HFPC o usunięciu Rachonia z konferencji WOŚP: "Akt groźny dla swobody wypowiedzi"

"Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zaniepokojona usunięciem dziennikarza Telewizji Republika z konferencji WOŚP" - czytamy w oświadczeniu. "Ograniczenie dostępu do konferencji WOŚP dziennikarzowi TV Republika należy uznać za akt groźny dla swobody wypowiedzi".
Dziennikarz prawicowej Telewizji Republika Michał Rachoń został tydzień temu wyrzucony z konferencji prasowej WOŚP . Rachoń spytał wcześniej Owsiaka, dlaczego jego żona Lidia zawiesiła działalność firmy Mrówka Cała, a w jej miejsce powołano spółkę Jasna Sprawa akurat wtedy, gdy sąd w Złotoryi prowadzący jedną ze spraw Orkiestry poprosił o dokumenty nt. powiązań Mrówki Całej z Fundacją WOŚP. - Po tym, jak zadał Jerzemu Owsiakowi pytanie, ochrona wypchnęła go z sali - relacjonował dziennikarz TOK FM.

HFPC: Swoboda wypowiedzi zakłada pluralizm

Stanowisko w tej wzbudzającej duże emocje sprawie zajęła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Organizacja wydała w tej sprawie oświadczenie: "Ograniczenie dostępu do konferencji prasowej WOŚP dziennikarzowi TV Republika należy uznać za akt groźny dla swobody wypowiedzi" - czytamy. "Dostęp do informacji przez media stanowi istotny element prawa do swobody wypowiedzi, a jego przestrzeganie uznaje się za niezbędny warunek istnienia społeczeństwa demokratycznego. Swoboda wypowiedzi zakłada pluralizm informacyjny oraz istnienie mediów prezentujących różne światopoglądy i stanowiska". Na końcu oświadczenia fundacja wyraziła swoje uznanie i sympatię dla WOŚP.

Gawryluk i Czuchnowski: Owsiak źle zrobił, wyrzucając Rachonia

Usunięcie Rachonia oburzyło też publicystów: - To bardzo niedobre i nie na miejscu, gdy wyrzuca się kogoś z konferencji, która z natury rzeczy jest sprawą otwartą. Także dziennikarzy, którzy zadają głupie czy niewygodne pytania, bo mogą zadawać także i takie - taka jest natura demokracji. Wyjaśnianie takich rzeczy rozwiązałoby sprawę. To ważne i dotyczy każdego z nas, bo w tym uczestniczymy - powiedziała Dorota Gawryluk.

Podobne zdanie ma m.in. Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej". "Jerzy Owsiak źle zrobił, wyrzucając siłą z konferencji prasowej reportera Telewizji Republika Michała Rachonia. Formalnie za to, co zrobił, może mu teraz grozić zarzut złamania Prawa prasowego przez utrudnianie pracy dziennikarzowi" - pisze w komentarzu.

Oświadczenie WOŚP: Prawicowe media chcą nas zdyskredytować

Jednym z nielicznych, którzy popierają ruch Owsiaka, jest Wojciech Maziarski, który w Wyborczej.pl pisze: "Medialni i polityczni bojówkarze z obozu prawicy na początku każdego roku, w okolicy finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wykazują wzmożoną aktywność i organizują kampanię nienawiści przeciw tej pięknej akcji łączącej miliony Polaków. Z roku na rok robią to coraz agresywniej. Coraz bezwzględniej szczują przeciw jej organizatorowi i go oczerniają" - pisze komentator.

Zaraz po incydencie na konferencji, WOŚP wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że prawicowe media mają "jeden cel - zniszczyć działalność WOŚP oraz całkowicie zdyskredytować Jurka i Lidię Owsiak". Rzecznik WOŚP odwołał się też do wspomnianej przez Rachonia Jasnej Sprawy: dokument mający być dowodem na przekręty w WOŚP prawicowe strony publikowały jego zdaniem jedynie fragmentarycznie, pomijając istotne treści.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (375)
HFPC o usunięciu Rachonia z konferencji WOŚP: "Akt groźny dla swobody wypowiedzi"
Zaloguj się
 • losiu4

  Oceniono 4 razy -2

  oj panie owsik... cos mi sie zdaje ze okres ochronny minął i ludzie zaczynają sie przyglądać twoim interesom...

  Pozdrawiam

  Losiu

 • uo.rety

  Oceniono 4 razy 0

  Czy w tym kraju wszyscy powariowali?
  Czy teraz HFPC będzie protestowała w każdej sytuacji gdy na konferencję prasową nie będzie wpuszczany dziennikarz bez akredytacji na imprezę, której ta konferencja dotyczy?
  Czy konferencje będą teraz organizowane na stadionach, by pomieścić wszystkich (dziennikarzy) chętnych do zadawania pytań?

 • vomitorium1

  Oceniono 4 razy 4

  "Medialni i polityczni bojówkarze z obozu prawicy na początku każdego roku, w okolicy finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wykazują wzmożoną aktywność i organizują kampanię nienawiści przeciw tej pięknej akcji ... "
  czyli wiadomo było
  że w tym roku będzie to samo
  i należało przemyśleć jak reagować
  (a nie nieudolnie (spontanicznie ?) eskalować ten konflikt)

 • robal_pl

  Oceniono 8 razy 0

  A co ma HFPC do prywatnych spraw? Prywatnie mogę sobie udzielać wywiadu komu mam ochotę, nie muszę od razu WSZYSTKICH dziennikarzy zapraszać. Mogę zaprosić tylko tych, którzy jako tako się zachowują...

 • robal_pl

  Oceniono 5 razy -1

  To nie była oficjalna konferencja państwowych służb, więc może zapraszać i wypraszać kogo chce. Nikomu nic do prywatnych działań.

 • olewca

  Oceniono 5 razy 1

  Czy gowno moze byc dziennikarzem?
  Jaka jest definicja dziennikarza?
  Czy kazdy debil, sflustrowane scierwo moze byc dziennikarzem? - NIE!!!

 • cyklista

  Oceniono 5 razy -3

  Przypominam, że HFPC to polska kanapowa organizacja, która nic wspólnego z Helsinkami nie ma. Kiedyś to były wielkie nazwiska, dziś szkoda gadać i nie warto cytować.

 • white_lake

  Oceniono 8 razy 2

  ale zajadłość, wszystkie najprymitywniejsze burki spuszczone ze smyczy z jedną komendą: ZAGRYźć!!!
  jesteście żałośni, wszyscy, już nie wiem, którzy bardziej, czy ci plujący otwartym tekstem, czy ci, co niby popierają i dają do puszki, ale są "głęboko zaniepokojeni niejasnościami"
  rzygać mi się chce
  ale nic to, bo karawana co robi? JEDZIE DALEJ!!! :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX