Rząd i górnicy dogadali się. A Twitter kpi i krytykuje. "Poszła Ewa Kopacz na wielką wojnę nieprzygotowana i przegrała"

Jest porozumienie między rządem a górnikami. "Nikt nie straci pracy i żadna kopalnia nie zostanie zamknięta" - zapewniali górnicy. Ewa Kopacz też była zadowolona z - jak twierdziła - kompromisu. A co na to Twitter? Jedni z lubością krytykowali rząd, inni górników, jeszcze inni wszystkich.
Większość obecnych na Twitterze polskich dziennikarzy była mocno krytyczna wobec działań rządu, poziom sympatii do górników był bardzo zróżnicowany. Przeważał jednak - dość wyraźny - krytycyzm wobec całej sytuacji. "Górnicy zadowoleni, rząd ogłosi sukces, a rachunki za prąd pójdą w górę. DZIĘKUJEMY!" - kpiła Kamila Biedrzycka-Osica:"Doprowadzić do nierentowności i ucieszyć się kiedy pojawi się łaskawca co "uratuje"... prywatyzując za bezcen. Hm, znane? ;)" - pytała złośliwie Katarzyna Pawlak."Trochę dziwne, że górnicy nie zjechali do Warszawy i nie zażądali otwarcia nowych kopalni" - komentował z kolei dziennikarz Polsat News Piotr Witwicki. Jasne jest bowiem, że górnicy mogą mówić o sukcesie - zagwarantowali sobie to, że żadna z kopalń nie zostanie zamknięta."Poszła Ewa Kopacz na wielką wojnę nieprzygotowana i przegrała" - podsumował Michał Majewski z "Wprost":Komentowali też politycy, m.in. Janusz Lewandowski i Patryk Jaki:

"Porozumienie to zaledwie wstęp do naprawy górnictwa, by je uzbroić na czas niskich cen surowców. Mści się tolerowana niegospodarność" - napisał ostro Lewandowski:"Rząd najpierw rozpalił ogień i polewał benzyną a teraz uroczyście go gasi" - Patryk Jaki tą przenośnią skwitował rządowo-górnicze porozumienie.

"Tupet Pani premier jest niesamowity do złej, oszukańczej gry, trzeba zrobić dobrą minę i okrasić porażkę żartem - żenada" - pisał Armand Ryfiński, były poseł Twojego Ruchu.Całościowo sytuację podsumował Michał Protaziuk, dziennikarz portalu Gazeta.pl: "IMHO: górnicy wygrali,związki wygrały, PiS przegrało - bo bez niego górnicy się dogadali, PO i Kopacz przegrali w oczach liberalnego elektoratu" - napisał."Górnicy zrobili opozycję "w ciula" - nieco bardziej lapidarnie ujął to Jacek Nizinkiewicz.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnijnaszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (476)
Rząd i górnicy dogadali się. A Twitter kpi i krytykuje. "Poszła Ewa Kopacz na wielką wojnę nieprzygotowana i przegrała"
Zaloguj się
 • losiu4

  0

  a co tam ona znowu nałgała?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • razb1947

  0

  Z lekarzami przegrała teraz przegrała z górnikami a potem przegra Komorowski a Dudą i na jesieni przegrają wybory do Sejmu a PIS em.

 • waleriando

  0

  Hanba! Polska nie ma rzadu!Rzadzi ten kto ma najwiecej pracownikow za soba, a nie ten co ma racje za soba. Gornikow jest duzo wiec kaza sobie placic kosztem reszty Polski.
  A wiec albo nowe zadluzenie Polski, wieksze, albo wieksze podatki. Albo zupelny spadek zlotowki, czyli wydrukuja papierki i w sklepach beda pustki.
  Ta Kopacz gledzi, gledzi, nicyczm kiedys Gomulka, Gierek a potem Jaruzelski./ Kiedy Polacy wykopia tych socjaliotow z PO, PiS, SLD i PSL na smietnik historii?
  Czytajcie moje zbiory opowiadan "Fabryki dymu".i "Klasa robotnicza rzadzi" do nabycia w ksiegarnaich www.polskaksiegarnianarodowa.pl i www.ksiegarniagazetypolskiej.
  Walerian Domanski waleriandom@gmail.com

 • witekbednarski

  Oceniono 1 raz 1

  tragiczne jest to ,że każda polska "formacja "polityczna tak samo by przegrała.Dlaczego? Żadna nie miała planu na przyszłość ,nie mówiąc o woli ,chęci i braku twarzy.Gowin zaliczył by drugi blamaż /pierwszy to ośmieszenie się z sędziami/.Reszta lizusów czarnosukienkowych nie zasługuje nawet na myślenie, a komuchy produkują świętych by liczbą przegonić Wojtyłę.Niech będzie pochwalony tow.Jaruzelski

 • kuma1

  0

  Największymi przegranymi jest Kaczyński , oboje DUDY i cala zgraja polityków i dziennikarzy , którym już śnił się marsz na plecach górników i Śląska do rozruchów i być może przejęcia władzy. A tu guzik z pętelką. Po raz kolejny Ślązacy udowodnili , że chodzi im o pracę i miejsca pracy a nie wrzask i nabijanie kieszeni polityków i prasy. I bardzo dobrze. Śląsk górą .

 • kuma1

  Oceniono 2 razy 0

  Nie wiem czemu krytykują Premier Kopacz, skoro w kilka dni rozbroiła napięcie społeczne, możliwość upadku kampanii węglowej a niewydolne , nieefektywne kopalnie zgodnie z ustawą uzdrawiać będzie uprawniony, utworzona nowa instytucja. W/g mnie tu akurat odniosła sukces a, że podniosła ochronę pracownikom w negocjacjach to bardzo dobrze świadczy o polityku, że potrafi myśleć i współpracować dla dobra wszystkich. Rozsądny kompromis to sukces każdej strony i dobro rodzin górniczych.

 • jurekzoliwy

  Oceniono 1 raz -1

  Wiem jedno: polskie społeczeństwo składa się z samych ekspertów wszystkich dziedzin.

 • Antony Frankovich

  Oceniono 7 razy 3

  Górnicy protestują o zachowanie:
  - 14-ta pensja (13-tek jako takich nie ma, jest Barbórka))
  - 15-ta pensja
  - Gwarancja corocznej waloryzacji pensji
  - Stażowe (Karta Górnika decyduje o tym, że np. po 15 latach dodatek stażowy wynosi 70% płacy zasadniczej; jeśli płaca zasadnicza wynosi n.p. 2.000zł, to wraz z wysługą lat daje to już ok. 3.400zł)
  - Deputat węglowy; 12 ton a co najmniej (!) 6 ton rocznie (x cena tony węgla); zatrudnieni przed 1999 r. mają prawo do 8 ton
  - Barbórka z okazji Dnia Górnika (kwota na tyle duża, że w grudniu wiele rodzin górniczych stać na spore remonty domów i grube zakupy)
  - Premia regulaminowa
  - Premia uznaniowa
  - Nagroda z zysku do podziału. Jeśli zysku nie wypracowano, to budżet Państwa ma ich dofinansować !
  - Dodatek zmianowy
  - Dodatek eksportowy
  - Zjazdowe” - każdy kto zjeżdża na dół kopalni ma to „od zjazdu” (parę lat temu 11 zł/dzień)
  - Bony żywnościowe (tzw. „kartki”: parę lat temu to było 14,50 zł / dzień, 350 zł/mies.)
  - Bony świąteczne
  - Dofinansowanie do kolonii
  - Dofinansowaniu do wczasów rodzinnych
  - Wyprawka szkolna dla dzieci, tzw. „ołówkowe”
  - Spłata raty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej
  - Skrócony czas pracy
  - Emeryci, najmłodsi w Europie (emerytura po 25 latach pracy). Składki pobierane od kopalń (Górnicza składka emerytalna) nie pokrywają nawet połowy wypłat górniczych emerytur - resztę dopłaca Skarb Państwa, czyli wszyscy podatnicy w Polsce.
  - Górnicze odprawy emerytalne - średnio 17 tys. zł. W 2013 zmiany, odprawy od minimum 10 tys. do 20 tys. zł.
  - Związki Zawodowe (po dwadzieścia w każdej kopalni, na koszt kopalni oczywiście).
  W sumie to ponad 20 dodatkowych przywilejów ujętych w Karcie Górnika, ukrywających faktyczne dochody górników.
  Tego "biedni" górnicy tak zaciekle bronią na ulicach i pod ziemią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX