"Rok miał się zacząć od tradycyjnego hejtu na WOŚP, ale okazało się, że to za mało". I awantura o Orszak Trzech Króli

"Czy u nas wszystko naprawdę musi się kończyć histerią i wyścigiem, kto jest lepszym katolikiem?" - zastanawia się w najnowszym "Tygodniku Powszechnym" Marek Zając. Publicysta komentuje awanturę o to, że patronat nad jednym z warszawskich orszaków Trzech Króli objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Środowiska antyaborcyjne dostały szału. Wszystko przez patronat, którym tegoroczny warszawski Orszak Trzech Króli objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prawica - najdelikatniej mówiąc - odczuwa zgrzyt. Najostrzej - zarzuca "zdradę chrześcijaństwa". Bo obwiniają za zwolnienie Bogdana Chazana, a tym samym - w ich mniemaniu - popieranie aborcji.

W prawicowej publicystyce Hanna Gronkiewicz-Waltz porównywana jest do Heroda, sprawcy biblijnej "rzezi niewiniątek". Teraz Marek Zając w "Tygodniku Powszechnym" gorzko konstatuje: "Jaka postać w historii o Bożym Narodzeniu ma kluczowe znaczenie dla części polskich katolików? Dzieciątko Jezus? Maryja z Józefem? Mędrcy podążający za gwiazdą? Pasterze? Nie. Absolutnie najważniejszy jest Herod".

Prof. Chazan - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił pacjentce wykonania aborcji, mimo że były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Nie wskazał też - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można by wykonać zabieg.

"Czy u nas wszystko musi się kończyć histerią?"

Zając zastanawia się, czy sprawa Chazana to rzeczywiście powód, żeby "podać w wątpliwość i zohydzić jedną z najważniejszych inicjatyw ewangelizacyjnych w tym kraju". Publicysta pyta: "Czy u nas wszystko naprawdę musi się kończyć histerią i wyścigiem, kto jest lepszym katolikiem?".

Publicysta "TP" podsumowuje, że rok 2015 miał się zacząć w Kościele "po staremu", czyli "od tradycyjnego hejtu na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy". "Okazało się jednak, że dyskredytować inicjatywy cudze to już za mało. Teraz będziemy podkopywać własne" - podsumowuje.

Cały komentarz w najnowszym wydaniu "Tygodnika Powszechnego".

Więcej o:
Komentarze (26)
"Rok miał się zacząć od tradycyjnego hejtu na WOŚP, ale okazało się, że to za mało". I awantura o Orszak Trzech Króli
Zaloguj się
 • 11krzych

  Oceniono 1 raz 1

  To katolstwo ma nasrane we łbie. HGW jest z Opus Dei i im nie pasuje do trzech króli.
  To kogo oni k..a by chcieli? Magów ze wschodu? Jednego znam Borubare - umi wskrzeszać ludzi, co może potwierdzić swem autorytetem jego fluorescencja arcymaczeta abp Wiali z Kingali.

 • petrucchio

  Oceniono 4 razy 4

  PiS wybierze dodatkowo czterech króli, żeby mieć większość w kierownictwie orszaku.

 • Mironi Black

  Oceniono 5 razy 1

  Nawet gdyby Owsiak brał połowę z tego co nazbiera to przejdźcie się po byle jakim szpitalu i zobaczcie ile sprzętu kupionego przez WOŚP tam stoi.Przypominam, że tego sprzętu nie kupiło MIn. Zdrowia (a powinno).A wy hejterzy jak was będą leczyć albo waszego dzieciaka to najlepszym sposobem protestu będzie nie wyrażenie zgody na użycie sprzętu kupionego przez WOŚP.Zdechniecie w 5 min.Tylko jak trzeba ratować kogoś bliskiego to już skrupułów nie ma kto kupił respirator?

 • siupak1

  Oceniono 5 razy 3

  Godson na wielbłądzie ?...

 • nedlog123

  Oceniono 10 razy 10

  Biedny ten kraj

 • devileczek

  Oceniono 19 razy 17

  Same mohery i male dzieci. Biedna Polska.

 • ragefox

  Oceniono 11 razy 7

  A jak tam noworodki Korwina?
  Dużo ich?
  Ładne czy podobne do tatusia?
  Chłopcy? Dziewczynki ?
  Jak się czuje mama ? I czy na emeryturze przysługuje urlop macierzyński ?

 • Oceniono 26 razy 18

  Obwołanie HGW "orędowniczką aborcji" dlatego że wywaliła (zasłużenie) z roboty Chazana, który przecież przeprowadził w życiu tysiące aborcji (HGW - przeprowadziła w swoim życiu zero aborcji) to największy mind**ck polskich katoli, chyba od czasu wyłączania prądu w miastach przy okazji zakończenia życia przez JP2.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX