Warzecha przeprasza za tweety o WOŚP, Wielowieyska atakuje: Sami nie możecie stworzyć czegoś podobnego [U LISA]

- Problem obozu IV RP polega na tym, że sam nie może stworzyć niczego pozytywnego, tak jak ta akcja - mówiła o nagonce na WOŚP w programie ?Tomasz Lis na żywo? Dominika Wielowieyska. - Problemem jest pogłębiająca się bufonada Owsiaka - przekonywał w odpowiedzi Tomasz Terlikowski.
23. Finał WOŚP dobiegł końca - do tej pory zliczono datki na łączną kwotę 36 228 912 złotych. Ostateczny wynik zbiórki poznamy dopiero za kilka tygodni: sztaby mają czas na rozliczenie się do końca lutego. Koniec akcji nie oznacza jednak zakończenia sporów wokół samej fundacji - to właśnie im poświęcił program Tomasz Lis. Prowadzący chciał dowiedzieć się przede wszystkim, dlaczego w ostatnich latach ataków na Orkiestrę jest coraz więcej.

- Przede wszystkim zmieniło się to, że Jerzy Owsiak przestał podtrzymywać pozory, że jest osobą bez poglądów politycznych. Bardzo ostro wszedł w politykę wypowiedziami, które jednoznacznie wskazywały na to, po czyjej jest stronie - przekonywał publicysta tygodnika "wSieci" Łukasz Warzecha.

- Druga przyczyna to to, że w tym roku pojawił się niezwykle odważny człowiek, Piotr Wielgucki, który postanowił zbadać rozliczenia spółek związanych z fundacją. Z oskarżenia prywatnego Owsiak znalazł się przed sądem i sąd ze zdecydowanej większości zarzutów go uniewinnił. W dodatku w pisemnym uzasadnieniu stwierdził, że wszystkie opisane przez Wielguckiego fakty były prawdziwe - tłumaczył.

Wielowieyska: Każdy ma prawo sprawdzać rozliczenia WOŚP

Innego zdania była dziennikarka "Gazety Wyborczej" Dominika Wielowieyska. - Jerzy Owsiak ma swoje poglądy i je prezentuje. Komu się one nie podobają, może nie wpłacać na Orkiestrę i tyle. Natomiast jeśli chodzi o finanse i wyrok sądu, to ta sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Każdy ma prawo wyciągnąć dowolne liczby i zinterpretować je w dowolny sposób. To właśnie zrobił ów bloger, a sąd stwierdził, że ma do tego prawo. Liczby były prawdziwe, ale wnioski, które z nich wyciągnął, były kompletnie fałszywe - mówiła.

Wielowieyska tłumaczyła, że Wielgucki wziął pod uwagę tylko jedno sprawozdanie złożone w Ministerstwie Pracy, nie łącząc go z innymi rozliczeniami złożonymi w innych resortach. - Rozliczenie całej imprezy odbywa się w dłuższym cyklu niż wskazuje na to rozliczenie roczne - mówiła. Jak dodała, sama krytycznie odnosi się do wyrzucenia dziennikarza z konferencji WOŚP i zgadza się, że każdy ma prawo do sprawdzania Owsiaka, ale musi robić to rzetelnie.

"Problemem była pogłębiająca się bufonada Owsiaka"

Szef TV Republika i portalu fronda.pl Tomasz Terlikowski zwrócił uwagę na "moralne" grzechy szefa Orkiestry. - Kilka lat temu Owsiak dość jednoznacznie wskazał, że rozważałby poważnie opowiedzenie się po stronie zabijania osób starszych i chorych - przypomniał. - Tak powiedział? - dopytywał prowadzący. - Powiedział w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi", że rozważyłby wprowadzenie w Polsce eutanazji. Takie stwierdzenie z jego ust padło - uzupełnił Terlikowski.

- Inną kwestią jest pogłębiająca się bufonada Owsiaka polegająca na tym, że on na każdą krytykę reaguje niezwykle emocjonalnie, wyrzucając dziennikarzy, nazywając ich "żulikami", posługując się ochroniarzami - oświadczył.

"Musicie atakować coś, co jest niezgodne z waszym światopoglądem"

Podobnego zdania był Warzecha, który odniósł się do wypowiedzi dziennikarki "GW". - Dominika Wielowieyska użyła często powtarzanego stwierdzenia: nie chcecie, to nie dawajcie. Otóż problem WOŚP polega na tym, że czy chcemy, czy nie, to dajemy. Państwo jest zaangażowane w tę imprezę jak w żadną inną, dokładają się do niej samorządy - mówił, podając przykładowe kwoty.

Wielowieyska nie zgodziła się z tymi zarzutami. Jak tłumaczyła, z pomocy państwa korzystają też inne organizacje pozarządowe, a pomoc WOŚP polega raczej na użyczaniu sal czy placów do organizowanych przy okazji Finału imprez. - Problem obozu IV RP polega na tym, że sam nie może stworzyć niczego pozytywnego w sensie takiej akcji, jaką stworzył Owsiak. Dlatego musicie atakować coś, co jest niezgodne z waszym światopoglądem. Każdemu, komu coś się udało, musicie udowodnić, że jest zły, słaby, niemoralny - atakowała.

- Daj nam ten sam czas antenowy w mediach publicznych, który ma Owsiak, daj nam takie wsparcie instytucji państwowych. Jeżeli to dostaniemy, z Terlikowskim robimy lepszą imprezę niż on - ripostował Warzecha.

Warzecha: Przyznaję się do nadmiernych emocji

Publicysta tygodnika "wSieci" postanowił wytłumaczyć się też z wczorajszych tweetów, w których atakował WOŚP. - Nie mam problemów, żeby przeprosić za pierwszy wpis, i przyznaję się do nadmiernych emocji. Stwierdzenie "arogancki sukinsyn" było rzeczywiście niestosowne. Jeżeli ktoś się poczuł dotknięty, to przepraszam - nie miałem na myśli uczestników tej akcji, tylko jej organizatorów. Mimo to nie powinienem tych słów użyć - oświadczył.

- Ale nie przypominam sobie, żeby Jerzy Owsiak kiedykolwiek przeprosił za swoje słowa, które kierował pod adresem np. TV Republika - podkreślił Warzecha.

Hołdys: Czy grubą skórę ma mieć też Janka Ochojska?

Na zupełnie inną stronę sporu zwrócił uwagę Zbigniew Hołdys. - Ten hejt strasznie porusza media. W internecie jest garstka osób, które robią jazgot, któremu nadają rozgłos wielkie telewizje i wielkie tygodniki, gazety i portale. A to przecież jest marginalna historia, na co wskazuje chociażby wynik WOŚP - mówił.

- Mówicie też o tym, że Owsiak powinien mieć grubą skórę. To jest najciekawsze z mojego punktu widzenia - kiedy ja się zabierałem za granie, myślałem, że trzeba tworzyć i po prostu pięknie grać. Podobnie Owsiak - on pewnie myślał, że zrobi piękną akcję. Czy grubą skórę ma mieć Janka Ochojska, która trzy dni temu, kiedy stanęła po stronie Owsiaka, dowiedziała się tego samego: że kradnie, że ma wybudowane pałace? - pytał muzyk.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: