Premier Turcji potępia "Charlie Hebdo". "Nie akceptujemy obrażania Mahometa"

Wolność słowa nie oznacza wolności obrażania - oświadczył w czwartek szef konserwatywnego rządu Turcji Ahmet Davutoglu i potępił publikację nowej karykatury Mahometa przez francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo".
- Publikacja tej karykatury jest poważną prowokacją, wolność prasy nie oznacza wolności obrażania - powiedział Davutoglu dziennikarzom przed wylotem do Brukseli. Podkreślił też, że jako premier muzułmańskiego państwa nie może zaakceptować zniewag skierowanych wobec proroka Mahometa.

Davutoglu ma złożyć wizytę w instytucjach europejskich; po południu spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, a następnie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem.

Na okładce najnowszego wydania "Charlie Hebdo" zamieszczono satyryczną podobiznę proroka Mahometa na zielonym tle, ze łzą w oku, trzymającego kartkę z napisem: "Jestem Charlie". Nad podobizną proroka widnieją słowa: "Wszystko zostało przebaczone". To hasło demonstracji solidarności i sprzeciwu wobec terroryzmu, zwoływanych we Francji i za granicą po zeszłotygodniowych atakach terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 17 osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (130)
Premier Turcji potępia "Charlie Hebdo". "Nie akceptujemy obrażania Mahometa"
Zaloguj się
 • moyokoyani

  Oceniono 1 raz -1

  Słyszałem, że szczucie chrześcijańskowatych przeciw bisurmanowatym może być organizowane przez judajowatych:-)

 • tailormade

  Oceniono 2 razy 2

  XXI wiek w jedynej dymokracji na bliskim wschodzie
  www.bbc.co.uk/newsbeat/30798061

 • kbl

  Oceniono 3 razy 1

  Religie to obraza ROZUMU. Czy rozumny świat może być tolerancyjny dla czegoś co mu przeczy?

 • blue911

  Oceniono 2 razy 0

  izrael che byc traktowany jak wszyscy inni na swiecie (wraz z konsekwencjami) - no problem. Izrael chce byc traktowany ulgowo I wyjatkowo I byc wylaczony z wszelkiej publicznej krytyki - big problem. Oto w skrocie moja filozofia zyciowa I....przypuszczam wielu milionow innych ludzi.

 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  A mozna krytkowac Izrael I jego przywodcow bez ryzyka utratu pracy,satnowiska,domu lub zycia? To wtedy I tylko wtedy sie do was przylacze? Bo krytykowanie I nasmiewanie sie publiczne gojow,muslimow,Azjatow, Latynosow I wszystkich innych jest uznawane za wolnosc slowa?

 • city-zen

  Oceniono 5 razy 3

  Ma podobne zdanie jak inni przywódcy świata muzułmańskiego - Kadyrow wydał podobne oświadczenia. Szkoda, że syndykat medialny nie wspomina nawet jednym słowem, że przede wszystkim obydwaj ostro potępili terroryzm!
  To taka nieistotna informacja, żeby zatajajać ją czytelnikom?

 • andrzej2310

  Oceniono 6 razy 2

  Czy Pan Ahmet Davutoglu, premier Turcji też się wstawi za katolikami zabijanymi z powodów religijnych przez Islamistów?

 • kbl

  Oceniono 11 razy 11

  "Obraza uczuć religijnych" - służy do kneblowania rozumu. Nie można nie nazywać ciemnoty po imieniu. Nie ma szacunku ani tolerancji dla religijnego i każdego innego TOTALITARYZMU i GŁUPOTY, nienawiści , paranoi, ksenofobii, dewocji , nie ma szacunku dla krwawego fanatyzmu i aroganckich oszustów podających się za wysłanników "boga" .

 • xan-ti

  Oceniono 10 razy 8

  "wolność prasy nie oznacza wolności obrażania".

  ale za wolnością słowa idzie wolność światopoglądu, co oznacza, że religie jak każdy inny światopogląd podlegają krytyce, również przez ośmieszanie. Dla pana Turka Allach jest świetością, dla milonów Europejczyków fikcyjną postacią mitologiczną, jak Wielki Manitou, Odyn, czy Jezusek i nikt nie ma zamiaru udawać, że jest inaczej. U siebie - w państwie wyznaniowym, za brak wiary w niewidzialne stwory - mogą sobie kamienować, ścinac głowy itd. od UE - won. W ogóle samo pouczanie z czego wolno śmiać się Europejczykom jest bezczelnością.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX