Znowu wina spadnie na islam? "Islam jest tylko wykorzystywany przez radykałów. Źródła ich frustracji są inne"

Czy islam jest powodem ataku w Paryżu, czy jedynie instrumentem? - To bandytyzm i terroryzm, a zupełnie nie islam - przestrzegała w audycji Światopodgląd w TOK FM dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Trwa obława na sprawców ataku na redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w Paryżu, w którym zginęło 12 osób. Już teraz przedstawia się sprawców jako radykalnych islamistów, sam islam zaczyna być znowu przedstawiany jako powód ataków terrorystycznych. Sprawa z tym wyznaniem nie jest jednak tak prosta.

- To wydarzenie, wcześniej szaleniec w Australii, jeszcze wcześniej Breivik, a jeszcze wcześniej - w latach 90. - Oklahoma, to bandytyzm i terroryzm - komentowała w TOK FM dr Patrycja Sasnal z PISM. Podkreśliła, że w przypadku ataku w Paryżu - to "zupełnie nie islam". - To prawda, że wiele takich incydentów jest przeprowadzanych przez muzułmanów. Powołują się przy tym na religię. Ale to wynika z wielu skomplikowanych przesłanek. Przede wszystkim: frustracji - tłumaczyła ekspertka.

"Religia do zrozumienia dla każdego głupca"

Jest jednak powracające pytanie: czy religia jest tu powodem ataków, czy jedynie instrumentem? - Myśleliśmy, że problemem islamu jest to, że nie przeszedł reformacji, że nie oddzielił religii od rządzenia państwem i nie ma tego indywidualizmu w islamie. Tak się wszystkim wydawało - kontynuowała Sasnal. - Tymczasem moim zdaniem inna specyfika islamu prowadzi do tego, że do tej grupy religijnej rekrutują się szczególnie fanatycy: to jego uniwersalizm.

Czyli? - To bardzo uniwersalna i prosta religia - tłumaczyła ekspertka PISM. - Z pięcioma filarami, do zrozumienia dla każdego głupca. Religia, która może być religią systemu politycznego socjalistycznej Algierii, ultrakonserwatywnej prawicowej Arabii Saudyjskiej, multikulturowej Indonezji. Jest bardzo plastyczna. Tak plastyczna, że można ją ulepić w jakikolwiek kształt.

- Ernest Gellner, socjolog, który zajmował się islamem przez długie lata, doszedł do takiego wniosku, i on to udowadniał i pokazywał. Więc to, co może być siłą islamu, dzisiaj widzimy jego słabość - podkreśliła dr Sasnal.

Islam to tylko instrument

Podobnie twierdzi Łukasz Wójcik, dziennikarz "Polityki". Przyznał w TOK FM, że islam jest jedynie jednym z elementów warunkujących zachowania radykalne. Tłumaczył: - W islamie nie ma centralizacji, a to kolejny ważny element. Nie ma papieża, nie ma jednej doktryny. To prosta religia, opierająca się na pięciu filarach, i to sprawia, że to doskonały instrument, który można wykorzystać. Ale to tylko instrument.

- Frustracja wynikająca ze struktury społecznej, niemal zamrożonej od dziesiątek lat, sprawia, że ci ludzie, nie widząc możliwości rozwoju gospodarczego, społecznego, politycznego, uciekają się do radykalizmu, a islam jako instrument - a nie źródło - jest przez nich wykorzystywany. Efekt końcowy jest taki, że widzimy "islamskich terrorystów", a tak naprawdę islam jest tu tylko wykorzystywany. Źródła ich frustracji są zupełnie inne: dekady zacofania wynikającego z kolonializmu, systemu ukształtowanego w pierwszej połowie XX wieku.

Wójcik stwierdził, że na Bliskim Wschodzie w wielu krajach islam jest wypychany przez reżimy ze sfery publicznej, np. w Egipcie, gdzie junta wojskowa obaliła demokratyczny rząd islamistów. - I ten polityczny islam w formie radykalnej, która objawia się zamachami takimi jak wczorajsze w Paryżu, wynika z tego, że temu islamowi nie dano funkcjonować przez dłuższy czas w sferze publicznej - podsumował gość Agnieszki Lichnerowicz.

O islamie i jego związkach z terroryzmem przeczytaj w książkach >>

Więcej o:
Komentarze (42)
Znowu wina spadnie na islam? "Islam jest tylko wykorzystywany przez radykałów. Źródła ich frustracji są inne"
Zaloguj się
 • czciciel_stworzonego

  Oceniono 1 raz 1

  Znowu jakaś europejska idiotka wie lepiej czym jest islam od samych muzułmanów.

 • Oceniono 4 razy 4

  Wydaje się, że szanowna autorka, nazywana ekspertem, nie ma zielonego pojęcia o systemie szkolnictwa w krajach islamu, o tym, że liberalni duchowni są mordowani, o tym, że najwyższy autorytet religijny w islamie sunnickim, Al-Azhar, kilka dni temu zadekretował, że nawet jeśli bojownicy ISIS grzeszą, to ich islam nie jest herezją. Krótko mówiąc, pani Patrycja Sansal jest albo dyplomowaną ignorantką, albo osobą złej woli. Są w świecie islamu wyznawcy tej religii protestujący przeciw wykorzystywaniu tej religii jako narzędzia zbrodni. Są jednak marginesem i na ulicach Paryża ani innych miast nie pojawiły się tysiące muzułmanów protestujących pod hasłem "nie w naszym imieniu", przeciwnie, na muzułmańskich forach internetowcy widzimy okrzyki radości. A że są muzułmanie, którzy mówią otwarcie, że dominujący islam nieustannie namawia do zbrodni, to wiedzą tylko ci, którzy nie ufają takim "ekspertom" jak pani Sansal i samodzielnie szukają informacji. Dla szukających podaje dwa linki:
  www.listyznaszegosadu.pl/list-do-moich-braci-muzulmanow
  www.listyznaszegosadu.pl/notatki/islamski-deng-xiaoping

 • kermit.dolomit

  Oceniono 4 razy 4

  Po każdym zamachu uaktywnia się taka fala skretyniałych obrońców islamu którzy bredzą coś o religii miłości Tylko jak ich muzułmańscy pupile staną się większością i zaczną wygrywać demokratyczne wybory wprowadzając swoje prawa szariatu to religia miłości zamieni się w rzeźnię niewiernych a pożyteczni idioci zostaną zaszlachtowani jako pierwsi

 • sluziniec

  Oceniono 1 raz 1

  Prawda jest taka, że społeczność islamska będzie musiała udowodnić, po której stronie stoi. I nie jest tu ważne, jaka jest; po prostu musi dojść do demonstracji - najlepiej samoooczyszczenia - aby uniknąć konfliktu.

 • marac

  Oceniono 6 razy 6

  To ja może polecę opinię prawdziwego eksperta (była dziś na głównej przez jakieś przeoczenie):

  www.tokfm.pl/blogi/instytut-obywat/2015/01/goraksosnowska_demon_islamizacji_krazy_nad_europa/1
  dr Katarzyna Górak-Sosnowska – adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Socjologii Ekonomicznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz prodziekan Studium Magisterskiego. Zajmuje się współczesnym Bliskim Wschodem oraz islamem w Europie – opublikowała m.in. „Deconstructing Islamophobia in Poland” (2014), „Muzułmańska kultura konsumpcyjna” (2011) i „Świat arabski wobec globalizacji” (2007).

  Pani Sasnal natomiast to typowa arabeska (skończyła nawet arabistykę), więc nic dziwnego, że broni swoich ulubieńców.

 • grzes07

  Oceniono 7 razy 7

  co mnie interesuja wywody durnej baby, islam to wrog i tak nalezy na to patrzec

 • marac

  Oceniono 5 razy 5

  Zgadza się, religia ta jest bardzo prosta. Polecam każdemu, kto jeszcze nie zna, zapoznać się bliżej, zamiast wierzyć pani Patrycji na słowo:

  www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=278
  Pod powyższym linkiem znajdziecie odpowiedzi na następujące pytania - i są to odpowiedzi pochodzące wprost z Koranu:

  "Czy islam naprawdę głosi pokój i tolerancję, odrzucając przemoc? Muzułmanie, którzy popełniają te zbrodnie są innego zdania. Wierzą, że to, co robią to dżihad (święta wojna). Twierdzą, że zabijanie niewiernych jest obowiązkiem każdego muzułmanina. Nie zabijają dlatego, że chcą pogwałcić prawa islamu, lecz dlatego, że myślą, iż tak właśnie powinien postępować prawdziwy muzułmanin. Ci, którzy wysadzają w powietrze własne ciało, by zabić więcej niewinnych ludzi robią to, ponieważ myślą, że czeka ich nagroda w Raju. Mają nadzieję, że zostaną pobłogosławieni przez Allacha, będą jeść niebiańskie pożywienie, pić czyste wino i cieszyć się towarzystwem boskich partnerek. Czy się całkowicie mylą? Skąd wzięli te wypaczone poglądy? Jak to się stało, że uwierzyli, iż zabijanie niewinnych ludzi sprawia przyjemność Bogu? Czy może to my jesteśmy w błędzie? Czy islam naprawdę głosi przemoc? Czy wzywa swych wyznawców do zabijania niewiernych? Potępiamy tych, którzy dopuszczają się aktów przemocy i nazywamy ich ekstremistami. Ale czy naprawdę są oni ekstremistami, czy też postępują tak, jak każe im święta księga, Koran? Czego naucza Koran? Czy go czytaliśmy? Czy wiemy, jakie nauki są w nim zawarte? Przeanalizujmy kilka z nich i przyjrzyjmy się bliżej słowom Allacha. "

 • p1410

  Oceniono 3 razy 3

  Ta kobieta majaczy obłęd po jaki wał cytują kretynke.

 • amur-49

  Oceniono 15 razy 15

  "Islam jest tylko wykorzystywany przez radykałów."
  Kiedy islamscy bandyci zamordowali prawie 3 ty. niewinnych ludzi w World Trade Center, to na ulicach palestyńskich miast z radości tańczyły tłumy. Tłumy samych radykałów, czy zwykłych ludzi? Różni przywódcy muzułmańscy odcinają się od terroryzmu twierdząc, to nie islam. Czemu zatem nie współpracują w ściganiu terrorystów? Przecież środowisko swych wyznawców doskonale znają i wiedzą kto w nim jest radykałem. Dlaczego godzą się, żeby w meczetach i metresach głoszono nienawiść i nawoływano do zabijania niewiernych, przecież islam to ponoć religia pokoju? Czemu na rzekomo szkodzących islamowi terrorystów nie rzucą fatmy? Ich postawa - szczerość to, czy hipokryzja? Nie twierdzę, że wszyscy wyznawcy islamu to potencjalni bandyci, choćby np. nasi polscy muzułmanie - trudno by ich o taką postawę oskarżać. Jednak nie da się ukryć, że żadna inna współczesna religia nie wychowała tak ogromnych rzesz krwiożerczych fanatyków. Tym bardziej współczuję tym (obawiam się, że mniej licznym) cywilizowanym muzułmanom, że muszą wstydzić się za swych barbarzyńskich współwyznawców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX