TP: Prawica o satyrykach z "Charlie Hebdo": "To kreatury". Bravo: Chrześcijanie wiele im zawdzięczają

"Czy chrześcijanin może żałować satyryków z "Charlie Hebdo"? - pyta publicysta "Tygodnika Powszechnego" i przytacza: prawicowi publicyści nie mają wątpliwości, nazywają francuskich satyryków "kreaturami", a ich działalność "ohydą".
Francuscy satyrycy, którzy zginęli w ataku na redakcję "Charlie Hebdo", to "kreatury, które należy pomścić, ale z pełną świadomością ohydy tego, co robiły" - przytacza wypowiedzi prawicowych publicystów Paweł Bravo w "Tygodniku Powszechnym".

Według Bravo uważają oni, że strzelanie do bezbronnych ludzi jest co prawda godne potępienia, ale "francuscy satyrycy nie zasługują na żadne wywyższanie ani na status męczenników wolnego słowa. Przecież rysowali też rzeczy bluźniercze dla chrześcijan" - przytacza autor. Ma na myśli m.in. poniższą karykaturę Trójcy Świętej, którą dosadnie skomentował Rafał A. Ziemkiewicz:"Chrześcijaństwo może się obronić tylko w warunkach wolności słowa"

Bravo jest jednak innego zdania. Twierdzi, że chrześcijanie wiele zawdzięczają francuskim satyrykom, którzy swoją pracą przyczyniali się do egzekwowania wolności słowa, a tylko w takich warunkach chrześcijanie mogą "utwierdzać swoich wyznawców, by nie gasili ducha w obliczu nacisków ze strony bardziej zachłannych form wiary".

Dodaje, że chrześcijaństwo ma szansę ustrzec się przed "zdeptaniem i unicestwieniem" tylko w warunkach kultury wolności i pluralizmu.

Bravo ostrzega też, że młodzi są już zrażeni "rozmiękłym i bezideowym konsumpcjonizmem Zachodu", ale zamiast szukać swojej drogi w chrześcijaństwie, nawracają się na islam i "jadą na szkolenia do Syrii". Autor twierdzi, że chrześcijaństwo powinno wykorzystać tę szansę i stać się dla młodych osób "drogą życia w sferze wolności".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (34)
TP: Prawica o satyrykach z "Charlie Hebdo": "To kreatury". Bravo: Chrześcijanie wiele im zawdzięczają
Zaloguj się
 • cmoknijmniewpompke

  0

  Kiedyś mi się wydawało, że pan Ziemkiewicz jest osobą o większej kulturze. I okazuje się, że miałem rację. Wydawało mi się.

 • cynik24pl

  Oceniono 1 raz 1

  Potępiamy terroryzm muzułmański, a tu proszę. Mamy też swój, rodzimy, na szczęście nie zbrojny. Wypowiedzi prawicowych politykierów, to nic innego, jak walka z wolnością słowa, to powrót do dyktatury jednego ugrupowania. I oczywiście jednej wiary. To po co była ta walka z komuną ?!

 • plorg

  Oceniono 6 razy -2

  Po zamachach objawiło się w Europie wielu charlie'ch. Nawet w samym europarlamencie.
  Widzę, że ten poziom satyry mawielu fanów. Proponuję zatem nowy temat satyryczny:
  "obrazek przedstawiający krematorium, u góry napis Auschwitz, na środku wielka kupa."
  Kredki w dłoń charlie, do dzieła! Przetestujcie wolność słowa!

 • plorg

  Oceniono 4 razy -2

  "Prawica o satyrykach"

  Widzę, że Gazeta jest "charlie" i najwyraźniej nie ma pojęcia co to jest satyra.
  Otóz oświadczam: rzygowiny to nie jest satyra.

 • gostek.pl

  Oceniono 4 razy 2

  Ktoś tu napisał, że "Islamiści nienawidzą cywilizacji zachodu, a cywilizacja zachodu nienawidzi własnych korzeni. Cały paradoks polega na tym, że tylko obrońcy tradycji są w stanie obronić wolność." Sorry, o jakich wartościach tu mowa? Pewnie tych związanych z KK?! Jeśli tak, to proszę łaskawie przypomnieć sobie krwawą, często kryminalną historię kościoła, papiestwa, samych papieży, a wtedy krytyka tej firmy zostanie być może zrozumiała, zwłaszcza przez terlikowszczyznę. Można mówić o wartościach ogólnoludzkich, a nie jakichkolwiek religijnych, które te pierwsze implementowały do katalogu swoich przecudnych dekalogów, pism przenajświętszych, koranów i torrrrrrrrrrrrr, quemada ...

 • gostek.pl

  Oceniono 7 razy 3

  Ziemkiewicz i jemu podobni prawicowcy, to zwykłe szuje i psuje, którym wydaje się, że mają legitymację do stygmatyzowania inaczej myślących, obrażania ich, obijania tymi ich, funta kłaków wartymi, "wartościami", tą niby jedyną etyką, moralnością, jedynym światopoglądem, jedyną drogą do szczęścia wiekuistego. Jak chce niech sobie wierzy w co chce, byleby nie wpieprzał się w mój system wartości, nie narzucał chorej, katolej ideologii. Je suis, Charlie Hebdo!

 • faustxyz

  Oceniono 4 razy 4

  Akurat TP to jest to co wartościowe w katolicyzmie, plus Lemański, Boniecki, Kaczkowski, Wiśniewski i niewielu innych. Oni nadają na zupełnie innych falach niż prymitywy w rodzaju Rydzyka, Michalika, Głódzia, Hosera, tłumy tego tałatajstwa plus papka nienawiści, głupoty, histerii, pruderii, chamstwa czyli magma prawacka. Tym pierwszym wgl nie po drodze z drugimi, bo ci drudzy nie ogarniają o co wgl chodzi z tą tolerancją, wolnością słowa czyli z europejskimi wartościami, i co więcej nie ogarniają także chrześcijaństwa w XXI w. Dla nich jest ono takie samo jak w feudalizmie, nic po drodze się nie zdarzyło. Tymczasem Franciszek solidaryzował się z rysownikami i nie uznał za stosowne zgnojenie bestialsko zamordowanych. Solidaryzują się także jezuici francuscy, publikując karykatury Jezusa z "Charlie Hebdo". Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że polski kk w głównym nurcie to już margines i patologia i obrońców ma też godnych siebie patologiczne, zakłamane, nienawistne szuje.

 • demetria11

  Oceniono 5 razy 3

  Prawica, jak zwykle, po chrześcijańsku, z miłością bliźniego. Ten p. Ziemkiewicz to jakiś ich filozof? Świetne pióro, duża wiedza, wysoki poziom empatii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX