Politolog o związkowej ofensywie: Duda dostał palec, żąda całej ręki. Nie chciałbym dziś być w roli Kopacz

Związkowcy chcą natychmiast rozmawiać z premier Ewą Kopacz o wszystkich swoich postulatach pracowniczych. I grożą strajkiem. - To rezultat porozumienia z górnikami. Słabość okazana w jednej sytuacji będzie powodowała, iż kolejne grupy związków zawodowych będą się podnosić - mówi politolog, dr Olgierd Annusewicz.
- Po dzisiejszym spotkaniu postanowiliśmy wspólnie, jako krajowe sztaby protestacyjne, zwrócić się do pani premier o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji w obszarach postulatów, które przedstawiliśmy na 200-tysięcznej demonstracji we wrześniu 2013 roku - powiedział szef "S" Piotr Duda na konferencji po spotkaniu liderów i delegacji trzech central związkowych: NSZZ "Solidarność", Forum ZZ i OPZZ.

Czy to oznacza, że po zawarciu porozumienia z górnikami Ewa Kopacz powinna nastawić się na coraz to nowe żądania innych związków? Czy jej polityka wobec górników była słuszna? O komentarz poprosiliśmy dr Olgierda Annusewicza, zastępcę dyrektora Ośrodka Analiz Politologicznych UW.

Piotr Osiński, Gazeta.pl: Związkowcy dostali palec, a teraz chcą całej ręki?

Dr Olgierd Annusewicz: Tak jest. Widzą, że rząd nie chce iść na ostre konflikty społeczne w przededniu wyborów, chociaż nie bano się tego w przypadku lekarzy. Z górnikami, widać, jest inaczej.

Abstrahując od przyczyn takiego, a nie innego postępowania, jak Pan ocenia rozwiązanie kwestii protestów na Śląsku?

- Cała sytuacja z górnikami została zrealizowana wybitnie po amatorsku. Być może dla Kopacz lepiej było doprowadzić do takiego rozstrzygnięcia sprawy, ale to słabo wyszło. Sama rozpętała konflikt, a potem się wycofała. Teraz może być tak - co widać po wystąpieniu Dudy - że słabość okazana w jednej sytuacji będzie powodowała, iż kolejne grupy związków zawodowych będą się podnosić i formułować swoje oczekiwania.

Duda zrobił rzecz ciekawą, bo zamiast czekać na poszczególne postulaty, sformułował je naraz za wszystkich. Co to da, zobaczymy, ale nie chciałbym być dziś w roli pani premier.

Dlaczego? Przecież, przynajmniej jeśli chodzi o górników, doszło do "historycznego porozumienia".

- Jakkolwiek Kopacz chciałaby to sprzedać, porozumienie z górnikami trudno jej będzie zaliczyć do sukcesów. Nie może być inaczej, jeśli startuje się z punktu: zamykamy cztery kopalnie i restrukturyzujemy górnictwo, a kończy na tym, że żadna kopalnia nie będzie zamknięta, a z tą restrukturyzacją to się zobaczy, jak będzie. Nawet jeśli merytorycznie porozumienie z górnikami ma sens, to wizerunkowo sprawa nie wygląda najlepiej.

To oznacza, że Kopacz już na starcie jest na przegranej pozycji w sporach ze związkowcami?

- Związkowcy zorientowali się, że z Kopacz rozmawia się inaczej niż z Tuskiem. Uważają, że jest słabsza, ale to się jeszcze okaże. Równie dobrze może być tak, że Kopacz powie: no to strajkujcie sobie i zobaczymy, kto na tym lepiej wyjdzie. Czy będą to związkowcy, którzy żądają miliona rzeczy naraz, podpalając kraj, czy ona, która się temu będzie próbowała sprzeciwiać? Jeśli tylko będzie twarda, to może się okazać, że wygra na takim sporze. Nie jest z góry przesądzone, że to Duda będzie zwycięzcą.

Najlepsze w tym wszystkim jest dla niego to, że on niczym nie ryzykuje. Jeśli nic nie wywalczy od rządu i tak jako lider związku wykonał swoje, bo przedstawił żądania. A jeśli się mu uda, to dopiero będzie numer! Jeśli problemy związane z rynkiem pracy nie zostaną załatwione przez rząd czy opozycję tylko przez Dudę, będzie to mocny punkt w jego politycznym dossier.

Duda chce się rozwijać politycznie? Może myśli o prezydenturze?

- Już od dawna mówiłem, że Duda buduje swoją pozycję polityczną. Na pewno nie ma na tyle silnego zaplecza, by startować w tegorocznych wyborach prezydenckich. Ale nie mam wątpliwości, że po tym jak odkleił "S" od PiS, nie został cichym współpracownikiem PO czy partii Kaczyńskiego, tylko kreuje siebie jako alternatywnego lidera opozycji.

Odklejenie "S" od PiS? Co Pan ma na myśli?

- Kiedy jesienią 2010 roku Duda został szefem "Solidarności", nawoływał do konstruktywnej współpracy z rządem Tuska. Jego rolą miało być oderwanie "S" od PiS - do swoistego doklejenia doprowadził Janusz Śniadek [przewodniczący "S" w latach 2002-2010, obecnie poseł PiS - red.]. Duda dość szybko postanowił prowadzić własną politykę, ale nie sądzę, by jego energiczne zrywy przyniosły jakiś skutek. On działa metodą sinusoidy - intensywnie, radykalnie, głośno, by potem dana sprawa przygasła i po jakimś czasie znowu ją rozniecić. To jest powtarzalne.

Co może chcieć dzięki temu osiągnąć?

- Idea wizerunkowa jest taka, że jeśli elektorat odwróci się od PiS i Kaczyńskiego, to jego naturalnym następcą będzie Piotr Duda. On próbuje powtórzyć manewr Mariana Krzaklewskiego. Chce zbudować na tyle silną pozycję, by posiadać polityczne wpływy. Przekaz jest jasny: Duda jest niezależny i samorządny.

Kluczowy jest okres, w którym to wszystko się dzieje. Będą wybory prezydenckie, a po wakacjach parlamentarne. Myślę, że z tego typu aktywnością będziemy mieli do czynienia co najmniej do wyborów parlamentarnych, bo żaden rząd nie lubi mieć niepokojów w okresie wyborczym. Zazwyczaj takie wydarzenia działają na korzyść opozycji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (266)
Politolog o związkowej ofensywie: Duda dostał palec, żąda całej ręki. Nie chciałbym dziś być w roli Kopacz
Zaloguj się
 • tp70

  0

  Duda zadymiarz, działa na zlecenie polityczne PIS !
  Wyprowadzić ludzi na ulicę, zdestabilizować sytuację w kraju, ułatwić PISowi wygrać wybory.
  Pamiętacie starego Śniadka co palił opony w środku Warszawy ? teraz jest zasłużonym posłem.

 • tp70

  0

  Piotr Duda działa na polityczne zlecenie PIS.Pamiętamy Śniadka jak palił opony w nagrodę został posłem.
  Chodzi o wyprowadzenie ludzi na ulicę, zdestabilizowanie sytuacji w państwie i ułatwienie PISowi przejęcie władzy

 • szach-mat0

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli nie wiemy o co chodzi, to na pewno chodzi o koszmarnie wysokie pensje związkowców.
  To trzeba uciąć, tym musi zająć się sejm aby tym warchołom tak się żyło, jak przeciętnemu Polakowi.
  Rozpasana granda nierobów czyhająca na skinienie palca prezesa.

 • monci1974

  Oceniono 1 raz 1

  To granie prezesa na Dudach zniechęciło mnie do zespołów ludowych, Bogu ducha winnych... Tak działają mechanizmy psychologiczne, ale świadomość tego nie poprawia mi nastroju. Muszę ponownie zajrzeć do "Nieszczęsnego daru wolności" J. Tischnera. Polecam!

 • 1pirat2

  Oceniono 3 razy 1

  Z tego wszystkiego wynika, że z tych trzech osób noszących nazwisko Duda, to ten Duda z Wilkowyj wypada najlepiej.

 • ryllaa

  Oceniono 3 razy 3

  Duda, zadymiarzu, gdzie byleś, gdy w górnictwie działy się takie rzeczy? forsal.pl/artykuly/847372,gornik-z-30-letnim-stazem-tu-falszerstwo-goni-falszerstwo.html

 • marswar

  Oceniono 2 razy -2

  A wy wszyscy się nie znacie to jest tylko polityka, a że kosztem ludzi - a kogo to obchodzi. Tego kraju nie da się naprawić. Tutaj żadna kwota pieniędzy nie pomoże. Polskim pracownikom z odsieczą przychodzi Niemiecki rząd a polski minister będzie interweniował w KE. HA HA HA ludzie módlcie się aby Niemcy się nie ugięli to może będziecie mieć lepiej.

 • cronny

  Oceniono 1 raz 1

  Najbardziej wkurzajaca jest ta hipokryzja, jak za komuny - sentymentalne pieprzenie o "biednych ludziach pracy" a w istocie wyrywanie forsy i przywilejów dla siebie oraz blokowanie racjonalnych zmian i modernizacji, które mogłyby doprowadzić do ekonomicznej efektywności przedsiębiorstw, nowych inwestycji i - w perspektywie - mającego solidne podstawy wzrostu płac. Najgorsze jest to, ze dzisiejsze roszczenia związkowe zmniejszają szanse tworzenia nowych miejsc pracy dla młodzieży w dużych zakładach, zwłaszcza państwowych i z udziałem kapitału państwowego. Rozwój będzie możliwy jedynie w małych i średnich firmach, w których nie ma związków zawodowych.
  Działacze w rodzaju Dudy pchają zawodowe w kierunku polityki, korupcji i gangsterskich wymuszeń.

 • katarsis

  Oceniono 1 raz 1

  Wątpliwości budzi samo zadłużenie kopalń i Kompanii Węglowej. We wszystkich przeznaczonych do likwidacji górnicy zwracali uwagę, że od dwóch lat KW obniża wydobycie, przez co ich kopalnie stały się nierentowne. Do tego ponad dwukrotnie wzrosły koszty administracyjne KW – początkowe zatrudnienie w Kompanii wynosiło trzydzieści osób, teraz jest ich ponad tysiąc (...) Jednak największym nadużyciem jest przerzucenie zadłużonych kopalń przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, która publicznymi środkami zlikwiduje zadłużenie kopalń, po czym oddłużone sprzeda. Stary dobry kapitalizm: zyski sprywatyzować, straty uspołecznić. Zarówno Economist Intelligence Unit, jak i Bank Światowy prognozują stały trend wzrostowy cen węgla na lata 2015–2020. Pytanie tylko, kto kupi Węglokoks i zarobi na węglu.
  Ostatni gasie swiatlo. Glupota polaczkow nie zna granic. Grecje bedziecie mieli juz niedlugo polaczki, tylko akurat nie z winy gornikow gadzinowe lajzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX