Wielowieyska kontra Śniadek: Czy sprzątaczka z pensją 1 500 zł musi dopłacać do 7 tys. zł górnika? "Wszyscy jesteśmy górnikami"

- Polską racją stanu jest utrzymanie energetyki węglowej i miejsc pracy. To nakazuje nam obronę górnictwa, by na kolejne pokolenia nie wydawać wyroku: bezrobocie albo emigracja - przekonywał w TOK FM Janusz Śniadek z PiS. Na pytania Dominiki Wielowieyskiej o 70 mld zł dopłaconych do górnictwa odpowiedział: Dziś wszyscy jesteśmy górnikami.
Kluby Prawa i Sprawiedliwości nie poprą rządowego projektu naprawy Kompanii Węglowej. Jak podkreśla poseł Janusz Śniadek, w przeszłości szef Solidarności, "polską racją stanu jest obrona każdego miejsca pracy".

- Dla mnie problem górnictwa, czyli rezygnacji z kilku tysięcy miejsc pracy, to nie jest sprawa jednorazowa. Przecież przez decyzję rządu absolwenci szkół górniczych dostają wyrok: bezrobocie albo emigracja. W każdym pokoleniu będzie zapadał taki wyrok - mówił w "Poranku Radia TOK FM".

Śniadka do konieczności przeprowadzenia zmian w Kompanii Węglowej nie przekonują żadne argumenty. - Przez siedem lat dopłaciliśmy do górnictwa 70 mld zł. Do każdej tony węgla musimy dopłacać 60 zł. Czy sprzątaczka, która zarabia 1500 zł musi dopłacać do 7 tys. zł górnika? - pytała Dominika Wielowieyska.

- To mit - odpowiadał poseł PiS.

"Wszyscy jesteśmy górnikami"

Jak tłumaczył, wysoka cena wydobytego węgla to efekt "haraczu"- dodatkowych opłat jakie nakłada państwo.

- Błagam, niech mi pan nie opowiada o haraczu! PiS nie ma żadnej pozytywnej oferty dla górników, poza dopłacaniem z budżetu do górnictwa - ripostowała Wielowieyska.

- Dzisiaj w Polsce powinno obowiązywać hasło: "Wszyscy jesteśmy górnikami". Tak jak we Francji obowiązuje "Wszyscy jesteśmy Charlie" - odpowiedział Janusz Śniadek.

To nie groźba

Były przewodniczący Solidarności broni obecnego szefa związku. Podczas środowej konferencji prasowej Piotr Duda powiedział, pod adresem posłów, którzy chcą poprzeć rządowy projekt zmian w KW, "wiemy kim jesteście, znamy wasze adresy, wiemy gdzie mieszkacie i immunitet wam nie pomoże".

- Dość nieszczęśliwie to zostało stwierdzone. Ale tak naprawdę, był to przekaz, który miał zasygnalizować, że my parlamentarzyści nie jesteśmy anonimowi. Że wszystko co robimy jest uważnie śledzone. Solidarność utworzyła internetową stronę "Sprawdzam polityka", dzięki której szybko można znaleźć informacje, jak poszczególni posłowie głosowali w ważnych społecznie sprawach - tłumaczył Janusz Śniadek.

Poseł czeka na decyzję związkowych liderów, w sprawie protestu. - Jestem ciekaw jak daleko i zdecydowanie moi koledzy się posuną w akcji solidarnościowej.

W piątek, o kolejnych odsłonach akcji protestacyjnej wspierającej górników, dyskutować mają związkowi liderzy.

Więcej o:
Komentarze (95)
Wielowieyska kontra Śniadek: Czy sprzątaczka z pensją 1 500 zł musi dopłacać do 7 tys. zł górnika? "Wszyscy jesteśmy górnikami"
Zaloguj się
 • buraczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Sprzątaczki w wielu szpitalach zarabiają 500-800 na miesiąc bez urlopu na umowę śmieciową. W szpitalu uniwersyteckim w Bydgoszczy właśnie chcą przekazać sprzątaczki firmie prywatnej która będzie właśnie tak płaciła.

 • zsaba

  Oceniono 1 raz 1

  inteligencja szefów związków opiera się na powiedzeniu: czym chata bogata...na razie pokropkiem czarnych, nie górników lecz hozerów i jemu podobnych. z tego pieniędzy nie ma lecz wieczne długi i czekanie na cud. adresy znają i g...o z tego wszyscy mają. okradanie emerytów podstawą bytu tak zwanego państwa zwanego ch.j d..a i kamieni kupa a na niej dojący nas belka wieczny znawca wszystkich dzieł soso dżugaszwili. amen:

 • karasek432

  Oceniono 1 raz 1

  Żeby tak Sniadek walczył o tych na umowach śmieciowych,za 1000 zł miesięcznie,bez ubezpieczenia i emerytury to bym go popierał na całego.Gdzie mają iść w razie choroby,wypadku gdzie szukać emerytury.Ale ważniejsze jest zachowanie przywilejów górniczych.

 • patriotaa

  Oceniono 1 raz 1

  sprowadzić górników i związkowców do normalności z płacami zlikwidować 13 i 14 pensje deputaty i inne przywileje horrendalne odprawy tu należy szukać oszczędności a nie ciągle naród ma dopłacać do nierobów ze śląska zwanych górnikami. Czy górnik więcej pracuje niż budowlaniec na budowie? Ile godzin w tygodniu pracuje rzeczywistych godzin? pięc dni w tygodniu po pięc godzin dziennie. \budowlaniec zapier dala 6 dni w tygodniu po 12 godzin dziennie za 1200 zł na umowie śmieciowej. Czy to nie jest wyzysk górników nad resztą społeczeństwa?

 • rembka

  Oceniono 1 raz 1

  Moze mi ktos powiedziec, czy zwiazki zawodowe sa na utrzymaniu przedsiebiorcow, czy zyja tylko ze skladek?

 • kopernik_byl_akobieta

  Oceniono 1 raz 1

  "W każdym pokoleniu będzie zapadał taki wyrok" Panie Sniadek , uwazasz Pan ludzi za idiotow? Tzn co? mlodzi Slazacy beda sie uczyc w szkolach gorniczych juz zawsze? Nawet jak kopaln juz nie bedzie ?

 • olias

  Oceniono 2 razy 2

  głupi ciul śniadek. niech górnicy razem ze śniadkiem spierd... za granicę. to byłaby dobra wiadomość. pytanie tylko jakie państwo zechce ich wziąć na garnuszek???????.

  nie złodziejaszku - nie wszyscy są górnikami. niektórzy uczciwie pracują. dziś "górnik" to epitet. oznacza menela żyjącego kosztem innych, cepa któremu wydaje się że sprawiedliwe znaczy jemu dać

 • lukki69

  Oceniono 1 raz 1

  Ale te pazerne mendy wszystko przekręcają...z ruskimi się lepiej gada....w obecym zupełnym braku zdrowej ekonomii w sektorze sram na polski węgiel..jak ma być przyszłością to niech sobie leży pod ziemia i czeka na ciężkie czasy....jak górnicy nie mogą robić uczciwie za średnią to możemy kupować z zagranicy taniej i bez nakładów pracy....zróbmy referendum to się otrząsną..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX