Plan naprawy kopalń przygotowała Boston Consulting Group? KW: "Opracowali jeden element". Rzecznik rządu: "Nic o tym nie wiemy"

Portal Biztok.pl sugeruje, że rządowy plan naprawczy dla Kompanii Węglowej został przygotowany przez międzynarodową firmę Boston Consulting Group. Tak wynika z podpisu w prezentacji przesłanej do mediów. Ministerstwo zaprzecza, a Kompania Węglowa twierdzi, że BCG opracowało tylko jeden z elementów dokumentu.
Czy rządowy plan restrukturyzacji czterech kopalń nie do końca jest "rządowy"? Na stronie Kompanii Węglowej czytamy co prawda: "Rada Ministrów 7 stycznia 2015 r. przyjęła Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej SA. przygotowany przez Pełnomocnika Rządu ds. Restrukturyzacji Węgla Kamiennego Wojciecha Kowalczyka". Portal Biztok.pl sugeruje jednak, że autorem nie jest Kowalczyk, tylko... pracownicy BCG, jednej z największych na świecie firm zajmujących się doradztwem strategicznym.

Do tego wniosku skłania redakcję informacja zawarta w prezentacji planu naprawczego, która została rozesłana do mediów. W pierwszym slajdzie jako autorzy podpisani są: Ministerstwo Gospodarki i Pełnomocnik Rządu ds. Restrukturyzacji Węgla Kamiennego. Jednak we właściwościach dokumentu znajdujemy informację, że został on stworzony przez Angelikę Kowal i Tomasza Jędrzejczaka z Boston Consulting Group.Zlecenie od Ministerstwa Gospodarki czy od KW

O tym, że coś jest na rzeczy, można wywnioskować z dwóch oświadczeń, które wydała BCG w tej sprawie. W pierwszym dokumencie przekazanym portalowi Biztok.pl firma twierdzi, że Ministerstwo Gospodarki zleciło jej jedynie opracowanie samej prezentacji - na podstawie materiałów przekazanych przez resort. Zaraz po tym redakcja otrzymała kolejne oświadczenie od BCG, które... stoi w sprzeczności z poprzednim: "The Boston Consulting Group nie pracowało dla Ministerstwa Gospodarki", tylko dla Kompanii Węglowej, i to dla niej została stworzona prezentacja.

To stanowisko podtrzymuje ministerstwo: w rozmowie z dziennikarzami portalu Biztok.pl urzędnicy stwierdzili, że BCG nie dostało od nich żadnego zlecenia, a założenia planu restrukturyzacji zostały przygotowane wyłącznie przez zespół rządowy.

Skąd zatem w dokumencie podpis pracowników BCG? Trudno powiedzieć. Zapytaliśmy o to rzeczniczkę rządu Iwonę Sulik. - Nie słyszałam nic o wkładzie BCG w plan naprawczy. Pani premier zapewne też nie - powiedziała. Obie strony, czyli Ministerstwo Gospodarki i BCG, twierdzą, że zleceniodawcą prezentacji była Kompania Węglowa.

Kompania Węglowa: BCG opracowało strukturę finansowania

Nadal jednak rodzi się jedna podstawowa wątpliwość: dlaczego prezentacja przygotowana przez BCG na zlecenie KW jest sygnowana przez Ministerstwo Gospodarki i zespół złożony wyłącznie z przedstawicieli rządu ( można go sprawdzić na stronie Rady Ministrów)?

Co na to sami zainteresowani? Rzecznik KW SA Tomasz Głogowski w rozmowie z nami nie chciał komentować sprawy. Spółka na swojej stronie internetowej wydała jednak oświadczenie na ten temat. Wynika z niego, że "firma The Boston Consulting Group (BCG) rozpoczęła pracę dla Kompanii Węglowej S.A. jedynie w zakresie doradztwa finansowego", a tylko dodatkowo została "poproszona" o "przełożenie wybranych materiałów analitycznych opracowanych przez KW S.A. w spójny i czytelny format graficzny w formacie prezentacji".

Oświadczenie precyzuje, że główne działania na rzecz KW polegały na "opracowaniu struktury finansowania, określeniu niezbędnego poziomu kapitału na stabilne funkcjonowanie i rozwój wybranej grupy aktywów wydobywczych". A to tylko "jeden z elementów planu naprawczego opracowanego przez zespół Pełnomocnika Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego" - podkreśla KW SA.

>>> Prezentację można pobrać tutaj <<<Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!