Watykan odrzucił odwołanie ks. Lemańskiego. Suspensa nadal obowiązuje

Kongregacja ds. Duchowieństwa potwierdziła decyzję abp. Henryka Hosera o nałożeniu kary suspensy na ks. Wojciecha Lemańskiego - poinformował rzecznik prasowy Kurii Warszawsko-Praskiej. Tym samym kongregacja odrzuciła rekurs wniesiony przez duchownego. Ks. Lemański do czasu zwolnienia z suspensy nie może wykonywać czynności kapłańskich oraz nosić stroju duchownego.
"Stolica Apostolska, po dokładnym zbadaniu wszystkich faktów, uznała zasadność i prawomocność dekretu Biskupa Diecezjalnego. Wobec powyższego, Ksiądz Wojciech Lemański, stosownie do nałożonego zakazu, nie może wykonywać żadnych aktów wynikających z władzy święceń oraz nosić stroju duchownego" - czytamy w komunikacie.

Kuria przypomina, że "kara suspensy ma charakter naprawczy", a zwolnienie z niej "zależy od dalszej postawy ukaranego". "Osobę Księdza Wojciecha Lemańskiego polecamy modlitwom" - napisano.

Pełnomocnik ks. Wojciecha Lemańskiego wydał oświadczenie, w którym napisane jest, że były proboszcz z Jasienicy ma 60 dni na odwołanie się i z tej możliwości zamierza skorzystać. - Trwająca procedura apelacyjna zawiesza skutki dekretu o suspensie tzn. ks.Lemański ma prawo pełnić funkcje kapłańskie i używać stroju duchownego do czasu prawomocnej decyzji - czytamy w oświadczeniu.

Ks. Lemański i Jasienica

Ks. Lemański został odwołany z funkcji proboszcza Jasienicy w lipcu 2013 r. po tym, jak publicznie krytykował kościelnych hierarchów, w tym swojego przełożonego. Otrzymał też zakaz wypowiadania się w mediach. Ksiądz odwołał się od tej decyzji do Watykanu. Stolica Apostolska nie uwzględniła odwołania. Pod koniec lipca tego roku ks. Lemański przyjął - decyzją abp. Hosera - obowiązki kapelana w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. W Jasienicy władzę sprawuje inny proboszcz.

Konflikt odżył po wypowiedzi Lemańskiego na temat polskiego Kościoła podczas XX Przystanku Woodstock, gdzie mówił m.in. o skostnieniu Kościoła i o tym, że stare pokolenie biskupów musi wymrzeć. Tłumaczył się z tego apb. Hoserowi na początku sierpnia. Po przeprosinach i wyjaśnieniach arcybiskup wyraził warunkową zgodę na dopuszczenie ks. Lemańskiego do okazjonalnych posług kapłańskich w parafii w Jasienicy, m.in. przy ślubach czy pogrzebach, ale za zgodą i przy udziale obecnego proboszcza.

Zgoda ta została szybko cofnięta, gdy ks. Lemański publicznie ogłosił swój przyjazd do byłej parafii, co spowodowało - według kurii - zaognienie antagonizmów wśród parafian.

Przeczytaj wywiad rzekę z ks.Wojciechem Lemańskim, niepokornym proboszczem parafii Jasienica >>

Więcej o:
Komentarze (22)
Watykan odrzucił odwołanie ks. Lemańskiego. Suspensa nadal obowiązuje
Zaloguj się
 • senior2244

  Oceniono 1 raz 1

  Kościelna mafia pedofilska trzyma się mocno wspierana przez sektę kaczora.

 • fernando51

  Oceniono 1 raz 1

  Kościół w Polsce to ujma dla Polaków. Ciemnogród i zacofanie. Ludzi kościoła mogących cokolwiek zmienić w bezprzykładny sposób usuwa się i to nie dotyczy tylko ks. Lemańskiego (np. ks. Boniecki) a zacofańców, pedofili i inną hołotę się toleruje. Byle kasa grała co jest ważniejsze od wiernych.

 • ht

  Oceniono 5 razy 5

  Pedofil jest wyżej ceniony.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 5 razy 3

  A Kościół zawsze mówił, że: prawda was wyzwoli. To średniowieczne towarzystwo, w najgorszym swym wydaniu szkodzi samej religii a przy okazji i Polsce, przykładając chciwe łapska do rozkradania naszego kraju.

 • rokko

  Oceniono 8 razy 4

  Alejakto?? Przecież Franciszek po usłyszeniu o ks. Lemańskim miał natychmiast przybyć z odsieczą, pogonić naszych strasznych hierarchów i nam kościół uzdrowić? A tu się okazuje, że kościół Hosera, czy Rydzyka i Franciszka to ten sam kościół? No cóż za rozczarowanie...

 • vito60

  Oceniono 15 razy 7

  Gdyby był pedofilem, kościół z Hoserem na czele szukał by mu nowej parafii.

 • poiuytrewq0987

  Oceniono 9 razy -3

  Bo w innym, nie dotowanym przez Kopacz, kościółku trzeba ostro zap...ć na wyżywienie i odzienie. Nie ma pensji, fury, służących. Emerytury też nie ma. Więc prosi jak może, żeby go wrócić do koryta. Panie, jak protestujesz przeciw bossowi, to jesteś PROTESTANT. Leniwy du.ek. Bez godności, honoru.

 • stan-1

  Oceniono 17 razy 7

  Pedofilom purpuraci nie czynią kłopotów.

 • jerzysm42

  Oceniono 16 razy 10

  Co z tego, że papież coś powie?
  Kościołem katolickim rządzi mafia watykańska. Tacy jak Wesołowski, Hoser, Paetz, Dziwisz... Papież jest tylko do urządzania przedstawień.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX