Tak od przyszłego roku mają wyglądać opakowania papierosów - KE zatwierdziła drastyczne zdjęcia

Opakowania papierosów będą od przyszłego roku zawierać nie tylko słowne ostrzeżenia przed skutkami palenia, ale i zdjęcia pokazujące te skutki. Komisja Europejska opublikowała je na swoich stronach - jako część ogłoszonej w grudniu dyrektywy zobowiązującej producentów papierosów do zmiany opakowań.
Zdjęcia pokazują m.in. rany pooperacyjne, chorych podłączonych do respiratorów, guzy, zbliżenia na zmiany w jamie ustnej czy oczach - wszystko, jak podkreślają przedstawiciele KE, to długofalowe efekty palenia.

Takie zdjęcia pojawią się na paczkach papierosów (uwaga: niektóre z nich są drastyczne) >>>

- Zdjęcia pokazują rzeczywiste konsekwencje palenia - powiedział kilka dni temu dziennikarce RMF FM jeden z urzędników Komisji Europejskiej. Mają być drastyczne, by - jak chcą urzędnicy KE - wywołać zwłaszcza u nałogowych palaczy strach przed skutkami palenia i zmotywować ich do rzucenia nałogu.

Ostrzegawcze zdjęcia wybrane z katalogu KE od 20 maja 2016 roku mają pokryć 65 proc. paczek papierosów sprzedawanych w naszym kraju - polski rząd ma do końca roku czas, by wybrać część zdjęć.

Próby wprowadzenia obowiązkowych obrazkowych ostrzeżeń na paczkach papierosów trwają od kilku lat, ale dopiero w październiku zeszłego roku Komisja zatwierdziła dyrektywę nakazującą takie ostrzeżenia na terenie całej UE. Wcześniej były one dobrowolne i wprowadziła je część krajów, np. Belgia.

Choć liczba palących Polaków topnieje, to wciąż jesteśmy pod tym względem w czołówce Europy. Wg danych ekspertów z Centrum Onkologii w Warszawie z listopada 2014 codziennie temu nałogowi wciąż oddaje się 9 mln osób, w tym 3,5 mln to kobiety. Co roku z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce ok. 50 tys. osób, czyli więcej niż ginie w wypadkach samochodowych (w 2012 r. na drogach zginęły 3582 osoby).

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!