"Ida" o tym, że to Polacy wymordowali Żydów? Jest petycja: "Trzeba zmienić czołówkę"

Nominowana do Oscara "Ida" jest antypolska, więc jej czołówka musi zostać zmieniona - twierdzi fundacja Reduta Dobrego Imienia. Domaga się od PISF, by do czołówki filmu dodać informację o tym, że w latach 1939-1945 Niemcy okupowali Polskę i eksterminowali Żydów.
"Widz, zwłaszcza nieznający historii Europy, wynosi z filmu przekonanie, że to Polacy wymordowali europejskich Żydów i zrabowali ich majątek" - czytamy w petycji do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który dofinansował produkcję filmu.

Autorem jest Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom, fundacja, do której należy m.in. Jan Pietrzak i prof. Andrzej Nowak.

"Można wysnuć wniosek, że Holocaust spowodowali Polacy"

Wymowa antypolska ma kryć się w dwóch wątkach fabuły "Idy". Po pierwsze we fragmencie, w którym dowiadujemy się, że żydowskich rodziców głównej bohaterki - Idy - zabił Polak. Nie ma zaś wzmianki o tym, że "rodzice głównej bohaterki zostali zamordowani podczas okupacji niemieckiej". Stąd można wysnuć wniosek, że Holocaust spowodowali Polacy - twierdzą autorzy petycji.

Drugi antypolski wątek kryje się w sugestii, że motywacją zabójców, którzy uśmiercili rodziców głównej bohaterki, była chęć zysku, a nie strach przed karą za ukrywanie Żydów. "Polacy chronili swoich sąsiadów, czego dowodem są liczne przyznane Polakom tytuły Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Instytutu Yad Vashem" - podkreślili autorzy petycji.

"Uznaję za oczywiste, że postulat zostanie zrealizowany"

Fundacja domaga się, by w czołówce filmu "Ida" dołączono aż sześć informacji. O tym, że: w latach 1939-1945 Polska była pod okupacją niemiecką; Niemcy eksterminowali Żydów; za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci; tysiące Polaków zginęły za ratowanie Żydów; władze Polskiego Państwa Podziemnego karały śmiercią Polaków, którzy prześladowali Żydów; najwięcej wśród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata jest Polaków.

Na koniec zwrócili się bezpośrednio do dyrektorki PISF Agnieszki Odorowicz: "Ponieważ kieruje Pani POLSKĄ instytucją kultury uznaję za oczywiste, że powyższy postulat zostanie przez Panią zrealizowany".

Czym jest Reduta Dobrego Imienia?

Fundacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom, wcześniej Towarzystwo Patriotyczne - Fundacji Jana Pietrzaka, ma na celu "prostowanie nieprawdziwych informacji na temat historii Polski" - czytamy na ich stronie internetowej, a także "przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii, zwróconym przeciwko obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej". W radzie fundacji zasiada m.in. prof. Andrzej Nowak, Jan Pietrzak, prof. Piotr Gliński czy Tadeusz Płużański.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (585)
"Ida" o tym, że to Polacy wymordowali Żydów? Jest petycja: "Trzeba zmienić czołówkę"
Zaloguj się
 • disloyall

  0

  WSI-wej AGORZE przypominam publicznie, ze pan Pietrzak jest kompozytorem Hymnu Wolnej Polski.."Zeby Polska Byla Polska "

 • vald

  0

  Racja. popieram. Dosyć tego semityzmu. Cały świat miał wiedzę, możliwości by zatrzymać zagładę Żydów, Polaków i innych. Nie zrobił nic, ba kraje takie jak francja i inni, oficjalnie wydali własnych obywateli pochodzenia żydowskiego w łapy katów hitlerowskich obozów. Kto nic nie robi w obliczu zła sam jest winny i zły. Nie twierdze że byliśmy święci. Ale aby nie podsycać atmosfery, powinna być jakaś równowaga. Trzeba mówić o zbrodniach, niegodnym zachowaniu, ale z obu stron

 • imsocool

  0

  Właśnie tak! Cała opowieść bardzo powierzchowna.

 • ozjasz_sz.nie_szpieg-zdrajca

  Oceniono 2 razy 0

  Biedna Wolińska - POwinna była jeszcze dożywotnio grube miliony funciaków dostawać odkąd POłapała się z tym antysemityzmem. To rzeczywiście wina naszej niby tolerancji. Zagnieździli się tutaj jak w Ameryce, a my im miejsca nie chcemy ustąpić i nie. Biegną Fajgę krew zalewała, więc co się dziwić, że wszystkich chciała wytłuc. To PRL i jego system uczynił ją złą.

 • Jacek Kotowski

  Oceniono 1 raz 1

  @elzbieta09
  Proszę o źródło nt. placu zabaw. Ja słyszałem o ścisłym kordonie wokół ghetta i walkach rownież potyczkach na zewnątrz. Na pewno normalny rodzic nie wysłałby na plac zabaw w tym czasie dziecka, Uważam to po prostu za podły chwyt propagandowy.

  Co do "flagi też były" to może proszę przywrócić godność żołnierzom Żydowskiego Związku Wojskowego i żołnierzom AK którzy pomagali i walczyli również w powstaniu w Getcie, na ile było to możliwe.

  Uważam też, że z historii Polaków nie powinni rozliczać Ci, których krewni sami byli zaangażowani w mordy polityczne, wywózki do obozów (gułag, syberia, Kazachstan).
  Również antysemityzmem jest zapominanie i zakłamywanie historii prawicowych ruchów syjonistycznych, nazywanie betarowców czy żołnierzy żydowskich WP faszystami itp.

 • zdrufko

  Oceniono 4 razy -2

  tak się jakoś dziwnie składa, że protestują ci sami co wierzą w zamach smoleński, są przeciw pigułce "po". to już chyba wszystko jasne

 • wejsunek47

  Oceniono 3 razy 3

  jeśli film nie jest o Żydach to jest bez szans na nagrody? chore kino,chory kraj i geriatryczny instytut sztuki filmowej za kasę podatników...

 • that.bitch.is.sick

  Oceniono 5 razy 3

  Amerykanie robią takie filmy jak "Furia", a Polacy niestety robią "Idę" (bo to piękny film - wizualnie). Ten film jest jak g**wno w pięknym papierku, znakomicie zrealizowany, zagrany z piękną muzyką, a fabuła lekko jedzie.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy -1

  @olias

  To, co piszesz o Karskim to gowno prawda - Amerykanie nawet go poprosili o raport i ow raport w poczytnym wowczas tygodniku amerykanskim opublikowali.
  I to byl blad, bo to Karski, nie Zydzi, i nie byli SS-mani na sluzbie CIA , wymyslil termin POLISH DEATH CAMP (tak brzmi tytul jego artykulu).
  Karski sie pozniej tlumaczyl, ze wowczas slabo znal angielski...
  Zreszta Karski nie byl jedynym - informacje o Auschwitz mieli i z pierwszej reki Brytyjczycy, przerzucal je jeden z jencow brytyjskich (zlapany w Afryce), ktory pracowal w jednym z oswiecimskich zakladow produkcyjnych. Ze nie wspomne o Pileckim, ktorego nawet Polacy nie chcieli sluchac. Zacytowac, co rotmistrz w tym kontekcie myslal o Naczelnym Dowodztwie? A jest, jest - jego pamietniki sie zachowaly.:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX