Związkowcy pomagają rządowi. "Co innego protestować, a co innego sugerować użycie przemocy"

"Paradoksalnie, zaostrzając język, związkowcy rzucili rządowi koło ratunkowe. Jeśli część ludzi współczuła tracącym pracę górnikom, to po pogróżkach związkowców może zmienić zdanie" - uważa Michał Szułdrzyński z "Rz". Szef "S" Piotr Duda zagroził posłom, którzy poprą rządowy projekt zmian w Kompanii Węglowej: "Znamy wasze adresy, immunitet wam nie pomoże".
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski - tak górnicze związki zawodowe - nie chcą rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Podczas sejmowej debaty oba kluby opowiedziały się za odrzuceniem projektu ustawy.

Związkowcy zapowiadają, że nie przerwą protestu - w piątek mamy poznać kolejne decyzje.

Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej" nie ma wątpliwości, że związki zawodowe mają prawo do protestu. Ale uważa, że Polacy obserwujący spór górnicy-rząd mogą odwrócić się od protestujących. Wszystko przez słynną wypowiedź Piotra Dudy.

Szef Solidarności, podczas środowej konferencji prasowej, powiedział pod adresem posłów, którzy poprą rządowy projekt zmian: "Wiemy kim jesteście, znamy wasze adresy, wiemy gdzie mieszkacie i immunitet wam nie pomoże".

"Gdyby rzeczywiście doszło do ogólnopolskich protestów, wspartych przez opozycję, rząd znalazłby się w kryzysowej sytuacji. Strajk generalny w roku wyborczym to czarny sen każdego premiera. Paradoksalnie jednak, zaostrzając język związkowcy rzucili rządowi koło ratunkowe. Co innego spierać się z rządem, co innego protestować, a co innego sugerować użycie przemocy wobec polityków" - komentuje Szułdrzyński.

Budżet to worek bez dna

Zdaniem publicysty, wypowiedź Piotra Dudy może doprowadzić do tego, że "jeśli część ludzi współczuła tracącym pracę górnikom, to po pogróżkach związkowców może zmienić zdanie".

Jak podkreśla Szułdrzyński, na niekorzyść protestujących działa też ekonomia. Bo z niskimi cenami węgla na światowych rynkach i wysokimi kosztami wydobycia surowca trudno dyskutować.

"Tymczasem związkowcy i opozycja zachowują się tak, jakby nic się nie stało, a państwo miało nieskończone zapasy pieniędzy na pokrycie strat kopalń" - napisał publicysta w dzisiejszym wydaniu "Rz".

"Górnicy i związkowcy zachowywali się nieracjonalnie. Jak KW miała zyski, to szabrowali pieniądze na podwyżki i czternastki!>>>

Więcej o:
Komentarze (46)
Związkowcy pomagają rządowi. "Co innego protestować, a co innego sugerować użycie przemocy"
Zaloguj się
 • Juliusz Wnuk

  0

  Typowy okaz odmozdzonego eks-desantowca...Ciemniak, miesniak ...i na dodatek polmozg!
  Zamiast pomoc branzy jeszcze bvardziej im zaszkodzil...To nie zwiazkowiec - to zwykly bojowkarz!

 • better.life

  Oceniono 1 raz 1

  Wywalić roszczeniową hołotę na bruk. Zawsze mogą wyjechać na zmywak.

 • simonh

  Oceniono 1 raz 1

  Ta Duda to wzorzec chama z Sevres pod Paryżem ! Wystarczy tylko spojrzeć na mordę tego buca aby od razu wiedziec z kim sie ma do czynienia

 • haber73

  Oceniono 4 razy 4

  a będąca"po piwie"posłanka Gosiewska Małgorzata-zresztą,zgłosiła kilka doniesień do prokuratury że jej życie i zdrowie jest zagrożone,bo nie zgadza się z komentarzami na tym forum.Piotr Duda publicznie i wyraźnie groził posłom-tak odebrała tą wypowiedź większość ludzi,nawet z PIS-u!Ciekawe czy prokuratura podejmie działania?A co na to uwielbiany BŁASZCZAK?-o prezesie nawet nie wspomnę!

 • belmondo1956

  Oceniono 5 razy 5

  To co powiedział Duda to groźby karalne i podżeganie do nienawiści. Jedno i drugie podpada pod paragraf i powinna się tym zająć prokuratura. Z urzędu.

 • fidelis192

  Oceniono 5 razy 3

  Komuniści też mówili o związkowcach, że podpalają państwo. Co nie zmienia faktu, że kopalnie należałoby sprywatyzować.
  www.youtube.com/watch?v=YLbHPk7Teng

 • senior2244

  Oceniono 14 razy 10

  To jest banda a nie związkowcy. Zmieńcie nazwę bo szargacie imię "SOLIDARNOŚCI" z dawnych lat..Watażka z dudami myśli że z tą drugą dudą i kaczorem wywrócą Polskę jak zwykłe bandziory.Weżcie sobie jeszcze na czwartego, złodzieja i oszusta z Torunia i będzie banda czworga.

 • stan-1

  Oceniono 12 razy 8

  "Tymczasem związkowcy i opozycja zachowują się tak, jakby nic się nie stało, a państwo miało nieskończone zapasy pieniędzy na pokrycie strat kopalń" - napisał publicysta w dzisiejszym wydaniu "Rz".
  Dokładnie, ja nie chcę drogiego węgla i ponosić kosztów za nieudolną administrację i utrzymanie stada związkowców.

  podatnik

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX