Kukiz: To nie górnik jest nieefektywny, ale rząd. To nie górnik wymaga restrukturyzacji, ale Sejm. To państwo się sypie!

- Krew mnie zalewa, kiedy słyszę "zabierzemy przywileje górnikom". Sobie najpierw zabierzcie przywileje! Po aferach taśmowych, po kilometrówce teraz będziecie likwidować kopalnie? - grzmiał w TVN24 Paweł Kukiz, muzyk i radny sejmiku dolnośląskiego. - Na Boga, to państwo się sypie! Panie Konradzie, czy pan tego nie widzi? - pytał prowadzącego program Konrada Piaseckiego.
Konrad Piasecki swoją rozmowę z Pawłem Kukizem, muzykiem, od niedawna bezpartyjnym radnym sejmiku województwa dolnośląskiego, zaczął od pytania, czy wizyta na Śląsku ma być wstępem do planowanej kampanii prezydenckiej. Pojawiają się bowiem pogłoski, że Kukiz ma zamiar wystartować w wyborach prezydenckich.

"To nie jest walka o przywileje i kasę. To walka o byt"

- To, co się dzieje na Śląsku, może spowodować, że jakiekolwiek dyskusje o prezydenturach i sondażach będą bezprzedmiotowe - odparł Kukiz na antenie TVN24. - Śląsk może doprowadzić do złamania systemu, który jest niesprawiedliwy dla obywateli. Ja nazywam strajk na Śląsku nie tyle buntem górników, co niewolników - zaznaczył muzyk. Po chwili przyznał jednak, że nie może mieć przekonania co do "rewolucji" i zastrzegł, że jest jedynie pewne prawdopodobieństwo jej wybuchu.

- Byłem na Majdanie i tu czuje się tę atmosferę. To nie walka o pracę, to walka o godność, o podmiotowość. To walka z machiną wziętą z Kafki - przekonywał Kukiz. Piasecki zapytał, czy nie chodzi raczej o "przywileje i kasę". - To nie jest walka o przywileje i kasę. To walka o byt - zaznaczył jego gość."Na Boga, to państwo się sypie!"

- Krew mnie zalewa, kiedy słyszę "zabierzemy przywileje górnikom". Sobie najpierw zabierzcie przywileje! Po aferach taśmowych, po kilometrówce teraz będziecie likwidować kopalnie? - mówił podniesionym głosem Kukiz. - Co chcą z nas zrobić? Kolonię? Poligon doświadczalny, który ma służyć eksportowi niewolników, taniej siły roboczej na Zachód? - pytał.

- Kto zarządza kopalniami? Rząd. Więc nie górnik jest nieefektywny, ale rząd i Sejm. To oni wymagają restrukturyzacji, a nie górnik, pielęgniarka czy matka z niepełnosprawnym dzieckiem - stwierdził muzyk. Piasecki powątpiewał, czy można ze sobą zestawiać te grupy. - To jest wszystko to samo. To samo jest z waszymi operatorami kamer i dziennikarzami na umowach śmieciowych. Na Boga, to państwo się sypie! Panie Konradzie, czy pan tego nie widzi? - pytał niemal rozpaczliwie Kukiz.

- Górnicy są jedyną siłą, która jest w stanie jeszcze skonsolidować naród i zażądać Polski dla obywateli. Jak to rozwalą, to koniec. Pozamiatane. Nie ma nas - skwitował.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!