Wielowieyska: "Czy kopalnie będą wygaszone? Pensje obniżone?" Pełnomocnik kluczy. "Pan boi się związkowców!"

- Przegraliście negocjacje, ustąpiliście górnikom we wszystkim - wytknęła Dominika Wielowieyska Wojciechowi Kowalczykowi, pełnomocnikowi rządu do sprawy restrukturyzacji górnictwa, w "Poranku Radia TOK FM". - Wygrali wszyscy. Wygrali górnicy, uratowaliśmy miejsca pracy - przekonywał jej gość. Później jednak unikał odpowiedzi na pytanie, czy porozumienie oznaczać będzie obniżenie pensji górników.
Długie negocjacje górniczych związkowców z rządem zakończyły się kompromisem. W skrócie: nie będzie zwolnień dla górników dołowych, będą natomiast wyższe odprawy i przedemerytalne urlopy. Żadna kopalnia nie zostanie też wygaszona, jednak cztery z nich zostaną przekazane do oddzielnej spółki i sprzedane.

"Wygrali wszyscy. Wygrali górnicy"

Gościem Dominiki Wielowieyskiej w "Poranku Radia TOK FM" był Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa. - Przegraliście negocjacje, ustąpiliście górnikom we wszystkim - zaczęła dziennikarka. - Wygrali wszyscy. Wygrali górnicy, uratowaliśmy miejsca pracy - odparł jej gość, na co Wielowieyska zareagowała z irytacją.

- Cztery kopalnie miały być wygaszone, 4 tys. ludzi miało odejść, z tego nic nie zostało - wskazywała. - Plan naprawczy został zmodyfikowany, ale zasadnicze części pozostały bez zmian. Cztery kopalnie idą do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jedna będzie sprzedana do Węglokoksu. Podstawowe zręby planu naprawczego zostały nienaruszone - zaznaczył Kowalczyk.

Elastyczne pensje górników?

Jednak Wielowieyska nie ustępowała. Podkreślała, że miejsca pracy i kopalnie zostają utrzymane. Jej gość tłumaczył, że po restrukturyzacji dla części kopalń poszukiwani będą inwestorzy. - Jeśli to się nie powiedzie albo nie uda się powołać spółki pracowniczej, górnicy będą przesuwani do innych kopalń - powiedział. A pytany, czy pensje górników zostaną chociaż uelastycznione, zaznaczył, że Kodeks pracy, na podstawie którego pracownicy będą przesuwani do nowych spółek, nakazuje zachowanie dotychczasowych warunków zatrudnienia przez rok.

- Po wyborach będziecie rozmawiać z górnikami, że obniżacie im pensje - stwierdziła w końcu Wielowieyska. - To pytanie do zarządu. Moim zdaniem te rozmowy zaczną się dużo wcześniej - zaznaczył Kowalczyk.

"Pan nie chce odpowiedzieć!"

- Czy jakieś kopalnie będą wygaszone, jak mówiła Kopacz? Pan nie chce odpowiedzieć! Pan owija w bawełnę, bo boi się reakcji związkowców, gdyby pan powiedział szczerą prawdę, że to porozumienie będzie oznaczą redukcję zatrudnienia, redukcję wynagrodzeń - naciskała Wielowieyska. Jednak Kowalczyk wciąż odnosił się do zapisów porozumienia. - Wiem, że to ogólniki - westchnął.

- Jak powiedziałem, przed nami trudny czas. To początek drogi. Musimy naprawić sytuację, stworzyć rentowną spółkę - zaznaczył Kowalczyk. I dodał, że liczy na dalszą współpracę ze związkowcami.

Więcej o:
Komentarze (32)
Wielowieyska: "Czy kopalnie będą wygaszone? Pensje obniżone?" Pełnomocnik kluczy. "Pan boi się związkowców!"
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 0

  Ten steropianowy układ polityczny, rządzący krajem od 25 lat, już nic dobrego dla Polski nie zrobi. Nie rozwiąże żadnych problemów a tylko je pogłębi. Unia węgiel przekreśliła a nasi politycy temu przyklasnęli, tylko nie wiedzą jak to nam podać do strawienia. Jedna wielka obłuda!

 • cillian1

  Oceniono 1 raz 1

  wiecie pewnie, jak kończy się wychowywanie dzieci przez ciągłe ustępowanie dzieciom?

  Kończy się katastrofą!
  Kopacz właśnie jest taką matką, co ciągle ustępuje.
  Niedługo będzie bita, przypalana papierosami itp.

  Jak każda niekonsekwentna matka - szykuje nam patologię!

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz 1

  Związkowiec (Solidarności) = Umożliwił powstanie III RP a teraz jest jej największym wrogiem :-)

  www.solidarnosckatowice.pl/pl-pl/zwiazki_zawodowe_w_szwecji.html
  Szwedzki rynek pracy tworzy ok. 4 milionów pracowników. Do związków zawodowych należy ponad 75 procent z nich. Specyfiką szwedzkiego modelu jest fakt, że ponad 80 proc. zbiorowych stosunków pracy regulują układy zbiorowe.

  Ruch związkowy tworzą trzy organizacje centralne: Szwedzka Konfederacja Związków Zawodowych (LO), Centralna Organizacja Związków Zawodowych Urzędników (TCO) oraz Szwedzka Centralna Organizacja Akademików (SACO). Wszystkie te organizacje razem zrzeszają ponad 3 mln osób.

  O wyjątkowości szwedzkiego modelu stanowi fakt, że ponad 80 proc. zbiorowych stosunków pracy regulują układy zbiorowe pracy podpisywane w drodze negocjacji.

 • jurek4491

  Oceniono 6 razy 2

  ZWIĄZKOWCY w górnictwie ,DUDO-podobni to robactwo żerujące na górnikach , to oni doprowadzają do takich wyników jakie mamy , ciągną kopalnie w dół tam gdzie jest węgiel ale nie o węgiel im chodzi tylko o pieniądze .

 • chi_neng1

  Oceniono 7 razy 5

  Najwiekszym problemem zwiazanym z polskim gornictwem jest hydra, ktorej leb odrasta nieskonczenie od 25 lat (albo jeszcze dluzej...) - zwana zwiazkami, zarzadcami, administracja.

  I z ta hydra, zaden rzad nie umial sie uporac.
  Nie wiem, czy premier Kopacz upora sie z nia, ale nie skazuje Jej staran na niepowodzenie.
  Ja daje Jej szanse, bo ( z tego co widzialam u Moniki Olejnik) ona naprawde chce zmienic.

  Ale my tez nie mozemy wymagac od Niej, ktora zaczela swoja prace w pazdzierniku, by uregulowala to co zaden rzad nie uczynil przez 25 lat (czy dluzej...). A jeszcze mniej, zeby to Ona ponosila konsekwencje za swoich poprzednikow. Bo to jest po prostu niesprawiedliwe, wg mnie.

  I nie dlatego, ze ja darze sympatia PO, bo ja pisalam kilka dni temu: Hanba, skandal itd na temat porozumienia.
  Po prostu , uwazam, ze kazdy powinien dostac szanse wykazania sie, ale z podpora, a nie z negatywna krytyka od poczatku.
  Dopiero potem mozna oceniac czy posuniecia byly katastrofalne i zle, czy nie.

  Obecne porozumienie nie jest ku zadowoleniu spoleczenstwa, ale nie mozna zaprzeczyc, ze chwilowo odsunelo widmo strajku generalnego, oraz , najprawdopodobniej probe obalenia i przejecia rzadu przez opozycje.

  W tym wszystkim co jest tak czarne nalezy szukac i dostrzegac troche jasnosci takze, a nie przymakac oczy na owa.
  Takie jest moje zdanie, co nie znaczy, ze musi byc ono sluszne.

 • Oceniono 5 razy 1

  Może Rząd zaproponuje przemądrzałej Wielowieyskiej prowadzene rozmów ze związkowcami walczącymi o swój byt i kierowanymi przez kurdupla, który jest gotów na wszystko przed OSTATNIMI dla niego wyborami

 • uzdek98

  Oceniono 18 razy 8

  zenada... jaki kraj taka i taczer ... miekka faja retuszowana kopara i jej niedouczone pierdzistolki ...

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 4

  Zawsze nagłośnia się sprawę zarobków górników, a problem tkwi w wysokości apanaży całego wianuszka okołogórniczych darmozjadów. Płace dla pracówników bezpośrednio związanych z wydobyciem, to maleńki ułamek kosztów bez większego wpływu na cenę węgla i rentowność kopalń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX