Guz o górnictwie: Niech kadra menedżerska i Ministerstwo Gospodarki uderzą się w piersi

- Rozmowy trzeba było zacząć dwa lata temu. Przecież menedżerowie musieli widzieć, że ceny węgla spadają. My już wtedy mówiliśmy, że jest źle. Proponowaliśmy, ale nas nie słuchano - stwierdził Jan Guz w TOK FM. Wg szefa OPZZ, przyjęty przez Sejm program restrukturyzacji KW "nie uzdrowi górnictwa". "Wypchnie" za to górników na umowy śmieciowe.
- Przyjęta przez Sejm nowelizacja nie uzdrowi polskiego górnictwa, gospodarki i polskich finansów. To tylko zabieg marketingowy - komentował w TOK FM Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Ocenił, że jednym z niewielu efektów rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej będzie "wypchnięcie" na umowy śmieciowe górników z czterech najsłabszych kopalń. Wyłączone z KW mają być kopalnie: Brzeszcze, Pokój, Bobrek-Centrum i Sośnica-Makoszowy.

Rachunek sumienia

Jak zauważył szef OPZZ, rząd zapewnia, że podział KW pozwoli na ocalenie miejsc pracy. - Ale przecież, kiedy kopalnie łączono w holdingi, mówiono, że to zdrowy system. A teraz dzieli się duże podmioty. Ktoś na tym zarobił. A to nie górnik zarabia na złym systemie zarządzania. Niech uderzą się w piersi: kadra menedżerska i ci, którzy krzyczeli niedawno, że jeśli płace menedżerów będą urynkowione, to będzie lepiej.

Według Guza, winę za tragiczną kondycję Kompanii Węglowej ponosi też organ właścicielski, czyli Ministerstwo Gospodarki.

- Rozmawiać o restrukturyzacji trzeba było dwa lata temu. Przecież menedżerowie i ministerstwo musieli wiedzieć, że ceny węgla zaczynają spadać. Tutaj jest największa wina ministerstwa. My już wtedy mówiliśmy, że jest źle. Ale nas nie słuchano. A dziś wszystko zrzucają na biedną panią premier. A to oni powinni odpowiadać, bo brali za to pieniądze.

W Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach kontynuowane będą dziś rozmowy między związkowcami i przedstawicielami rządu. "Nie ma jeszcze światełka w tunelu, ale iskierka zaczyna się żarzyć" - mówił po zakończeniu pierwszej tury negocjacji szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności - Dominik Kolorz.

Więcej o:
Komentarze (16)
Guz o górnictwie: Niech kadra menedżerska i Ministerstwo Gospodarki uderzą się w piersi
Zaloguj się
 • lemond

  0

  ==== Wyprowadzić związki zawodowe z zakładów pracy, niech finansuja sie ze składek związkowców. =====

 • Bogusław Dobos

  Oceniono 2 razy 2

  Pasożytnictwo tzw. warstwy menadżerskiej nie jest polską specjalnością. Przypomnijmy sobie, jakiej wysokości odprawy otrzymali prezesi et consortes zachodnioeuropejskich i amerykańskich banków,które upadły bądź utrzymały się dzięki pomocy publicznej, tj. pieniądzom wyciągniętych z kieszeni szeregowego podatnika.
  Sytuacja w górnictwie skłania do nadzwyczajnego przeglądu kadry menadżerskiej wszystkich przedsiębiorstw w których zaangażowany jest, choćby w śladowym wymiarze, grosz publiczny.
  Służby specjalne dokonać winny bacznego oglądu powiązań tej kadry z kapitałem prywatnym, krajowym i międzynarodowym.

 • proteusz33

  Oceniono 2 razy 0

  Nie będą się uderzać w nic bo wpłacają na lewy fundusz partyjny

  wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,PKW-zada-wyjasnien-ws-uchwaly-PSL-obligujacej-do-wplat-na-partie,wid,17182142,wiadomosc.html

 • senior2244

  Oceniono 7 razy 3

  Nieroby,pasożyty związkowe ,weźcie się wreszcie do roboty.Najwyższy czas aby was usunęli z terenu zakładów pracy i żebyście wasze wypasione pensje brali z kasy związkowej a nie państwowej.

 • sstepniewski

  Oceniono 9 razy 5

  A moze by sie w piersi zaczeli uderzac wspolodpowiedzialni za dzisiejsza sytuacje , czyli tzw. "zwiazkowcy". Nie jestem na biezacow temacie, ale pamietam wiele prob wiekszych czy mniejszych prob rekonstrukcji blokowanych przez protesty gornikow, typowe dla nich palenie opon i burdy pod siedziba wojewody. I dopoki kopalnie przynosily jakis tam zysk, to machano w koncu reka , chcac miec swiety spokoj.... Takze panie GUZ

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 7

  Rozmawiać o restrukturyzacji trzeba było dwa lata temu...
  --------
  rozwala mnie to typowo polskie gadanie że "trzeba było", "jakbym wiedział" i kultowe słowo w naszym kraju "GDYBY" - teraz jest styczeń, 2015 roku o ile znam prawa fizyki to czasu raczej nie da się odwrócić i trzeba rozwiązać problemy, które mamy obecnie, a nie szukać kto ma się uderzyć "bardziej" w piersi bo to psu na dudę... budę miało być

 • endrju1521

  Oceniono 14 razy 8

  A może by tak koalicja PO-PSL w ekspresowym tempie

  przeprowadziła restrukturyzację rolnictwa i KRUS ? ? ? ? ?

  Ta branża od wieków jest w 100% dotowana przez państwo,

  a obecnie jeszcze unię europejską ! ! ! ! ! !

  Czas z tym skończyć.

  Na pewno koalicjant, PSL, będzie tak samo jednomyślny,

  jak w sprawie "restrukturyzacji" kopalń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX