Dlaczego Polacy nie wyszli na ulice po zamachu w Pary¿u? "To nie jest kraj dla wolnego s³owa"

- Wed³ug mnie jeste¶my w UE, ale ci±gle nie w Europie. Jeste¶my na rogatkach Europy. W zesz³ym tygodniu by³em w Berlinie, to miasto ¿y³o wydarzeniami w Pary¿u - tak Tomasz Lis t³umaczy³ w TOK FM, dlaczego atak na redakcje Charlie Hebdo poruszy³a tak niewielu Polaków.
"Zamachy w Pary¿u pokaza³y, ¿e w Polsce brakuje obroñców wolno¶ci s³owa, którzy by - nawet nie zgadzaj±c siê z g³oszonymi pogl±dami - wyszli na ulice, by manifestowaæ solidarno¶æ z Francuzami" - powiedzia³a Agnieszka Holland w TOK FM.

Z diagnoz± s³ynnej re¿yserki w pe³ni zgadza siê Jacek ¯akowski. - Dlaczego wi±zanek pod ambasad± Francji w Warszawie by³o 10, a nie 10 tysiêcy? To nie jest kraj dla wolnego s³owa. Polska to jest kraj, w którym skazano dziennikarza - Jerzego Urbana - za kpiny z papie¿a. To jest kraj, w Marek Raczkowski ci±gany jest przez prokuraturê za kpinê z flagi narodowej, choæ rysownikowi zupe³nie o co innego chodzi³o - mówi³ publicysta "Polityki" w TOK FM.

Polska na peryferiach

Tomasz Lis ubieg³otygodniowe wydarzenia we Francji obserwowa³ z Berlina. - Mia³em poczucie, ¿e to miasto ¿y³o wydarzeniami w Pary¿u. Tam, gdzie mo¿na by³o ogl±daæ telewizjê - na dworcu, w sklepie, na si³owni - ludzie zatrzymywali siê, widaæ by³o, ¿e bardzo ich to interesuje.

Wed³ug szefa "Newsweeka" ma³e zainteresowanie zamachem we Francji wynika z tego, ¿e "jeste¶my na rogatkach Europy". - Wed³ug mnie jeste¶my w Unii Europejskiej, ale ci±gle nie w Europie. Wielu ma poczucie, ¿e skoro we Francji mieszka kilka milionów muzu³manów, to s± "ich" problemy, które nas nie dotycz±. Tylko ¿e "ich" problemy to ju¿ coraz bardziej nasze problemy.

Choæby dlatego, ¿e tak jak Francja jeste¶my w UE. - Je¶li uparli¶my siê, by traktowaæ Uniê jako dojn± krowê, to mo¿e trzeba t³umaczyæ, ¿e je¶li Francuzi pójd± w inn± stronê - i w Pa³acu Elizejskim zasi±dzie blondynka Marine Le Pen - to nasza dojna krowa zostanie zar¿niêta w ci±gu kilku lat - stwierdzi³ Tomasz Lis.