaj PO.
  Niestety, cała tragedia polega na tym , że nie ma NIKOGO innego. Bo prędzej mi ręka uschnie niż na mataczy typu Adaś "Mam Wielkiego Pytonga" Hofman, oszołomów typu Antek "Wielki Wybuch" Macierewicz czy rządnego władzy i chorego z nienawiści plezesa Jarosław "Polskę Zbaw " Kaczyński NIGDY NIE ZAGŁOSUJĘ.
  Prędzej mi ręka uschnie.

  Biedna ta moja Ojczyzna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX