"Wpisałam kod, weszli na górę. Z córką schowałyśmy się pod biurkiem". Wstrząsająca relacja rysowniczki z "Charlie Hebdo"

- Wyszłam po córkę do przedszkola. Gdy wracałyśmy, pod drzwiami zjawili się uzbrojeni mężczyźni - relacjonuje Corinne Rey, rysowniczka, członkini redakcji "Charlie Hebdo". Terroryści zamordowali jej kolegów z pracy i dwóch policjantów. W sumie - 12 osób.
Corinne Rey - znana jako Coco - wyszła z pracy, by odebrać z przedszkola swoją córkę. Gdy wracała, przy wejściu do budynku uzbrojeni mężczyźni zmusili ją, by wpuściła ich do środka - opisują francuskie media. - Jak tylko znalazłam się przy drzwiach wejściowych do redakcji, dwóch uzbrojonych mężczyzn brutalnie mnie zastraszyło. Chcieli wejść na górę, wpisałam kod - powiedziała w rozmowie z francuską gazetą "L'Humanite".

- Zastrzelili Wolinskiego, Cabu... to trwało pięć minut. Schowałyśmy się pod biurkiem - relacjonowała. Jak mówiła, terroryści zwracali się do niektórych ofiar po imieniu, doskonale wiedzieli, kim byli.

- Słyszałam, że napastnicy mówili perfekcyjnie po francusku. Powiedzieli, że są z Al-Kaidy - dodała.

Corrine Rey - rysowniczka i członkini redakcji "Charlie Hebdo":Rysownicy zamordowani

Dwaj napastnicy - jak podejrzewa policja - bracia Said i Cherif Kouachi brutalnie zamordowali dziewięciu dziennikarzy i rysowników podczas redakcyjnego spotkania. Zabici zostali także dwaj policjanci. Wśród ofiar był m.in.: Stephane Charbonnier (znany jako Charb) - francuski rysownik, redaktor i dziennikarz. Znany był ze swoich kontrowersyjnych prac. Wielokrotnie otrzymywał pogróżki, grożono mu śmiercią. Od 2011 roku był pod ochroną policji. Policjant, który ochraniał tego dnia Charba, nie zdążył zareagować. Zginęli także: Jean Cabut (Cabu), Bernard Verlhac (Tignous), Georges Wolinski, Philippe Honore, a także ekonomista i dziennikarz Bernard Maris.

Georges Wolinski i Cabu / Fot. Reuters

Charb / Fot. APWięcej o:
Komentarze (199)
"Wpisałam kod, weszli na górę. Z córką schowałyśmy się pod biurkiem". Wstrząsająca relacja rysowniczki z "Charlie Hebdo"
Zaloguj się
 • wierka6

  Oceniono 3 razy -1

  Dziwne, a jej nie zastrzelili??? Grubymi nićmi szyte to wszystko. Poczynając od tego, że ciało "zamordowanego" policjanta ani drgnęło, gdy dostał kulkę. Nie ma też krwi....

 • plumgazeta

  Oceniono 4 razy 0

  Francuzi zastrzelili Francuzów. Co mają Arabowie do tego? Nic.
  Zginął Woliński, ale to przeciez tez Francuz.

 • almagus

  Oceniono 4 razy -2

  Nasz kod to - tak mi dopomóż Bóg, a potem, bo Bóg tak chciał!

  Okazja czyni złodzieja, pomocny kaznodzieja.

  Z czego się rodzi terroryzm.
  Z niewiedzy, własnego ego?
  Obłędu działań idiotyzm?
  Ja się pytam dlaczego?

  Chyba istniał on zawsze.
  Na marginesie przemocy.
  Rodzinnych chodzących na msze.
  Zdeptani bez pomocy.

  W windzie pistolet świra.
  Patriota Kaszub celem.
  Sam na sam ta chwila.
  Oboje potem premierem.

  Wyborcy wiedzą nie wszystko.
  Spalone lojalki, donosy.
  NAGLE UCZCIWE PANISKO.
  A potem trupów stosy.

  Stalin był w seminarium.
  Hitler leniwy do pracy.
  Smoleńskie epitafium.
  Naiwni moi rodacy.

  Wszystko w nadziei chleba.
  Układ na grabież, przemoc.
  Powstała służba CBA.
  I na uczciwość niemoc.

  Poniemieckie grabione.
  Księża książętami Pana.
  Areszty opornym zrobione.
  I wciąż nie całkiem przegrana.

  Terroryzm w Polsce uśpiony.
  Dlatego nowa prawica.
  Wódz niezadowolony.
  Wyborca szuka poczciwca.

  2015-01-08 almagus
  almagus.blox.pl/html

 • hefalump001

  Oceniono 4 razy 0

  ........myślałem nawet że to obchody Chińskiego nowego roku - bo wszędzie słychać było strzały ........ - we Francji już chyba nie ma Francuzów

 • gazeta_mi_placi

  Oceniono 10 razy -2

  Typowa mać - narazić życie całego biurowca dla jednego swojego smarka.

 • adam375

  Oceniono 7 razy -3

  Na polskich portalach fala rasistowskiego hejtu. Na francuskich nawet wśród emocjonalnych wypowiedzi trudno spotkać coś podobnego. Ataku na Charlie Hebdo dokonali terroryści za którymi stoi jakaś organizacja ze strukturą i sponsorami. A to nie to samo co imigranci, jacy nieokrzesani by nie byli. A że od jakiegoś czasu akurat dobrze medialnie sprzedaje się strzelanie w imię Mahometa to terroryści obrali taką strategię. Oczywiście ci którzy strzelali to nieskomplikowani wykonawcy podatni na indoktrynację. Ci którzy ich wysłali grają o swoje własne cele, na większą skalę.

 • wroclawiak25

  Oceniono 2 razy 0

  Wy wszyscy jesteście teraz mądrale. Gdyby was to spotkało narobilibyscie w portki.Wy bochaterowie przez ch.

 • wz43

  Oceniono 8 razy 0

  Nie ma co! To prawdziwa bohaterka! Wolała wpisać kod i skazać na śmierć swoich kolegów niż stawić opór i zginąć za nich! Powinni ją ogłosić człowiekiem roku 2015 we Francji!

 • adude49

  Oceniono 4 razy 4

  jednym z elementów, który miał udział w tragedii jest rutyna i nonszalancja. Taki system ma zwykle tzw kod przymusu. Otwiera jak zwykle ale jednocześnie alarmuje ustalony posterunek. Wtedy ci policjanci z ochrony mieliby przynajmniej jakąś szansę. Byliby odrobinę uprzedzeni. Ale kodu przymusu nie używa się bez przymusu i dlatego zapomina się o nim. I dlatego trzeba to ćwiczyć często.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX