"Napastnicy krzyczeli: Allah Akbar", "Widziałem policjanta na ulicy - walczył o życie" [ŚWIADKOWIE]

- Otworzyli ogień do wszystkich. To była rzeźnia, prawdziwa masakra - relacjonował rzecznik paryskiej policji. By wejść do redakcji napastnicy zagrozili kobiecie bronią. W ten sposób sforsowali drzwi na kod cyfrowy - opowiadał Jerzy Szygiel w TVP Info dziennikarz współpracujący z redakcją tygodnika "Charlie Hebdo". W ataku terrorystycznym w Paryżu zginęło dziesięciu dziennikarzy i dwóch policjantów.
Najnowsze doniesienia z Paryża - relacja na żywo >>>

- Trzech napastników weszło do redakcji o 11.30, mieli ze sobą broń automatyczną i kałasznikowy - mówi rzecznik paryskiej policji Rocco Contento. - Otworzyli ogień do wszystkich. To była rzeźnia, prawdziwa masakra - dodał.

- Słyszeliśmy krzyki na ulicy - mówi naoczny świadek Benoit Bringer na łamach "The Guardian". - Widzieliśmy zamaskowanych mężczyzn z kałasznikowami, którzy wchodzili do budynku. Zadzwoniliśmy na policję. Po paru minutach usłyszeliśmy ciężkie strzały, dużo strzałów. Pobiegliśmy na dach - opowiada."Zagrozili kobiecie bronią. Tak dostali się do redakcji"

Jak opowiadał Jerzy Szygiel w TVP Info, polski dziennikarz , który współpracuje z tygodnikiem, napastnicy przed wejściem do redakcji zagrozili kobiecie bronią. - Aby wejść do redakcji, trzeba wcisnąć kod cyfrowy. Napastnicy grozili bronią i rysowniczka wpuściła ich do budynku. Akurat w środy o 11 zaczynają się kolegia redakcyjne. Prawie wszyscy byli więc na miejscu - mówił.

Szygiel dodał, że kiedy w południe dowiedział się o tym, co wydarzyło się w Paryżu, zadzwonił do swojego kolegi, szefa redakcji Stephane'a Charbonniera: - Telefon oczywiście nie odpowiadał. Okazało się potem, że był ciężko ranny. Teraz wiem już, że nie żyje. Niestety inni moi znajomi, m.in. rysownik Georges Wolinski, zostali zabici.Okrzyki "Allah Akbar"

- Po kolejnych 10 minutach zobaczyliśmy dwóch uzbrojonych mężczyzn, którzy wybiegli na ulicę. Troje policjantów przyjechało na rowerach, ale musieli uciekać, bo napastnicy byli uzbrojeni. Znów usłyszeliśmy serię strzałów. Napastnicy odjechali samochodem - opisuje Bringer.

W serwisie YouTube można obejrzeć film, na którym widać, jak jeden z terrorystów zabija policjanta. Świadek, który pracował w budynku obok, usłyszał strzały dobiegające z zewnątrz i zobaczył funkcjonariusza, który "walczył o życie", leżąc na ulicy.

Troje terrorystów po strzelaninie na ulicy odjechało czarnym citroenem. Później zdążyli jeszcze zmienić auto. - Napastnicy ukradli samochód i uciekli w kierunku Porte de Pantin (na obrzeża Paryża) - potwierdził Rocco.

Dziennikarz z agencji Premieres Lignes Martin Boudot opublikował film nagrany z dachu budynku sąsiadującego z redakcją Charlie Hebdo. Na nagraniu słychać strzały i okrzyki: "Allah Akbar":Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Więcej o:
Komentarze (713)
"Napastnicy krzyczeli: Allah Akbar", "Widziałem policjanta na ulicy - walczył o życie" [ŚWIADKOWIE]
Zaloguj się
 • spokops

  Oceniono 1 raz -1

  a my się nadaj litujmy nad terrorystami trzymanymi w więzieniach CIA...

 • 1hultaj

  0

  granice wolności słowa są bliżej, niż myślicie. Zabitym i ich rodzinom współczuję, zabójców potępiam, ale uważam, że zapewnianie policyjnej ochrony satyrykom to absurdalny błąd państwa - ci ludzie powinni byli wiedzieć, na co się narażają

 • kefasp

  Oceniono 3 razy 1

  Czy nadal uważacie, że protestujący w Dreźnie i innych europejskich miastach przeciwko islamizacji w Europie to oszołomy i naziści w garniturach ?
  Czy nadal uważacie, że mają rację ci, którzy np. wygaszają oświetlenie katedry w Kolonii na znak sprzeciwu wobec ludzi protestujących w Dreźnie i innych miastach Europy ?

 • hanklo

  Oceniono 3 razy 1

  i ja jestem już ostrożny w obwinianiu islamistów. World Trade Center 2001 samoloty, wieże i ludzie doszczętnie spaleni zostały tylko cudem ocalałe paszporty pilotów!!!. Lot MH17.Wszyscy zostali spaleni w zestrzelonym samolocie.Ostały się tylko cudem ocalałe paszporty i to juz przedziurawione jako nieważne. teraz tez przypadkowo zapomnieli dokumenty osobiste!!!. Tylko totalni idioci idą na akcje terrorystyczna z dowodem osobistym. Uważam ze jest to następna prowokacja naszych braci z CIA. Teraz będzie podstawa do akcji odwetowych

 • strzykwa5

  0

  To policja na rowerach nie ma broni? Jak można zrobić masakrę w centrum miasta i uciec? Zdaje się, że w Nowym Jorku by to nie przeszło.

 • moorsoldaten

  Oceniono 4 razy 2

  To są brednie do kwadratu ! Zamachowiec profesjonalista który prawdopodobnie przez kilka miesięcy przygotowywał się do akcji - gubi dowód osobisty ? Totalna ściema. Może to być celowe mylenie pościgu albo szyta grubymi nićmi robota żydowskiego Mossadu.

 • marl57

  0

  multikulti nie jest ślepoą uliczką.
  Jest drogą do rzeżni -ubój tzw. własny, odręczny przez poderżnięcie.
  Czasem jedna tasak , albo kulka.

 • ziomekg2

  Oceniono 1 raz -1

  Mimo wszystko jakie ważne jest by ich nie torturowano np. w takim Guantanamo. Francja i faktycznie cała EU musi sie upewnić żeby prawa napastników nie zostały naruszone.

 • icc217

  Oceniono 1 raz 1

  Ten polski dziennikarz p....li brednie !!!
  Francuskie, niemieckie i szwajcarskie media podaja cos innego !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX